Formuli 1 chybí "pořádný plnovous". Bez rychlých informací jezdci netuší, co se děje

Radek Vičík Radek Vičík
7. 12. 2021 11:22
Je to k nevíře, ale v éře dynamické digitální komunikace se piloti F1 dozvídají během Grand Prix ty nejdůležitější informace pozdě.
Poničený přední spoiler Mercedesu Lewise Hamiltona v cíli Velké ceny Saúdské Arábie F1 2021
Poničený přední spoiler Mercedesu Lewise Hamiltona v cíli Velké ceny Saúdské Arábie F1 2021 | Foto: Reuters

Komentář - Jedním z klíčových momentů hektické Velké ceny Saúdské Arábie byla kolize obou vedoucích monopostů.

Max Verstappen se snažil lišácky vyplnit rozkaz ředitelství závodu, aby před sebe pustil Lewise Hamiltona. To bylo trestem za jeho příliš tvrdý obranný manévr při Britově pokusu o předjíždění.

Pilot Red Bullu na rovince náhle zvolnil, až do něj zmatený Hamilton vrazil a poškodil si přední spoiler. On totiž o žádné nařízené změně pořadí netušil!

"Absolutně netuším, proč najednou tak ostře dupnul na brzdy. Až potom jsem se od týmu dozvěděl, že mě pouštěl. Bylo to dost matoucí," prohlásil po závodě jezdec Mercedesu, který v Džiddě nakonec oslavil svůj 103. triumf ve formuli 1.

Formule 1 měří rozdíly jezdců na tisíciny vteřiny, ukazuje divákům na televizní obrazovce staří pneumatik i to, za kolik kol kdo koho pravděpodobně dožene. Ale řečeno s hrabětem Gorcem z Gorců z filmu Tajemství hradu v Karpatech: "Aby si dali narůst pořádný plnovous, to ne!"

Zde musíme milého šíleného aristokrata poněkud opravit. F1 nechybí plnovous, ale funkční informační systém. Jak jinak chcete udržet v klidu dva nesmiřitelné rivaly, když jim nedáte včas potřebné informace?

Sám ředitel Velkých cen Michael Masi nechtěně přiznal, že stávající systém hlasové komunikace je nedostatečný. "Nemůžu přece mít zapnuté všechny knoflíky naráz," bránil se během závodu v Džiddě.

Jak se ukázalo na příkladu překotného Verstappenova brzdění, než se "dovolá" tomu správnému týmu a ten pak jeho poselství přetlumočí svému pilotu, uteče příliš drahocenného času.

Přitom se nabízí zcela jednoduché řešení. Na volantu monopostu F1 je dnes docela slušný LCD displej. Stačí jedna společná aplikace pro všechny jezdce a týmy a Masi by mohl v klidu posílat zprávy přímo do kokpitu konkrétního pilota.

Bohužel této inovace se určitě nedočkáme v neděli na Velké ceně Abú Dhabí. Nezbývá nám tedy než doufat, že se letos odehraje klíčový boj bez excesů známých z minulosti mezi Ayrtonem Sennou a Alainem Prostem či Michaelem Schumacherem a Damonem Hillem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy