Video: Bottas se sklouzl po mokré trávě a Mercedes rozebral o svodidla

Radek Vičík Radek Vičík
24. 3. 2018 13:34
Valtteri Bottas vydržel v poslední části kvalifikaci v Melbourne jen dvě zatáčky, pak svůj Mercedes rozbil.
Valtteri Bottas v boxech v Melbourne.
Valtteri Bottas v boxech v Melbourne. | Foto: ČTK

Melbourne - Zatímco obhájce titulu Lewis Hamilton kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie formule 1 ovládl, jeho týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas skončil ve svodidlech se zničeným monopostem.

Fin se ve třetí a rozhodující části boje o pole position svezl jen dvě zatáčky, pak dostal smyk a monopost totálně poničil. Znamenalo to nejen konec nadějí v boji nejlepší desítky o místa na startovním roštu nedělní Grand Prix ale i další ztrátu.

Následná inspekce vraku v boxech Stříbrných šípů sice vyvrátila obavy, že bude nutné vyměnit celé šasi, jenže převodovka byla totálně zničená. To si vynutilo výměnu a z toho plynoucí ztrátu pěti míst na startu závodu. Bottas se tak bude dopředu prokousávat z 15. pozice.

Příčinou karambolu byl podle 28letého jezdce vedle jeho vlastní chyby dopolední déšť, který zkrápěl Melbourne. "Jel jsem příliš rychle a dostal se z ideální stopy. V těch místech byla tráva nasáklá vodou, což vyústilo ve  smyk, který jsem nedokázal zvládnout. Byla to moje chyba," přiznal Bottas.

"V té zatáčce jsem prostě chtěl až moc ve snaze získat nějaký čas. To mě stálo celou třetí část kvalifikace a týmu přineslo zbytečnou práci navíc," dodal smutně.

Senzory v momentu nárazu naměřily negativní zrychlení 27G. Fin se po nehodě bez problémů vyškrábal ze svého vozu a absolvoval rutinní testy v lékařském centru. Pilot je přesvědčen o tom, že havárie nebude mít vliv na jeho výkon v nedělní Velké ceně.

"Byla to docela velká rána a jsem rád, že je všechno v pohodě. Nic mě nebolí. Samozřejmě jsem ve chvíli nárazu bolest ucítil, ale piště si, že se z takové chyby poučíte. Auto nevypadá dobře, ale doufám, že bude v pořádku. Jsme hodně daleko od bojů od vítězství, ale v závodě je možné cokoliv," dodal optimisticky Bottas.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy