Kornfeil vyhrál v Losailu sázku, šéfmechanik vyrazil na třicetikilometrový pochod

Radek Vičík Radek Vičík
19. 3. 2018 8:16
Jakub Kornfeil oslavil premiéru v novém týmu a návrat na stroj značky KTM povedeným výkonem, který završil devátým místem v cíli Velké ceny Kataru.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr - Rony Lekl

Losail - Povedenější začátek sezony si Jakub Kornfeil po loňském paběrkování snad ani nemohl přát. Nejen, že český pilot v nabitém poli jezdců Velké ceny Kataru třídy Moto3 skončil devátý, ale v úvodním podniku mistrovství světa silničních motocyklů bojoval v úvodu Grand Prix o místo na stupních vítězů.

Kornfeil také vyhrál interní týmovou sázku. Jeho šéfmechanik totiž slíbil, že když český závodník dojede do desátého místa, půjde z okruhu v Losailu do hotelu pěšky. "Už mu balím svačinku na jeho třicet kilometrů dlouhý výšlap," prohodil ještě v boxech spokojený závodník s dobrácky zlomyslným výrazem.

Nový tým a staronový motocykl, to byly v Losailu hlavní premisy, od nichž se odvíjel pro 24letého závodníka start do nového ročníku.

"Motorka fungovala výborně, takže proto jsem si mohl v závodě dovolit tolik věcí. I já sám jsem se dneska cítil velice dobře a věřil jsem, že by z toho mohl být slušný výsledek," řekl Kornfeil, který před sezonou přešel do stáje Reddox Prüstel GP a po dvou letech se vrátil na stroj značky KTM.

V kvalifikaci obsadil jedenácté místo a start do paprsků zapadajícího slunce mu vyšel na jedničku. Jakmile na semaforech blikla zelená, český jezdec se díky vynikající startovní reakci posunul do první pětky. Vzápětí si ještě vyšlápl na Ajumu Sasakiho a Niccola Antonelliho a motocykl s číslem 84 byl rázem  na třetí pozici.

Vedoucí tandem Jorge Martin a Aron Canet poodjel a Kornfeil chvíli táhl druhou skupinu v boji o třetí místo. V osmičce pilotů se až do konce Velké ceny bojovalo kolo na kolo.

"Od poloviny závodu se trošku začala projevovat manka, která jsem vždycky nabral na rovinách. O to lepší jsem musel být v zatáčkách a to bralo svou daň, pneumatiky. Takže jsem trošku ubral na agresivitě a balancoval riziko. Samozřejmě jsem chtěl dokončit závod v top ten, to byl úkol číslo jedna," popisoval  český jezdec svoji taktiku.

I když do závěrečného okruhu rodák z Kyjova najížděl až jako jedenáctý, ve velké strkanici uvnitř skupiny si poradil se dvěma soupeři a cílovou páskou proťal devátý. Těšit ho může i fakt, že si připsal čtvrté nejrychlejší kolo závodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy