Salač v Mugellu postupoval kupředu, dojel si pro nejlepší výsledek v Moto2

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2022 14:50
Filip Salač obsadil v nedělní Velké ceně Itálie v Mugellu třinácté místo, což je jeho nejlepší výsledek po letošním přestupu do kategorie Moto2.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Itálie 2022
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Itálie 2022 | Foto: Gresini Racing

Salač po startu z osmé řady klesl v prvním kole až na 26. příčku. Pak začal jezdec týmu Gresini díky své rychlosti postupovat kupředu a v šestém kole se dostal do první dvacítky.

Série pádů soupeřů pomohla českému jezdci na 17. místo s výhledem dostat se do bodované patnáctky. Tam ho posunuly další výpadky jezdců bojujících o čelné příčky.

"Začal jsem zrychlovat a jel jsem dobré časy, srovnatelné s nejlepšími. Předjížděl jsem jezdce a nakonec se mi podařilo dokončit závod na třinácté pozici pouze 4 nebo 5 sekund od čtvrté pozice. To si myslím, že je super. Mrzí mě, že nebyla lepší kvalifikace, protože v prvních třech kolech jsem hodně ztratil," uvedl po závodě Salač.

Pak ještě předjel italského veterána Mattiu Pasiniho, a v cíli tak byl odmáván jako třináctý. Vylepšil si tak dosavadní maximum v Moto2, jímž byly dvě 14. pozice v Austinu a Portimau.

Pro premiérový vavřínový věnec v této kategorii si dojel loňský šampion Moto3  Španěl Pedro Acosta. Na vítěze Salač ztratil 17,3 sekundy.

Acosta je sedmým různým vítězem z osmi odjetých Grand Prix a v osmnácti letech nejmladší jezdec, který kdy vyhrál podnik prostřední kubatury mistrovství světa.

Po pádu domácího Celestina Viettiho se na něj v čele seriálu dotáhl Ai Ogura z Japonska, který byl v neděli třetí. Oba mají 108 bodů. Mezi něj a Acostu se vešel ještě Američan Joe Roberts.

V elitní kategorii MotoGP vyhrál domácí jezdec Francesco Bagnaia a připsal si druhý triumf v sezoně. Za ním dojel obhájce titulu Fabio Quartararo a upevnil si vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Francouzský jezdec má po osmi závodech 122 bodů a před druhým Aleixem Espargarem, který dnes počtvrté za sebou obsadil třetí příčku, má náskok osmi bodů.

V nejslabší třídě Moto3 se po sérii pádů radoval z vítězství lídr seriálu Sergio Garcia. Španěl byl v cíli sice druhý, ale jeho krajan Izan Guevara přišel o jednu pozici za nedodržení limitů trati. Třetí dojel Tacuki Suzuki z Japonska.

Garcia v průběžném pořadí navýšil svůj náskok před Guevarou na 28 bodů.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. García 39:43,214, 2. Guevara (oba Šp./GasGas) stejný čas, 3. Suzuki (Jap./Honda) -0,012, 4. Migno (It./Honda) -0,137, 5. Jamanaka (Jap./KTM) -0,234, 6. Rossi (It./Honda) -0,999.

Průběžné pořadí (po 8 z 21 závodů): 1. García 137, 2. Guevara 109, 3. Masiá (Šp./KTM) 95, 4. Foggia (It./Honda) 95, 5. Sasaki (Jap./Husqvarna) 75, 6. Migno 71.

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 39:35,930, 2. Roberts (USA/Kalex) -4,051, 3. Ogura (Jap./Kalex) -6,749, 4. Arbolino (It./Kalex) -12,312, 5. A. Fernández (Šp./Kalex) -12,327, 6. Dixon (Brit./Kalex) -12,513, …13. Salač (ČR/Kalex) -17,254.

Průběžné pořadí (po 8 z 21 závodů): 1. Vietti (It./Kalex) 108, 2. Ogura 108, 3. Canet (Šp./Kalex) 89, 4. Roberts 86, 5. Arbolino 83, 6. A. Fernández 80, …22. Salač 8.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 41:18,923, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,635, 3. A. Espargaró (šp./Aprilia) -1,983, 4. Zarco (Fr./Ducati) -2,590, 5. Bezzecchi -3,067, 6. Marini (oba It./Ducati) -3,875.

Průběžné pořadí (po 8 z 21 závodů): 1. Quartararo 122, 2. A. Espargaró 114, 3. Bastianini (It./Ducati) 94, 4. Bagnaia 81, 5. Zarco 75, 6. Rins (Šp./Suzuki) 69.