Komentář: Třicet okruhů, které otřásly důvěrou v Hamiltonovu dvojku

Radek Vičík Radek Vičík
20. 4. 2021 8:28
Závod formule 1 v Imole znovu ukázal propastný rozdíl v psychické kondici obou pilotů Mercedesu. Zatímco Lewis Hamilton předvedl skvělý návrat do špičky po jezdecké chybě, Valtteri Bottas jen paběrkoval a závod pro něj skončil bouračkou.
Dvojice pilotů Mercedesu. Vlevo Valtteri Bottas, s nímž hovoří Lewis Hamilton.
Dvojice pilotů Mercedesu. Vlevo Valtteri Bottas, s nímž hovoří Lewis Hamilton. | Foto: Reuters

Nedělní Velká cena Emilie Romagny formule 1 se dá jednoduše rozdělit na dvě poloviny. Už proto, že ve 34. z 63. vypsaných kol byl závod po vážné havárii přerušen.

Jeden z jejích účastníků, pilot Mercedesu Valtteri Bottas, tak symbolicky ukončil své italské trápení, které začalo už v kvalifikaci. Naopak jeho týmový kolega Lewis Hamilton využil následující tři desítky kol k famóznímu postupu z deváté příčky až na druhé místo.

Bottas byl v úvodním podniku sezony v Bahrajnu třetí, ale Imola mu vůbec štěstí nepřinesla. Sice v pátek zajel ze všech jezdců nejlepší časy, jenže rychlost si nedokázal udržet do rozhodující fáze kvalifikace a vyšel z ní až jako osmý.

Zamrzlý Fin nebojoval

To jako by rodákovi z Nastoly definitivně vzalo vítr z plachet. Po rozpačitém startu se propadl na desáté místo. Celých deset kol mu trvalo postoupit aspoň o jednu pozici. Pak se zasekl za Aston Martinem. Lance Strolla nebyl schopný předjet ani s aktivovaným DRS.

Pak se za Bottase přiřítil nabuzený George Russell. Výsledkem jejich souboje byl karambol a přerušený závod. Nejsmutnější na této konkrétní bouračce je to, že by k ní podle rozvržení sil v boxech nemělo vůbec dojít. Mercedes je auto na stupně vítězů a Williams, byť se zlepšuje, stále patří do druhé poloviny výsledkové listiny.

Hamilton se nevzdal

Jak už to tak bývá, pohroma jednoho znamenala štěstí druhého. Jen pár chvil před Bottasovou bouračkou vyjel Lewis Hamilton mimo trať, "zašprajcnul se" u zdi, na trať se vrátil s velkou ztrátou a ještě musel do boxů pro nové přední křídlo. To vše znamenalo, že se ve chvíli vyvěšení červených vlajek propadl až na deváté místo.

Jenže sedminásobný mistr světa je bojovník. Do soupeřů se zakousl jako buldok. Jako v nějaké počítačové hře začal postupně předjíždět jednu formuli za druhou. Po krásném souboji zdolal nakonec i Landa Norrise a byl klasifikován jako druhý.

Od jezdců Mercedesu to v neděli byly výkony odlišné jako noc a den. S takovouhle by Bottas neměl šanci udržet si místo v týmu ani za situace, že by Hamilton skutečně po letošní sezoně ukončil úspěšnou kariéru.

Jak trpká by to asi byla pilulka, kdyby se jeho nástupcem stal právě Russell?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy