Trestná zatáčka Kornfeila nerozhodila, mazaná strategie mu vynesla výsledek roku

Radek Vičík Radek Vičík
1. 7. 2019 7:23
Jakub Kornfeil sice v Assenu zajel třetím místem výsledek sezony, v neděli ale bylo ve hře mnohem víc. Nebýt trestu, mohl se konečně zapsat na seznam vítězů závodu světového šampionátu silničních motocyklů.
Jakub Kornfeil slaví třetí místo v závodě Moto3 v Assenu.
Jakub Kornfeil slaví třetí místo v závodě Moto3 v Assenu. | Foto: JNyk

Po výborném startu a mírném propadu pořadím se český závodník v poslední třetině Velké ceny Nizozemska rázem ocitl v čele před Lorenzem Dalla Portou z Argentiny. Jenže naděje na premiérový triumf utnul trest. Pilot týmu Redox PrüstelGP musel projet delší variantu zatáčky za to, že si zkrátil šikanu těsně  před cílem.

Rodák z Kyjova však neztratil nervy a snažil se navýšit svůj náskok v čele. "Když jsem dostal penaltu, bylo to jasné. Chtěl jsem ujet co nejvíc, aby to bolelo co nejmíň. Když jsem viděl, že byl rozestup největší, vydal jsem se mimo trať si odpykat trest," popsal Kornfeil svoji strategii.

Průběh finále Grand Prix dokázal, že byla správná. Sice po absolvování trestu přišel dvě kola před koncem o vedení, když ho kromě Argentince předjel i Ital Tony Arbolino, ale na trať se vrátil třetí těsně před smečkou pronásledovatelů.

Šťastný Jakub Kornfeil na stupních vítězů v Assenu.
Šťastný Jakub Kornfeil na stupních vítězů v Assenu. | Foto: JNyk

Těm navíc v posledním kole a půl dokázal uniknout a dojel si pro cennou třetí pozici. "Vyšlo to na třetí místo, ze kterého mám obrovskou radost. Moc díky týmu za skvělou práci během celého víkendu. Všem lidem, co mně pomáhají, ať už na trati nebo mimo ni a taky fanouškům za tu úžasnou atmosféru!" děkoval Kornfeil, komu jen mohl.

Vedle páté "bedny" v kariéře znamenal úspěch v Assenu zisk cenných 16 bodů, které závodníka na KTM rázem katapultoval na 11. pozici v průběžném pořadí šampionátu. Navázat na tento úspěch Kornfeil může už tuto neděli, kdy se na Sachsenringu jede Velká cena Německa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy