Demoliční derby ve Spa: zraněný Magnussen, naštvaný Räikkönen i ničitel Sainz

Radek Vičík Radek Vičík
29. 8. 2016 6:00
Podívejte se, jak Kevin Magnussen na výjezdu z Eau Rouge zničil svůj renault a mladík Max Verstappen se dostal do křížku se zkušenými piloty Ferrari.
Podívejte se, jak Kevin Magnussen na výjezdu z Eau Rouge zničil svůj Renault | Video: YouTube

Spa-Francorchamps – Čtyři nabourané vozy, další tři poškozené, jeden jezdec v nemocnici. To je bilance nedělní Velké ceny Belgie formule 1 na legendárním okruhu ve Spa-Francorchamps.

Jak ukazuje video na začátku článku, nejhůř dopadl Kevin Magnussen. Dánský pilot doplatil na zrádnou zatáčku Eau Rouge, v jejím rychlém výjezdu dostal smyk a v plné rychlosti narazil do svodidel. Byla to taková rána, že odlétl i "límec" kolem horní části kokpitu.

Naštěstí pro Dána deformační zóny Renaultu pohltily většinu energie nárazu, takže následky havárie pro něj nebyly tak hrozné jako zničení monopostu. Magnussen se vysoukal z vozu. Byť šel po svých, musel do lékařského vozu a na vyšetření do nemocnice. Tam se kromě řezných ran na kotníku neobjevilo žádné zranění, takže 23letý pilot by neměl chybět už tento víkend v Monze.

Havárie, po níž byl závod kvůli opravě zničených svodidel na několik desítek minut přerušen, ovšem nebyla ve Spa zdaleka jedinou. Hned po startu došlo ke strkanici mezi Maxem Verstappenem a oběma jezdci Ferrari.

Na vnitřku ostré první zatáčky La Source jel za vedoucím Nicem Rosbergem Verstappen, vedle něj se o místo na slunci hlásil Kimi Räikkönen a zvenku Sebastian Vettel, mladík v Red Bullu se držel své stopy, Fin v rudém voze z Maranella se snažil uhnout doleva, ale tam už byl agresivní Vettel. Výsledkem byly tři poškozené vozy a ztráta nadějí pro jejich piloty vybojovat místo na stupních vítězů.

Názory na to, kdo nehodu zavinil, se pochopitelně liší. Nejvíc frustrovaný byl Kimi Räikkönen. "Mám rád ostré závody a těsné souboje. Ale teď jsem se ocitl v kleštích, zleva auto, vpravo auto a já neměl kam jít. Na tom je přece něco špatně," rozčiloval se Fin, jenž v cíli obsadil devátou pozici.

To 19letý Verstappen viděl všechno jinak: "Držel jsem si jen svoji stopu, nic víc," uvedl Nizozemec, který před svými fanoušky nakonec obsadil 11. místo.

O zajímavé "vylepšení" svého Toro Rossa se po startu postaral Carlos Sainz. Nejdříve mu explodovala guma. Pak s neřiditelným vozem narazil do svodidel a s tak poničeným monopostem nemohl pokračovat dál.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy