Novým šampionem F1 bude Alonso, tvrdí experti. Nebo ne?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 9. 2012 14:00
Čtrnáct závodů letošního mistrovství světa formule 1 je za námi, šest jich zbývá k tomu, aby byla sezóna kompletní. Kdo se nakonec stane celkovým vítězem?
Bude takto slavit Alonso i na konci sezóny? Podle odborníků i Aktuálně.cz ano!
Bude takto slavit Alonso i na konci sezóny? Podle odborníků i Aktuálně.cz ano! | Foto: Reuters

Praha – Čtrnáct závodů letošního mistrovství světa formule 1 je za námi, šest jich zbývá k tomu, aby byla sezóna kompletní. Především oproti loňsku, kdy jasně dominoval Němec Sebastian Vettel, je probíhající sezóna extrémně vyrovnaná.

Ve hře je stále celkem 150 bodů a matematicky tak na titul může ještě pomýšlet i jedenáctý Paul di Resta. Fanoušci i odborníci se však shodují, že reálně na titul může pomýšlet pětice či dokonce trojice jezdců. Jestli však někdo čeká jména prvních tří v současném pořadí, pak bude překvapený.

Deník Aktuálně.cz pro vás oslovil dva v Česku na slovo vzaté odborníky – Tomáše Richtra a Pavla Turka, aby zhodnotili mistrovské ambice a především šance pěti bodově nejlepších jezdců průběžného pořadí MS. K tomu přidáváme i vlastní tip. Shodneme se s těmi vašimi?

1. Fernando Alonso, 31 let, Španělsko, Ferrari – 194 bodů

Tomáš Richtr: „Alonso v posledních pěti závodech od Maďarska pomalu ztrácí náskok, při podrobnějším pohledu na bodové zisky zjistíte, že jezdci za ním získávají více bodů než on. To je trend, který nelze přehlédnout, taková jsou jednoduše fakta. Alonso ale zároveň jede neskutečně, co dokáže z auta dostat, že nechybuje. Ale právě jeho auto jej limituje. Přesto si myslím, že by to mohl dokázat. Bude to těsné, o body, podle mne se bude rozhodovat až v posledním závodě sezóny, ale mělo by to stačit, pokud nebudeme počítat s nějakými neočekávanými situacemi. Kdybych si měl na někoho nyní vsadit, tak na něj.

Alonso je skutečně rozeným šampiónem, kde kdo by to na jeho místě zabalit, ale on se dokáže kousnout, bojovat, dostávat z vozu maximum a co je důležité, dokáže s sebou strhnout i tým, dokáže ostatní motivovat. A funguje to báječně, mechanici na něj dva týdny dřou a on potom předvede maximum v závodě. Proto si myslím, že Alonso Ferrari titul rozhodně neprohraje, pokud by o něj Italové přišli, tak vlastní vinou.“ Tip Tomáše Richtra na konečné umístění: 1.

Pavel Turek: „Jeho náskok sice postupně klesá, snaží se de facto hlavně minimalizovat ztráty, což se mu daří. Díky tomu jak vyhecoval tým svými výkony, aby investoval do vylepšení vozu, což by se nikomu jinému nepovedlo, tak přijde čas Ferrari, kdy se tyto investice projeví také na trati. Proto si myslím, že se mu nakonec podaří vybojovat titul mistra světa. Myslím, že by si ten titul i nejvíce zasloužil.“ Tip Pavla Turka na konečné umístění: 1.

Aktuálně.cz: Pohled na statistiky je výmluvný – pokud Alonso dojel závod, má jednoznačně nejvyrovnanější výsledky, ani jednou nechyběl na bodech! To je neskutečná konzistence výkonů, s ohledem na fakt, že Ferrari na Red Bully i McLareny v mnoha ohledech ztrácí, by si titul nejen zasloužil, ale nakonec ho i získá. Momentálně totiž není ve startovním poli komplexnější jezdec. Šance na titul podle Aktuálně.cz – 30%.

2. Sebastian Vettel, 25 let, Německo, Red Bull-Renault – 165 bodů

Tomáš Richtr: „Má trochu prapodivnou sezónu proto, že kvůli zákazu foukaných difuzorů se mu zadní část vozu pořádně zneklidnila a co si budeme povídat, je z toho pořádně nervózní. Ono, když vám jede auto jako po kolejích, tak se do kamer usmívá snadno, letos to má ale Vettel po všech stránkách těžší a je vidět, že s tím dost bojuje. Red Bully jsou v závodech dobré, ale ztrácí v kvalifikacích, takže pokud někde mohou prohrát sezónu a titul, tak právě v nich. A podle mne se tak i stane, Vettel titul neobhájí. Oproti Alonsovi navíc ztrácí v přístupu k závodům, je sice stejně rychlý, ale na rozdíl od něj se nedokáže kousnout, když se nedaří, není tak silný v hlavě, psychicky.“ Tip Tomáše Richtra na konečné umístění: 3.

Pavel Turek: „Ten zaznamenal největší propad v mezisezóně, je to i díky fungování difuzoru, bylo to znát také v Singapuru. Vettelovi trvalo strašně dlouho, než se s jiným vozem technicky srovnal. Red Bull má ale neskutečné zázemí, Vettel už zná boj o titul, vždycky je lepší někoho dohánět, než pozici hájit a pokud se týmu vyhnout technické problémy, může Alonsa ještě hodně dotahovat. Podle mne se rozhodně až v posledním závodě. Bude to o body.“ Tip Pavla Turka na konečné umístění: 3.

Aktuálně.cz: Loni vládl Vettel s dokonalým vozem neskutečným způsobem a mnohdy mohl v závodech zapnout autopilota, dát si v depu kafíčko, a stejně by vyhrál. Letos ale s vozem bojuje a ne vždy z něj dokáže dostat maximum, v pětadvaceti letech se ukazuje, že jednoduše není (a ani nemůže být) tak psychicky vyzrálý jako například Alonso či Räikkönen. Třetí titul v řadě z toho nebude. Šance na titul podle Aktuálně.cz – 20%.  

3. Kimi Räikkönen, 32 let, Finsko, Lotus-Renault – 149 bodů

Tomáš Richtr: „U Kimiho platí něco podobného jako u Alonsa, i když u něj z trochu jiných důvodů než u Španěla. On jak je splachovací, tak prostě není pod tlakem. To auto mělo na to zajíždět časy 1:49,2 minuty a tak jsem zajížděl časy 1:49,2 minuty. Co po mě více chcete? Tak nějak on přemýšlí, není nervák, prostě Ice Man. Jeho smůlou je, že má ze špičky k dispozici skutečně nejhorší techniku, na titul nedosáhne, podle mne se i propadne v pořadí dolů.“ Tip Tomáše Richtra na konečné umístění: 4.

Pavel Turek: „Ještě nevyhrál závod, ale za poslední čtyři závody nasbíral druhý nejvyšší počet bodů. Je neviditelný vzadu, ale bohužel pro Kimiho to na titul nebude stačit. Poslední závody nestíhají další vývoj vozů ve druhé polovině sezóny. Byla by to obrovská rarita, kdyby titul bez jediného vítězství v sezóně získal. I když finští novináři tomu věří.“ Tip Pavla Turka na konečné umístění: 4.

Aktuálně.cz: Po slabších letech v rallye ukazuje Räikkönen, kde je jeho místo. Pilotem formule 1 je totiž bezesporu výtečným, z lehce nadprůměrného vozu dokáže ždímat maximum závod, co závod. Přesto, pokud by takto pokračoval a nakonec získal titul bez jediného vítězství v sezóně, dalo by se to označit za nejneočekávanější triumf v historii. Ta se ale letos tímto směrem psát nebude. Šance na titul podle Aktuálně.cz: 20%.

4. Lewis Hamilton, 27 let, Velká Británie, McLaren-Mercedes – 142 bodů

Tomáš Richtr: „McLaren má aktuálně problém s nespolehlivostí, ale dokážou na tom zapracovat, protože na druhou stranu mají zároveň i nejrychlejší vůz a Hamilton patří mezi tři nejlepší jezdce na startu. Proto si myslím, že se dostane jak před Räikkönena, tak nejspíše i před Vettela. Rozhodně promluví do boje o titul více než Fin.“ Tip Tomáše Richtra na konečné umístění: 2.

Pavel Turek: „Momentálně sedí v nejrychlejším autě, stáj udělala v sezóně největší pokrok,  vedle Vettela a Alonsa je i nejlepší jezdcem na stratu. U něj ale rozhodne, jak se dokáže srovnat psychicky s ohledem na okolní vlivy. Přesto je podle mne největším soupeřem Alonsa v boji o titul, musí mít ale čistou hlavu a neřešit otázky ohledně své budoucnosti. Tip Pavla Turka na konečné umístění: 2.

Aktuálně.cz: Tři nedojeté závody z posledních šesti, ze tří dojetých osmé a dvě první místa. Co to znamená? Že Hamilton je sakra rychlý, vždyť z posledních pěti závodů tři vyhrály McLareny a nebýt Hamiltonovy technické závady v Singapuru, byly by to čtyři. Pokud v moderním sídle stáje ve Wokingu zapracují na spolehlivosti vozu, bude to právě Hamilton, který bude nejvíce ohrožovat lídra Alonsa. Padesátibodovou ztrátu ale dohnat již nedokáže. Šance na titul podle Aktuálně.cz: 25%.

5. Mark Webber, 36 let, Austrálie, Red Bull-Renault – 132 bodů

Tomáš Richtr: „Jednoduše se mu nedaří, nesedl si s letošním typem monopostu, je to znát, jak v kvalifikacích, tak závodech. Nemyslím si, že by dokázal v závěru sezóny zajíždět stejné nebo i lepší výsledky jako Vettel. Sice dokázal vyhrát dva závody, ale on má problém s tím, že má obrovský rozptyl výsledků. Dokáže zazářit a hned zase vybouchnout, v tom je jiný než Alonso, Hamilton nebo i Räikkönen s Vettelem.“ Tip Tomáše Richtra na konečné umístění: 5.

Pavel Turek: „Měl výhodu v tom, že z kraje sezóny dokázal jezdit lépe než Vettel, nyní ale má Němec lepší formu. Sice mám Marka hrozně rád, myslím, že by si i za předešlé sezóny titul zasloužil, ale bohužel na něj nedosáhne. On by se musel dostat do celkového vedení, aby získal extra motivaci a pořádně zabojoval. A to se myslím nestane, tomu hvězdy nakloněné nebudou.“ Tip Pavla Turka na konečné umístění: 5.

Aktuálně.cz: Zázraky se dějí, v případě Webbera ale nic neočekávaného nečekejte. I poslední závody ukázaly, že se zkušený Australan více pere se svým vozem než se soupeři. Letos bude od titulu za poslední čtyři roky jednoznačně nejdále. Šance na titul podle Aktuálně.cz: 5%.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy