Zemřela bývalá hvězda F1 Reutemann. O šanci bojovat o titul přišel kvůli válce

ČTK rav ČTK, rav
7. 7. 2021 21:09
Ve věku 79 let zemřel někdejší vicemistr světa formule 1 a vítěz dvanácti Velkých cen Argentinec Carlos Reutemann. O jeho smrti ve středu informovala jeho dcera Cora. Podle médií byl Reutemann přes měsíc hospitalizován v nemocnici v rodném Santa Fe. V posledních dnech ho postihlo vnitřní krvácení a jeho stav se výrazně zhoršil.
Carlos Reutemann po vítězství ve Velké ceně Belgie v roce 1981.
Carlos Reutemann po vítězství ve Velké ceně Belgie v roce 1981. | Foto: Williams F1 Team

"Odešel klidně a důstojně. Až do konce bojoval jako šampion," uvedla Reutemannova dcera na twitteru.

Reutemann závodil ve formuli 1 v letech 1972 až 1982. Během kariéry vystřídal týmy Brabham, Ferrari, Lotus a Williams. Absolvoval 144 závodů a pětačtyřicetkrát se prosadil na stupně vítězů. V roce 1981 skončil v šampionátu druhý o bod za Brazilcem Nelsonem Piquetem.

V následující sezoně odjel pouhé dva závody a pak byl z Williamsu kvůli válce o Falklandy vypoklonkován. Argentinská armáda totiž v dubnu 1982 napadla Falklandské ostrovy (podle Argentinců Malvíny) patřící Britům. Konflikt skončil po deseti týdnech totální porážkou agresora.

Po sportovní kariéře se dal na politiku. Dvakrát byl zvolen guvernérem provincie Santa Fe a od roku 2003 byl senátorem. Dostal i nabídku kandidovat na prezidenta, ale odmítl ji.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy