Nadávky, vztyčený prostředníček i hledání viníka. Formule 1 má první letošní skandál

Radek Vičík Radek Vičík
19. 4. 2021 18:06
Nedělní kolize Valtteriho Bottase s Georgem Russellem v Imole rozpoutala vlnu vášní. Od vulgarit přes fyzický kontakt až po opatrné prozření mladého Brita.
George Russell se sklání k Valtterimu Bottasovi.
George Russell se sklání k Valtterimu Bottasovi. | Foto: ČTK

Italská Imola má pověst úzkého okruhu, kde často dochází k haváriím. Nejinak tomu bylo i v neděli při Velké ceně Emilia-Romagni formule 1. Kvůli jedné z bouraček byl dokonce závod přibližně ve své polovině zastaven.

A právě karambol mercedesu Valtteriho Bottase s williamsem George Russella byl od prvních okamžiků středobodem emocí. Fin ve "stříbrném šípu" nezažívá zrovna hvězdný začátek sezony. V Imole se po startu ze čtvrté řady pohyboval na konci bodované desítky jakoby bez ambicí bojovat o stupně vítězů.

V nájezdu do 31. kola se za něj přihnal George Russell a s vidinou prvních bodů v kokpitu williamsu (bodoval zatím jen při loňském záskoku za Lewise Hamiltona v týmu Mercedes) zaútočil s aktivovaným DRS.

Bottas se ovšem rozhodl bránit si svoji stopu, trochu cuknul volantem, takže se williams pravými koly ocitl na mokré trávě. Následovalo nevyhnutelné. Russellova formule dostala smyk a vzala s sebou i mercedes.

Už první dojmy pilotů z kokpitu zničených vozů ukázaly míru jejich frustrace. "Co to píp hergot dělá? Upřímně, je to píp píp, nebo co?" zněla z televizních obrazovek cenzurovaná verze Russellova výlevu do týmového rádia. Že za oním "píp" nebyly lichotky, je nabíledni.

Naštvaný a sprostý byl i Bottas. Když k němu Russell po kolizi přišel, ukázal na svého soupeře vztyčený prostředníček. Mladý Brit na to reagoval tím, že ho klepl rukou po helmě.

V pedoku pak následovala oblíbená hra známá ze všech sportů jako "Já nic, za to může on".

Bottas si stál za tím, že to byla jasně chyba jeho 23letého soupeře. "Zahlédl jsem ho na rovince ve zpětných zrcátkách. Viděl jsem, že se posunul doprava. Ze záznamu je vidět, že jsem mu nechal dost místa. On prostě ztratil kontrolu nad vozem," uvedl finský závodník.

Russell byl samozřejmě jiného názoru. Připomněl gentlemanskou dohodu, že při použití DRS nebudou závodníci dělat prudké manévry. Vždyť ve chvíli střetu jeli oba jezdci přibližně třístovkou.

Pak ale přidal doušku, která už hraničí s paranoidní atakou: "Kdyby to byl někdo jiný, tak by Bottas dost možná takový manévr neudělal."

Rodák z King's Lynnu tak zjevně narážel na to, že právě on je největším kandidátem na Finovo místo v Mercedesu. Navíc to, že se ve "stříbrném šípu" umí prosadit, dokázal už loni. V GP Sáchiru předjel Bottase hned po startu a o boj o vítězství ho pak připravila jen chyba mechaniků Mercedesu, kteří nasadili špatné pneumatiky.

Russellovi pak vychladla hlava. Uvědomil si, že nejspíš přestřelil, a po zhlédnutí televizních záznamů své výroky zmírnil. "Když si to všechno můžete v klidu prohlédnout a pouštět si záznamy tam a zpátky, získáte rázem jinou perspektivu. Z jednoho úhlu kamery to vypadá tak, z jiného zase jinak. Byl jsem frustrován o to víc, že šlo o havárii ve vysoké rychlosti. Valtteri neudělal nic v rozporu s pravidly," zakončil válku slov jezdec Williamsu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy