Motorismus jako umění. Takhle vypadá svět motorů na plátně

Alex Wakefield je malíř, který se snaží zachytit nejrychlejší sport světa. Jeho díla si můžete prohlédnout v této fotogalerii.
Portrét zamyšleného Valentina Rossiho jen vteřiny před tím, než si nasadí helmu a usedne na svůj stroj. Kresba tužkou.
Porsche 936, v němž Jacky Ickx získal v roce 1977 čtvrté vítězství ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Spolujezdci mu byli Jürgen Barth a Hurley Haywood.
Peugeot 905, který v roce 1992 opanoval čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Za volantem se tehdy střídali Derick Warrwick, Yannick Dalmas a Mark Blundell. Pastel.
Nicky Hayden a Valentino Rossi si podávají ruku po posledním závodě sezony 2006, který rozhodl o Haydenově titulu MotoGP. Olej na plátně.
Foto: Alex Wakefield
Radek Vičík Radek Vičík
20. 8. 2013 15:30
Americký umělec Alex Wakefield dokáže do svých obrazů a kreseb vtěsnat svět rychlých kol.

Praha - Podobný pocit má divák z málokterého uměleckého díla, ale obrazy Alexe Wakefielda jako by chtěly každou chvíli opustit plátno nebo papír a vydat se na závodní trať.

"Dávám si hodně záležet na tom, abych se ujistil, že jezdce a vůz nebo motocykly zobrazuji přesně tak, jak v tom okamžiku závodil," prozrazuje americký malíř tajemství svých obrazů.

Rodák z Iowy, který už řadu let bydlí na předměstí Chicaga kreslí závodní stoje už víc než deset let. "Už odmalička jsem si kreslil závodní auta. V roce 1988 jsem objevil motocyklové závody, které mě úplně pohltily. Snažím se zobrazit dění na trati v jiné perspektivě. Tak, jak to vnímám já sám. Nezajímá mě jen to, kdo vyhrál závod, ale také proč. Co stálo za jeho úspěchem. A to se pak snažím přenést na plátno," vysvětlil své tajemství Wakefield.

O tom, jak moc se mu to povedlo, se můžete přesvědčit v této galerii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy