Další krok k atraktivitě? Z kvalifikace formule 1 bude vyřazovací show

ČTK ČTK
24. 2. 2016 11:19
Zástupci týmů a promotér šampionátu se dohodli na zatraktivnění kvalifikace formule 1, kde bude zaveden vyřazovací princip. Zmenu teď musí schválit Světová rada motorsportu Mezinárodní automobilové federace FIA.
Nejen Carlos Sainz junior  v Toro Rosuu, ale i dalších 21 pilotů by letos mělo v kvalifikaci utkávat v novém vyřazovacím systému.
Nejen Carlos Sainz junior v Toro Rosuu, ale i dalších 21 pilotů by letos mělo v kvalifikaci utkávat v novém vyřazovacím systému. | Foto: Clive Mason/Getty Images

Ženeva - O pořadí na startu jednotlivých Velkých cen formule 1 bude v této sezoně s největší pravděpodobností rozhodovat nový systém kvalifikace. Bude se konat po způsobu vyřazovacího závodu, z něhož v devadesátisekundových intervalech odpadne vždy nejpomalejší jezdec. Na změně se podle médií dohodly v úterý v Ženevě strategická skupina a komise formule 1, návrh musí ještě schválit Světová rada motoristického sportu v rámci Mezinárodní automobilové federace FIA.

Podle nového formátu bude kvalifikace opět rozdělena do tří částí. V té první bude ve hře všech 22 jezdců, ale po uplynutí sedmi minut a pak po každých 90 sekundách vždy nejpomalejší účastník odpadne. A to do té doby, než zbude 15 vozů. Mezi těmi se pak po pauze stejným způsobem rozhodne o osmi finalistech, eliminace ale začne už od šesté minuty. V závěrečné sekci pro osm nejlepších nastane vylučovací fáze po pěti minutách a potrvá do úplného rozhodnutí.

V dosavadním formátu byla kvalifikace rovněž rozdělena na tři části, ale v každé rozhodly o pořadí až konečné časy. Silné stáje tak mnohdy šetřily pneumatiky a vozy tím, že se o rychlá kola pokoušely až v závěru jednotlivých sekcí, nové pravidlo by tak mělo zajistit více akce na trati.

 

Právě se děje

Další zprávy