F1: Soupeři hledají lék na Mercedes, Rosberg věří v double

Radek Vičík Radek Vičík
22. 5. 2014 8:00
Velká cena Monaka je výjimečným dílem světového šampionátu formule 1: tratí, formátem i nastavením vozů. Ale ani úzké uličky knížectví nemusí znamenat konec vlády Mercedesu.
Nico Rosberg vyhrál Velkou cenu Monaka loni, rád by před svými sousedy uspěl i v tomto ročníku.
Nico Rosberg vyhrál Velkou cenu Monaka loni, rád by před svými sousedy uspěl i v tomto ročníku. | Foto: Reuters

Monte Carlo - Pilot formule 1 Nico Rosberg je prototypem moderního Evropana. Jako syn prvního finského mistra světa Keke Rosberga se narodil ve Wiesbadenu, má německý pas a žije v Monte Carlu.

Loni dokázal poprvé v kariéře vyhrát svoji "domácí" Velkou cenu v uličkách přístavního knížectví a díky absolutní převaze Mercedesu v této sezoně by triumf v nejslavnějším závodě kalendáře F1 rád zopakoval.

Zastaví uličky tažení Mercedesu?

Ale v cestě mu stojí jeho týmový kolega od Mercedesu Lewis Hamilton, který vyhrál předchozí čtyři Grand Prix.

"Je to těsná bitva a čekám, že bude ve stejném duchu pokračovat. Samozřejmě Lewis je teď na koni, ale pokusím se to otočit už teď v Monaku," řekl včera německý jezdec.

Monako je nejpomalejším okruhem celého šampionátu, čemuž odpovídají i odlišné nároky na vozy. Samozřejmě, že s pomalou formulí ani tady daleko nedojedete.

Jenže rychlost v Monte Carlu není vše, důležité je i chování vozu v zatáčkách. Právě tady, spolu s nezbytnou dávkou štěstí, je šance ostatních týmů konečně letos zastavit Mercedes.

Hrubý asfalt nesvědčí gumám

Abych těch monackých zvláštností nebyl málo, na dobré třetině trati je od kasína až k vjezdu do tunelu položený nový asfalt, což jezdcům také zkomplikuje život.

"Bude to asi podobné jako první rok v Austinu. Vozy budou mít velmi malou přilnavost a každý bude mít problém s tím, aby mu pneumatiky dobře fungovaly. S měkkými gumami to nebude snadné, hlavně na přední nápravě. Ale super měkké by měly být v pohodě," připomíná Jenson Button z McLarenu fakt, že v Monaku jsou letos poprvé nasazeny super měkké směsi Pirelli.

Button je jedním ze šesti vítězů VC Monaka, kteří se v neděli pokusí o další zápis do historie této trati.

Vedle něj a Rosberga v Monte Carlu dříve uspěli Hamilton, Sebastian Vettel, Fernando Alonso a Kimi Räïkkonen. Ale jen Alonso dokázal zvítězit dvakrát. I to dokazuje náročnost monackého formulového dobrodružství.

Místo trhů party na jachtě

Abych těch "specifik" formule 1 v Monte Carlu nebylo málo, jako na jediném okruhu se tréninky konají už ve čtvrtek. Původně to bylo proto, aby konáním závodů nebyly nerušeny tradiční páteční trhy.

Dnes se jezdí i v pátek, kdy mají "pré" doprovodné seriály a svět F1 má čas na legendární party na jachtách zakotvených v přístavu. Ale v sobotu je už všechno zase v normálu, samotná Velká cena Monaka startuje v neděli ve 14:00, sledovat ji  můžete živě sledovat ZDE.

Program závodního víkendu VC Monaka:

Den událost začátek
Čtvrtek první trénink 10:00
Čtvrtek druhý trénink 14:00
Sobota třetí trénink 11:00
Sobota kvalifikace 14:00
Neděle závod 14:00

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy