Video: Bottas se sklouzl po mokré trávě a Mercedes rozebral o svodidla

Radek Vičík Radek Vičík
24. 3. 2018 13:34
Valtteri Bottas vydržel v poslední části kvalifikaci v Melbourne jen dvě zatáčky, pak svůj Mercedes rozbil.
Valtteri Bottas v boxech v Melbourne.
Valtteri Bottas v boxech v Melbourne. | Foto: ČTK

Melbourne - Zatímco obhájce titulu Lewis Hamilton kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie formule 1 ovládl, jeho týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas skončil ve svodidlech se zničeným monopostem.

Fin se ve třetí a rozhodující části boje o pole position svezl jen dvě zatáčky, pak dostal smyk a monopost totálně poničil. Znamenalo to nejen konec nadějí v boji nejlepší desítky o místa na startovním roštu nedělní Grand Prix ale i další ztrátu.

Následná inspekce vraku v boxech Stříbrných šípů sice vyvrátila obavy, že bude nutné vyměnit celé šasi, jenže převodovka byla totálně zničená. To si vynutilo výměnu a z toho plynoucí ztrátu pěti míst na startu závodu. Bottas se tak bude dopředu prokousávat z 15. pozice.

Příčinou karambolu byl podle 28letého jezdce vedle jeho vlastní chyby dopolední déšť, který zkrápěl Melbourne. "Jel jsem příliš rychle a dostal se z ideální stopy. V těch místech byla tráva nasáklá vodou, což vyústilo ve  smyk, který jsem nedokázal zvládnout. Byla to moje chyba," přiznal Bottas.

"V té zatáčce jsem prostě chtěl až moc ve snaze získat nějaký čas. To mě stálo celou třetí část kvalifikace a týmu přineslo zbytečnou práci navíc," dodal smutně.

Senzory v momentu nárazu naměřily negativní zrychlení 27G. Fin se po nehodě bez problémů vyškrábal ze svého vozu a absolvoval rutinní testy v lékařském centru. Pilot je přesvědčen o tom, že havárie nebude mít vliv na jeho výkon v nedělní Velké ceně.

"Byla to docela velká rána a jsem rád, že je všechno v pohodě. Nic mě nebolí. Samozřejmě jsem ve chvíli nárazu bolest ucítil, ale piště si, že se z takové chyby poučíte. Auto nevypadá dobře, ale doufám, že bude v pořádku. Jsme hodně daleko od bojů od vítězství, ale v závodě je možné cokoliv," dodal optimisticky Bottas.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy