První Čech na pole position v Moto2. Salač vyhrál kvalifikaci v Portugalsku

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 25. 3. 2023 16:31
Filip Salač ovládl úvodní kvalifikaci nové sezony a v závodě Moto2 v portugalském Portimau odstartuje z první pozice.
Filip Salač slaví triumf v kvalifikaci Moto2 v GP Portugalska 2023
Filip Salač slaví triumf v kvalifikaci Moto2 v GP Portugalska 2023 | Foto: Gresini Racing

"Nečekal jsem, že se objevím na prvním místě, ale celý víkend se nám daří. V kvalifikaci se mi podařilo se chytit Acosty a všechno vyšlo podle plánu. Buďme nohama na zemi. Je to pouze kvalifikace, ale závod je zítra a úspěch bude, když ho dokončím v nejlepší desítce. Sezona bude dlouhá, pokusím se nedělat žádné hlouposti," prohlásil jezdec týmu Gresini pro TV Nova.

V Moto2 bylo Salačovým nejlepším kvalifikačním umístěním zatím čtvrté místo loni v Kataru. Dosud jedinou pole position si vyjel na německém Sachsenringu v kategorii Moto3 o rok dříve.

V kategorii Moto2 dosud pole position český jezdec nevybojoval. Jediné vítězství ve Velké ceně této kategorie si připsal Karel Abraham, který v roce 2010 vyhrál ve španělské Valencii.

Salač dnešní kvalifikaci ovládl časem 1:42,323 minuty, o 58 tisícin sekundy porazil Španěla Aarona Caneta. Do první řady se postaví také další jezdec ze Španělska, Pedro Acosta. Velká cena Portugalska třídy Moto2 startuje v neděli ve 13:15 našeho času.

Historicky první sprint MotoGP, v němž boduje prvních devět jezdců a k mání je nejvýše 12 bodů, v Portimau vyhrál obhájce titulu Francesco Bagnaia na Ducati. Zatím dojeli dva Španělé - Jorge Martin na Další Ducati a vítěz kvalifikace Marc Marquez s Hondou.

Kvalifikace na Velkou cenu Portugalska, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau:

Moto3: 1. Sasaki (Jap./Husqvarna) 1:46,789, 2. Rueda (Šp./KTM) -0,374, 3. Kelso (Austr./CFMoto) -0,450.

Moto2: 1. Salač (ČR/Kalex) 1:42,323, 2. Canet -0,058, 3. Acosta (oba Šp./Kalex) -0,284.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:37,226, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,064, 3. Martín (Šp./Ducati) -0,228. Sprint: 1. Bagnaia 19:52,862, 2. Martín -0,307, 3. M. Márquez -1,517.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy