V závratné rychlosti spadl na hlavu. Salač má otřes mozku a naštípnutý palec na noze

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2022 14:46
Český motocyklový závodník Filip Salač spadl ve Velké ceně San Marina třídy Moto2 a druhý závod světového šampionátu silničních motocyklů po sobě nedokončil.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC San Marina 2022
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC San Marina 2022 | Foto: Gresini Racing

Jezdec týmu Gresini Racing se po startu z šesté řady nedokázal propracovat na lepší než 17. pozici. V pátém kole pak v zatáčce číslo osm spadl a už se na svůj závodní speciál do Grand Prix nevrátil.

"V rychlosti nějakých 220 až 230 km/h jsem dostal highsider a letěl strašně na hlavu. Myslím si, že to byl jeden z nejhorších pádů kariéry. Mám lehký otřes mozku, naštípnutý palec na levé ruce. Na to, jak ten pád vypadal, jsem rád, jak to dopadlo, že jsem docela celej. Doufám, že do Aragonu (příští závod MS) stihnu dát se do kupy," řekl lehce otřesený závodník v boxech s tím, že na k pádu došlo vinou jeho soupeře.

20letému Salačovi tak zůstalo 21 bodů, které ho v průběžném pořadí řadí na 21. pozici. Druhý výpadek za sebou jej postihl poté, co předtím v britské Grand Prix v Silverstonu obsadil životní deváté místo a v předchozím závodě v Assenu skončil desátý.

Pády postihly téměř polovinu z 31 jezdců včetně vítěze kvalifikace a třetího muže pořadí MS Celestina Viettiho z Itálie. Premiérový triumf v kariéře vybojoval dvacetiletý Alonso Lopez a za ním projeli cílem další tři španělští jezdci.

Do čela MS se díky třetímu místu vrátil Augusto Fernandez, dosud vedoucí Ai Ogura z Japonska byl pátý.

V MotoGP už počtvrté za svou triumfoval Ital Francesco Bagnaia na Ducati. V dramatickém finiši porazil o pouhých 34 tisícin krajana Eneu Bastianiniho a snížil náskok lídra seriálu, továrního jezdce Yamahy Fabia Quartarara, na 30 bodů. Francouzský lídr pořadí v Misanu skončil pátý.

V nejslabší třídě Moto3 zvítězil potřetí v sezoně Dennis Foggia z Itálie a upevnil si průběžnou třetí příčku. Novým vedoucím mužem seriálu se díky třetímu místu stal Izan Guevara ze Španělska, který o sem bodů předstihl krajana Sergia Garcíu. Dosavadní lídr měl pád a po návratu na trať byl diskvalifikován.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 39:21,864, 2. Masiá (Šp./KTM) -0,289, 3. Guevara (Šp./GasGas) -0,334, 4. Öncü (Tur./KTM) -0,453, 5. Holgado (Šp./KTM) -4,955, 6. Suzuki (Jap./Honda) -5,926.

Průběžné pořadí (po 14 z 20 závodů): 1. Guevara 204 b., 2. García (Šp./GasGas) 193, 3. Foggia 169, 4. Masiá 147, 5. Öncü 140, 6. 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) 138.

Moto2: 1. López (Šp./Boscoscuro) 40:35,332, 2. Canet -1,253, 3. Augusto Fernández -3,305, 4. Arenas (všichni Šp./Kalex) -4,615, 5. Ogura (Jap./Kalex) -9,166, 6. Acosta (Šp./Kalex) -10,339, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 14 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández 198, 2. Ogura 194, 3. Canet 157, 4. Vietti 156, 5. Arbolino (oba It./Kalex) 117, 6. Roberts (USA/Kalex) 115, …21. Salač 21.

MotoGP: 1. Bagnaia 41:43,199, 2. Bastianini (oba It./Ducati) -0,034, 3. M. Viňales (Šp./Aprilia) -4,212, 4. Marini (It./Ducati) -5,283, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) -5,771, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -10,230.

Průběžné pořadí (po 14 z 20 závodů): 1. Quartararo 211, 2. Bagnaia 181, 3. A. Espargaró 178, 4. Bastianini 138, 5. Zarco (Fr./Ducati) 125, 6. Miller (Austr./Ducati) 123.