Salač se v Kataru posunul o dvanáct míst, první závod sezony dojel osmý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 3. 2020 16:42
Český motocyklový závodník Filip Salač napravil nevydařenou kvalifikaci a v nedělní Velké ceně Kataru třídy Moto3 obsadil osmé místo.
Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při GP Kataru Moto3 2020
Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při GP Kataru Moto3 2020 | Foto: MotoGP.com

Salač se v úvodním podniku sezony světového šampionátu silničních motocyklů začal  po startu až ze sedmé řady postupně probíjet kupředu. Už ve druhém kole byl v bodované patnáctce.

Netrvalo dlouho a jezdec stáje Rivacold Snipers Team se pohyboval v top 10 a tím si držel naději na velmi dobrý výsledek. "Do závodu jsem dobře odstartoval a v prvních třech kolech jsem se probojoval na desáté místo, což bylo super. Poté jsem se snažil na této pozici držet a šetřit pneumatiky, které právě v úvodu závodu dostaly dost zabrat kvůli jízdě na limitu," uvedl jezdec.

Vedoucí skupina se devět kol před koncem rozšířila na 18 jezdců, kteří se vměstnali do necelých dvou vteřin. Český mladík na Hondě se v "balíku" dál pohyboval kolem desáté pozice.

"Dvě kola před koncem jsem byl na šestém místě, ale udělal jsem chybu, když jsem nechal jednu zatáčku trochu otevřenou. Toho vyžil Raul Fernandez, ale vyvezl mě ven a předjeli mě ještě další jezdci," popsal jeden z řady kritických momentů závodů v Losailu.

V posledním kole přišel další, když těsně před Salačem spadl Darryn Binder. Český závodník zachoval chladnou hlavu a zůstal ve hře o body. Do cíle dorazil jako první Albert Arenas ze Španělska a pro KTM vyjel už stý triumf v Grand Prix. Salač na osmém místě ztratil na vítěze osm desetin vteřiny.

"Vím, že jsme měli na víc a příště musíme startovat více vpředu, protože pak bude závod úplně jiný. Celkově to byl skvělý víkend, nabral jsem nové zkušenosti, jen se nepodařil jeden trénink a měl jsem smůlu v kvalifikaci. Jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo, protože jsem věděl, že můžu bojovat vpředu," zhodnotil Salač první podnik sezony.

Dramatický finiš závodu Moto3 v Losailu:

V Losailu byl v neděli na programu už jen závod třídy Moto2, v němž si pro první vítězství kariéry dojel Tecuta Nagašima z Japonska. Královská kategorie MotoGP v Kataru nemohla startovat kvůli karanténě na ochranu před koronavirem pro všechny lidí, kteří pobývali v Itálii, .

Další plánovaný podnik v Thajsku byl odložen na říjen, šampionát by tak měl pokračovat až první dubnový víkend v Austinu. Tento podnik je ale momentálně také v ohrožení, protože v Kalifornii byl kvůli koronaviru vyhlášen stav ohrožení.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Losailu:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 38:08,941, 2. McPhee (Brit./Honda) -0,053, 3. Ogura (Jap./Honda) -0,344, 4. Masiá (Šp./Honda) -0,247 (penalizován posunem o jedno místo dozadu), 5. Suzuki (Jap./Honda) -0,789, 6. Rodrigo (Arg./Honda) -0,426 (penalizován posunem o jedno místo dozadu), …8. Salač (ČR/Honda) -0,823.

Moto2: 1. Nagašima (Jap./Kalex) 40:00,192, 2. Baldassarri -1,347, 3. Bastianini (oba It./Kalex) -1,428, 4. Roberts (USA/Kalex) -1,559, 5. Gardner (Austr./Kalex) -1,901, 6. Navarro (Šp./Speed Up) -2,381.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy