Formule 1 chystá svůj Super Bowl. Miami s vinylovým přístavem čeká invaze celebrit

Radek Vičík Radek Vičík
6. 5. 2022 8:05
Poprvé od roku 1984 se letos pojedou ve Spojených státech dvě Velké ceny formule 1. Nedělní závod v ulicích Miami má šampionátu definitivně otevřít peněženky Američanů.
Součástí areálu okruhu je také replika miamského přístavu s vinylem místo vody.
Součástí areálu okruhu je také replika miamského přístavu s vinylem místo vody. | Foto: Reuters

5412 metrů, 19 zatáček. To jsou parametry nového okruhu v ulicích Miami, novinky letošního kalendáře formule 1.

Trať v přímém sousedství stadionu Hard Rock Stadium, který je sídlem týmu amerického fotbalu Miami Dolphins, je podle analýz rychlá i technická. A hlavně, má seriálu definitivně otevřít lukrativní americký trh.

Těch pokusů byla celá řada, včetně bizarností typu závodů na parkovišti kasina v Las Vegas. Ale tohle má být něco úplně jiného. Americký promotér Liberty Media věří, že po covidové pauze budou fanoušci na závody natěšení.

Navíc je nalákaly dramatické podniky úvodu sezony, hlavně souboje Charlese Leclerca ve Ferrari a obhájce titulu Maxe Verstappena za volantem Red Bullu. Navíc má v USA velké množství fanoušků sedminásobný šampion Lewis Hamilton, byť pilotu Mercedesu se zatím moc nedaří.

"Nikdy jsem neviděl takovou míru zapojení sponzorů, žádostí o VIP služby ani touhu celebrit být při této akci vidět. A to nemluvím jen o těch šesti letech u McLarenu. V motoristickém sportu se pohybuji už 20 let. Čím dál tím víc mi to připomíná Super Bowl," uvedl výkonný ředitel McLarenu Zak Brown s odkazem na lukrativní finále ligy amerického fotbalu NFL.

"Ne každý, kdo jde na Super Bowl, tam jde kvůli sportu. Ale je tam i poločasová show, spousta party a další akce, které k tomu patří. Náš tým má v pedoku jedno z největších zázemí, ale i tak jsme zaregistrovali dvojnásobný zájem hostů, než je dostupná kapacita," dodal americký manažer.

Mezi ohlášenými celebritami nebudou v Miami chybět slavná jména jako Michael Jordan, David Beckham, LeBron James, sestry Williamsovy, Pharrell Williams, Tom Brady či The Rock.

Miami formulí 1 žije

Zatímco v minulosti proběhly závody ve Phoenixu, Dallasu či Las Vegas prakticky bez zájmu domácích fanoušků, tentokrát formule 1 vzala Miami útokem.

Dokonce vzniklo několik speciálních míst fungujících jen během konání Grand Prix. Mezi ně patří například "Elektrická pláž", kterou u příležitosti závodů vytvořil na více než 15 000 čtverečních metrech legendární pláže Miami Beach sponzor Mercedesu FTX.

Burza kryptoměn v něm nabídne koncerty, výstavy, galerii uměleckých digitálních artefaktů NFT, módní přehlídky a počítačovou hernu.

Pro formuli 1 je úspěch v Miami o to důležitější, že už na příští sezonu je plánovaný třetí americký podnik - večerní Velká cena v ulicích Las Vegas.

"Když jsem vyrůstal, věděli jsme, jak úžasná formule 1 je. Mezi USA a zbytkem světa byl pořád obrovský rozdíl v jejím vnímání. Je opravdu úžasné vidět, že jsme to překonali a že zájem o F1 ve Státech stále roste," libuje si Hamilton, který už pětkrát vyhrál v americkém Austinu.

O pneumatikách rozhodly počítače

Trať, která před pár týdny ještě ani neexistovala, byla výzvou i pro inženýry monopolního dodavatele pneumatik Pirelli. Drtivá většina informací o tom, jak tu bude závodění vypadat, pochází z počítačových simulací. Už proto, že povrch byl vytvořen až nyní z 24 000 tun speciálního asfaltu.

"FIA požaduje, aby byl asfalt položen minimálně 60 dní před závodním víkendem. To jsme stihli, takže povrch bude před startem dobře ošetřený," uvedl Sam Worthy, ředitel firmy Apex Circuit Design, která areál pro F1 vybudovala.

Jeho součástí je i falešný přístav, který má evokovat legendární miamskou marinu. To, že má místo vody vinyl, se už stalo terčem řady vtípků na sociálních sítích.

Na základě počítačových analýz se očekává, že maximální dosažené rychlosti se budou pohybovat kolem 320 km/h a rychlostní průměry okolo 223 km/h. Jezdci pojedou na plný plyn přibližně 58 procent kola. Zatáčky číslo 11 a 17 by měly být hlavními prostory k předjíždění, ke kterému přispějí také tři DRS zóny.

Odborníci Pirelli nakonec vsadili vcelku konzervativní směsi: tvrdou P ZeroWhite, střední P ZeroYellow a měkkou P ZeroRed.

"Kombinace gum s bílým, žlutým a červeným okrajem bude v průběhu roku tou nejpoužívanější, protože nabízí nejvšestrannější pokrytí potřeb jezdců a jejich strojů," uvedl Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli pro Českou republiku.

Historicky první Velká cena Miami formule 1 startuje v neděli ve 21:30 našeho času a sledovat ji můžete v online přenosu ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Evropská komise žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií

Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Izraelská vojenská policie nezahájí vyšetřování smrti zastřelené reportérky Al-Džazíry

Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky stanice Al-Džazíra, která přišla o život minulý týden při izraelské razii na palestinském Západním břehu Jordánu. Stříleli při ní Izraeli i Palestinci, ale není jasné, čí střela Šírín abú Aklahovou zasáhla. Podle nové zprávy deníku Haarec vojenská prokurátorka dospěla k závěru, že v případu není podezření na spáchání trestného činu.

Armáda podle izraelských médií incident stále vyšetřuje, ale nikoli právními kanály. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že ženu mohla 11. května zasáhnout náhodná palestinská palba i izraelský voják.

Podle Haarecu palestinská samospráva, která armádu obvinila z vraždy abú Aklahové, odmítla nechat provést pitvu a předat náboj vyjmutý z novinářčina těla k balistické zkoušce. Konečné rozhodnutí o viníkovi proto nelze učinit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy