Demoliční derby ve Spa: zraněný Magnussen, naštvaný Räikkönen i ničitel Sainz

Radek Vičík Radek Vičík
29. 8. 2016 6:00
Podívejte se, jak Kevin Magnussen na výjezdu z Eau Rouge zničil svůj renault a mladík Max Verstappen se dostal do křížku se zkušenými piloty Ferrari.
Podívejte se, jak Kevin Magnussen na výjezdu z Eau Rouge zničil svůj Renault | Video: YouTube

Spa-Francorchamps – Čtyři nabourané vozy, další tři poškozené, jeden jezdec v nemocnici. To je bilance nedělní Velké ceny Belgie formule 1 na legendárním okruhu ve Spa-Francorchamps.

Jak ukazuje video na začátku článku, nejhůř dopadl Kevin Magnussen. Dánský pilot doplatil na zrádnou zatáčku Eau Rouge, v jejím rychlém výjezdu dostal smyk a v plné rychlosti narazil do svodidel. Byla to taková rána, že odlétl i "límec" kolem horní části kokpitu.

Naštěstí pro Dána deformační zóny Renaultu pohltily většinu energie nárazu, takže následky havárie pro něj nebyly tak hrozné jako zničení monopostu. Magnussen se vysoukal z vozu. Byť šel po svých, musel do lékařského vozu a na vyšetření do nemocnice. Tam se kromě řezných ran na kotníku neobjevilo žádné zranění, takže 23letý pilot by neměl chybět už tento víkend v Monze.

Havárie, po níž byl závod kvůli opravě zničených svodidel na několik desítek minut přerušen, ovšem nebyla ve Spa zdaleka jedinou. Hned po startu došlo ke strkanici mezi Maxem Verstappenem a oběma jezdci Ferrari.

Na vnitřku ostré první zatáčky La Source jel za vedoucím Nicem Rosbergem Verstappen, vedle něj se o místo na slunci hlásil Kimi Räikkönen a zvenku Sebastian Vettel, mladík v Red Bullu se držel své stopy, Fin v rudém voze z Maranella se snažil uhnout doleva, ale tam už byl agresivní Vettel. Výsledkem byly tři poškozené vozy a ztráta nadějí pro jejich piloty vybojovat místo na stupních vítězů.

Názory na to, kdo nehodu zavinil, se pochopitelně liší. Nejvíc frustrovaný byl Kimi Räikkönen. "Mám rád ostré závody a těsné souboje. Ale teď jsem se ocitl v kleštích, zleva auto, vpravo auto a já neměl kam jít. Na tom je přece něco špatně," rozčiloval se Fin, jenž v cíli obsadil devátou pozici.

To 19letý Verstappen viděl všechno jinak: "Držel jsem si jen svoji stopu, nic víc," uvedl Nizozemec, který před svými fanoušky nakonec obsadil 11. místo.

O zajímavé "vylepšení" svého Toro Rossa se po startu postaral Carlos Sainz. Nejdříve mu explodovala guma. Pak s neřiditelným vozem narazil do svodidel a s tak poničeným monopostem nemohl pokračovat dál.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy