Salač si debut v Moto2 užil jen necelá tři kola, pak spadl

rav rav
Aktualizováno 6. 3. 2022 23:02
Český jezdec Filip Salač nedokončil svůj premiérový závod v kategorii Moto2, ve Velké ceně Kataru spadl ve třetím okruhu.

Salač se sice po startu ze čtvrtého místa lehce propadl, ale dokázal se držet ve vedoucí skupině. Jenže ve třetím kole spadl v rychlé páté zatáčce a bylo po nadějích. Jel v té době na šesté pozici.

Český závodník chvíli zůstal ležet ve štěrkové únikové zóně, ale pak se bez znatelného zranění zvedl.

Příčinu pádu si Salač neuměl vysvětlit. "Snažil jsem se pouze soupeřů držet, nejel jsem agresivně. Kopíroval jsem je a nikam nespěchal. Je pravda, že jsem trochu přebrzdil do čtvrté zatáčky, ale na datech z osudné páté zatáčky jsem měl stejnou stopu, náklon, akcelerace i rychlost, takže nechápeme, co se stalo," uvedl v tiskové zprávě.

"Strašně mě to mrzí, protože můj cíl byl dojet závod, nechtěl jsem skončit takhle. Byl to docela ošklivý pád, jsem rád, že jsem celý. Máme ještě dvacet závodů před sebou, tak doufám, že tam ukážu svůj potenciál," dodal.

V elitní kategorii MotoGP ovládl úvod Grand Prix Pol Espargaro na Hondě. Po startu byli v čele dokonce oba jezdci továrního týmu japonské značky, ale Marc Marquez brzy přišel o dvě pozice.

Ke stíhací jízdě za Espargarem se vydal Brad Binder na KTM, jenže Jihoafričan lídrovo tempo nevydržel. Naopak se před něj dostal Enea Bastianini ze Salačova týmu Gresini Racing a stíhačku zahájil on.

Ital zaútočil čtyři kola před koncem. Tovární jezdec Hondy v první zatáčce svoji snahu o obranu vedení přehnal a vyjel mimo trať. Toho využil i Binder, který uchvátil druhou pozici.

Šampion Moto2 z roku 2020 Bastianini udržel vedení s náskokem 35 setin sekundy před Binderem a v Losailu tak oslavil první triumf v MotoGP. Třetí místo udržel Pol Espargaro před bratrem Aleixem v sedle Aprilie. Obhájce titulu Fabio Quartararo s Yamahou byl až devátý.

Katastrofou skončil závod pro vicemistra světa Francesca Bagnau. Tovární jezdec Ducati v 11. kole spadl, a navíc s sebou vzal Jacka Millera na dalším stroji italské značky.

Pro premiérové vítězství v Moto2 si dojel držitel pole position Celestino Vietti z Itálie z týmu Valentina Rossiho VR46 před Španělem Aronem Canetem a Britem Samem Lowesem.

Kategorie Moto2 se jezdí s jednotnými motory Triumph, šasi si volí týmy sami. Salačova stáj Gresini Racing používá značku Kalex.

Dramatický závod Moto3 vyhrál Ital Andrea Migno z Itálie na Hondě, který o pouhých 37 tisícin sekundy porazil na cílové čáře Španěla Sergia Garciu se strojem GasGas. Třetí byl Kaito Toba z Japonska (KTM).

Závod od startu suverénně vedl jiný Japonec Ajumu Sasaki. Jenže sedm kol před koncem ztratila jeho Husqvarna výkon a do čela se dostal Migno, který vedení uhájil a slavil vítězství po dlouhých čtyřech letech.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Losailu:

MotoGP: 1. Bastianini (It./Ducati) 42:13,198, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,346, 3. P. Espargaró (Šp./Honda) -1,351, 4. A. Espargaró (Šp./ Aprilia) -2,242, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -4,099, 6. Mir (Šp./Suzuki) -4,843.

Moto2: 1. Vietti (It./Kalex) 39:53,637, 2. Canet (Šp./Kalex) -6,154, 3. Lowes (Brit./Kalex) -10,181, 4. Augusto Fernández (Šp./Kalex) -10,259, 5. Arbolino (It./Kalex) -11,421, 6. Ogura (Jap./Kalex) -12,331, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Moto3: 1. Migno (It./Honda) 37:59,522, 2. García (Šp./GasGas) -0,037, 3. Toba (Jap./KTM) -0,573, 4. D. Öncü (Tur./KTM) - 0,594, 5. McPhee (Brit./Husqvarna) -1,064, 6. Moreira (Braz./KTM) -1,481,