Kvjat se postaral při testech F1 v Barceloně o nové maximum

ČTK ČTK
20. 2. 2019 19:08
Po dvou dnech dominance stáje Ferrari vytvořil nové maximum úvodního testovacího týdne týmů formule 1 v Barceloně ruský pilot Daniil Kvjat z Tora Rosso. Na nejměkčí sadě pneumatik dosáhl na závěr odpoledních jízd času 1:17,704 minuty a sesadil z čela pořadí dlouho vedoucího Kimiho Räikkönena z Alfy Romeo, jenž také pokořil hranici 1:18.
Testy F1 2019, Barcelona I: Daniil Kvjat, Toro Rosso
Testy F1 2019, Barcelona I: Daniil Kvjat, Toro Rosso | Foto: Reuters

Třetí byl Daniel Ricciardo z Renaultu, který už těsně zaostal za dosud nejlepším časem Sebastiana Vettela z pondělí. Čtyřnásobný mistr světa tentokrát zajel čtvrtý čas.

Světový šampion Lewis Hamilton se musel mezi třinácti jezdci spokojit s předposledním časem, jeho týmový kolega z mistrovského Mercedesu Valtteri Bottas se umístil těsně před ním. Jednotlivé stáje ale krouží na barcelonském okruhu v odlišných režimech a mají odlišný program.

Pomalejší než mercedesy byla jen stáj Williams, jež absolvovala první kilometry poté, co v předchozích dnech neměla monopost FW42 ještě připravený. Odpoledne zvládl anglický nováček George Russell alespoň 23 kol a časem zaostal za Kvjatem skoro o osm sekund.

"Byl to velmi těžký porod," komentovala šéfka stáje Claire Williamsová horečné práce na přípravě vozu. "Je trapné, že jsme to nestihli, zatímco ostatní ano," dodala.

Ve čtvrtek první oficiální testy skončí, od úterý do pátku se v Barceloně uskuteční druhý blok. Mistrovství světa začne 17. března v Melbourne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy