Záhada v Sao Paulu. Novopečený šampion Hamilton netuší, proč poslal Mercedes do bariéry

Radek Vičík Radek Vičík
12. 11. 2017 7:38
Lewis Hamilton skončil v kvalifikaci v Sao Paulu po šesti zatáčkách. Proč ale už jistý mistr světa formule 1 boural, to neví ani on sám.
Lewis Hamilton vystupuje z rozbitého Mercedesu v kvalifikaci na GP Brazílie.
Lewis Hamilton vystupuje z rozbitého Mercedesu v kvalifikaci na GP Brazílie. | Foto: ČTK

Sao Paulo - Lewis Hamilton vjížděl do sobotní kvalifikace na Velkou cenu Brazílie formule 1 jako favorit. Třeba už proto, že vyhrál dva ze tří měřených tréninků. Jenže celá ta sláva vydržela novopečenému čtyřnásobnému mistru světa pouhých šest zatáček.

Ve výjezdu z rychlé zatáčky Ferrardura nezvládl smyk svého Mercedesu a v plné rychlosti vrazil bokem do svodidel. Náraz v řádu několika "géček" zdemoloval levé přední zavěšení monopostu. Chvilku bylo v týmovém rádiu zlověstné ticho, až pak se ozvalo nasupené: "Jo, jsem v pořádku!"

Hamiltonova  havárie:

Brit putoval z vozu přímo do lékařského auta a v něm dojel do boxů. Po rutinním vyšetření předstoupil před novináře. Ale ti z jeho vyjádření nebyli moc moudří.

"Nejsem si moc jistý, co se vlastně stalo. Nevím, co bych vám řekl," shrnul 32letý jezdec v krátkosti své kvalifikační extempore.

"Výzvy dělají život zajímavým a myslím, že tohle je výzva pro mě.  Zítra udělám všechno pro to, abych se dostal co nejvýše. Není to zrovna nejlepší den mého života, ale budu mít dál hlavu vztyčenou," dodal Hamilotn.

K tomu, aby mohl vůbec na chvost startovního pole, musel dostat od ředitelství závodu výjimku, protože do závodu se fakticky nekvalifikoval. Nezajel totiž ani jedno měřené kolo.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy