GP Itálie: Pešek vyrazí z druhé řady. Abraham šestnáctý

Red Spo
31. 5. 2008 17:29
1. Barberá, 2. Bautista, 3. Simoncelli
Lukáš Pešek
Lukáš Pešek | Foto: MLJ Racing

Mugello - Český motocyklový závodník Lukáš Pešek rázně vykročil za úspěšným výsledkem v Grand Prix Itálie. V sobotní kvalifikaci totiž předvedl se svou Aprilií skvělý výkon, který korunoval celkovým pátým nejrychlejším časem.

Do nedělního hlavního závodu tak odstartuje z nadějné druhé řady.

Pražský rodák si tak polepšil oproti včerejším jízdám o sedm míst. Jedná se také vůbec o nejlepší Peškův výsledek v kvalifikaci od doby jeho přestupu z kategorie do 125 ccm.

Čtěte také: Kvalifikace GP Itálie: Abraham devátý, Pešek dvanáctý

Nedařilo se naopak jeho krajanovi Karlu Abrahamovi. Ten sice v pátek dojel na nadějném devátém místě, ovšem o den později nedokázal na svou předchozí jízdu navázat a propadl se až na šestnáctou příčku.

Na trati v Italském Mugellu byl pak ve stejné kubatuře nejrychlejší Španěl Hector Barberá, který dokonce zajel až o 772 tisícin rychlejší čas, než jeho druhý krajan Bautista.

V královské kubatuře Moto GP pokračuje v úspěšných výsledcích domácí jezdec Valentino Rossi, jenž si časem 1:48,130 vyjel nejlepší místo na startovním roštu. Obhájce titulu, Australan Casey Stoner dojel čtvrtý. 

Výsledky kvalifikace na GP Itálie:

Do 250 ccm:
1. Barberá 2:06,707, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) -0,772, 3. Simoncelli (It./Gilera) -0,936, 4. Kallio (Fin./KTM) -0,960, 5. Pešek (ČR/Aprilia) -1,253, 6. Poggiali (San Mar./Gilera) -1,469, ...16. Abraham (ČR/Aprilia) -2,163.

MotoGP:
1. Rossi (It./Yamaha) 1:48,130, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,167, 3. Capirossi (It./Suzuki) -0,183, 4. Stoner (Austr./Ducati) -0,245, 5. Edwards (USA/Yamaha) -0,253, 6. Hayden (USA/Honda) -0,536.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy