Kvalifikaci v Brazílii vyhrál Hamilton před Vettelem. Němec dostal napomenutí

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 10. 11. 2018 22:48
Lewis Hamilton vyhrál sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Brazílie formule 1 o pouhých 93 tisícin vteřiny před Sebastianem Vettelem.
Lewis Hamilton v Mercedesu
Lewis Hamilton v Mercedesu | Foto: Reuters

Pilot Ferrari však v Sao Paulu dostal napomenutí a pokutu 25 tisíc eur za porušení pravidel. Vettel během přestávky mezi jednotlivými částmi kvalifikace odmítl při rutinním vážení vozu vypnout motor a nakonec váhy zničil.

"Za takových podmínek nás neměli na vážení volat, musel jsem spěchat," řekl Vettel s odkazem na to, že během kvalifikace začalo pršet  jezdci pak chtěli co nejdřív na trať.

To Brit na cestě k 82. pole position kariéry během druhé části blokoval Sergeje Sirotkina, který právě jel rychlé kolo. To ale ředitelství závodu za zákrok hodný trestu nepovažovalo.

"Byla to náročná kvalifikace. Ferrari je tady velmi rychlé, prohlásil nyní už pětinásobný mistr světa.

Třetí skončil Valtteri Bottas v dalším Mercedesu, na čtvrté pozici dojel Kimi Räikkönen s Ferrari.

Velká cena Brazílie formule 1 startuje v neděli v 18:10. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

Kompletní výsledky kvalifikace:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy