Video: Bottas se sklouzl po mokré trávě a Mercedes rozebral o svodidla

Radek Vičík Radek Vičík
24. 3. 2018 13:34
Valtteri Bottas vydržel v poslední části kvalifikaci v Melbourne jen dvě zatáčky, pak svůj Mercedes rozbil.
Valtteri Bottas v boxech v Melbourne.
Valtteri Bottas v boxech v Melbourne. | Foto: ČTK

Melbourne - Zatímco obhájce titulu Lewis Hamilton kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie formule 1 ovládl, jeho týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas skončil ve svodidlech se zničeným monopostem.

Fin se ve třetí a rozhodující části boje o pole position svezl jen dvě zatáčky, pak dostal smyk a monopost totálně poničil. Znamenalo to nejen konec nadějí v boji nejlepší desítky o místa na startovním roštu nedělní Grand Prix ale i další ztrátu.

Následná inspekce vraku v boxech Stříbrných šípů sice vyvrátila obavy, že bude nutné vyměnit celé šasi, jenže převodovka byla totálně zničená. To si vynutilo výměnu a z toho plynoucí ztrátu pěti míst na startu závodu. Bottas se tak bude dopředu prokousávat z 15. pozice.

Příčinou karambolu byl podle 28letého jezdce vedle jeho vlastní chyby dopolední déšť, který zkrápěl Melbourne. "Jel jsem příliš rychle a dostal se z ideální stopy. V těch místech byla tráva nasáklá vodou, což vyústilo ve  smyk, který jsem nedokázal zvládnout. Byla to moje chyba," přiznal Bottas.

"V té zatáčce jsem prostě chtěl až moc ve snaze získat nějaký čas. To mě stálo celou třetí část kvalifikace a týmu přineslo zbytečnou práci navíc," dodal smutně.

Senzory v momentu nárazu naměřily negativní zrychlení 27G. Fin se po nehodě bez problémů vyškrábal ze svého vozu a absolvoval rutinní testy v lékařském centru. Pilot je přesvědčen o tom, že havárie nebude mít vliv na jeho výkon v nedělní Velké ceně.

"Byla to docela velká rána a jsem rád, že je všechno v pohodě. Nic mě nebolí. Samozřejmě jsem ve chvíli nárazu bolest ucítil, ale piště si, že se z takové chyby poučíte. Auto nevypadá dobře, ale doufám, že bude v pořádku. Jsme hodně daleko od bojů od vítězství, ale v závodě je možné cokoliv," dodal optimisticky Bottas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci náměstka hejtmanky i krajského zastupitele

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky, odchází i z krajského zastupitelstva. Nového radního pro silniční dopravu budou krajští zastupitelé volit příští týden v pondělí, řekl mluvčí hejtmanství David Šíma. Kupku by měl podle dřívějších informací ve funkci vystřídat starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS).

Kupka na pozici náměstka rezignoval k úterku, tento krok dopředu oznámil. "Vedení ministerstva, jak již jsem v minulosti avizoval, nelze s dalšími funkcemi bohužel skloubit. Jsem však velice rád, že se podařilo za dobu ve funkci zefektivnit činnost krajské správy a údržby silnic, nastavit pravidla zimní údržby či zahájit realizaci portálu silniční mapy Středočeského kraje," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem bude z pozice ministra dopravy jistě v úzkém kontaktu a věří, že úspěšně naváže na rozběhnuté projekty.

Kupka v prosinci rezignoval na funkci starosty Líbeznic u Prahy, nahradil ho dosavadní místostarosta Jan Havlíček (za ODS). Zůstal však členem obecní rady. Z krajského zastupitelstva Kupka naopak odchází. Nahradit by ho měl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS), tedy dosud první náhradník na kandidátce. Starosta Benátek nad Jizerou Bendl se má stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Bendl již dříve řekl, že je kvůli novému angažmá připraven opustit post předsedy krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Starostou Benátek zůstane, ale v neuvolněné pozici. Jeho cílem je navázat na Kupkovu práci a přinést i pohled z životního prostředí. Oblast, v níž je odborníkem, se podle něj s dopravou často překrývá. Poukázal na to, že krajský výbor pro životní prostředí dává stanoviska k dopravním stavbám, například obchvatům měst. S dopravou má navíc Bendl zkušenosti také jako starosta.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Británii oznámili propouštění dva velcí zaměstnavatelé

Britská pošta Royal Mail hodlá v rámci snahy o snížení nákladů a transformaci aktivit propustit zhruba 700 manažerů. Pošta, která podle svých internetových stránek zaměstnává kolem 137 tisíc lidí, to uvedla v tiskové zprávě. Akcie Royal Mail po jejím zveřejnění výrazně posílily. Největším akcionářem britské pošty je investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Nově oznámené opatření by podle Royal Mail mělo přinést roční úsporu kolem 40 milionů liber (1,2 miliardy Kč). 

Propouštění oznámil také britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever. Odejít má z manažerských pozic asi 1500 lidí, což je zhruba pět procent jeho pracovní síly. Podnik mění strukturu, aby zmírnil obavy akcionářů, když neuspěl s nabídkou na převzetí divize zdravotní péče pro spotřebitele firmy GlaxoSmithKline (GSK). Firma uvedla, že propouštění se nedotkne pracovních míst v továrnách. Unilever působí ve více než 190 zemích a vlastní na 400 značek. V roce 1991 začal působit i v České republice, kde zaměstnává kolem 330 lidí a stojí například za dezinfekčním prostředkem Savo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy