Do itineráře Rallye Dakar se po pěti letech vrátí Peru

ČTK ČTK
22. 3. 2017 14:35
Rallye Dakar se příští rok pojede na území tří státu. K Argentině a Bolívii se po pauze přidává také Peru. Start bude 6. ledna 2018 právě v metropoli této země, Limě.
Ralle Dakar si v Peru získala řadu fanoušků.
Ralle Dakar si v Peru získala řadu fanoušků. | Foto: Reuters

Paříž  - Do itineráře Rallye Dakar se po pěti letech vrátí Peru. Organizátoři slavné vytrvalostní soutěže na dnešní tiskové konferenci uvedli, že příští ročník bude tvořit mezi 6. a 20. lednem 2018 čtrnáct etap v Peru, Bolívii a Argentině.

V Peru se naposledy Rallye Dakar jela v roce 2013. Poté už v programu země chyběla, ať už kvůli obavám z následků klimatického jevu El Niňo, nebo kvůli chybějícím financím a sporům na domácí politické scéně.

Příští rok nicméně tato soutěž přímo z peruánské metropole Limy odstartuje. Trasa rallye pak povede Andami směrem k Bolívii a pořadatelé slibují průjezdy po obou stranách hraničního jezera Titicaca. Kolona následně dorazí do hlavního města La Pazu a bude směřovat do Argentiny, kde v Córdobě skončí.

"Těším se, že konečně po tolika letech strávím Silvestra doma. Snad se nestane, že po loňské chřipce tentokrát dorazíme do Jižní Ameriky s kocovinou," kvitoval pilot kamionu Liaz Martin Macík fakt, že Dakar začne tentokrát o několik dní později.

Etapy v Peru posádky prověří hned na začátku soutěže. "Peru, to budou duny a jízda v písku. Takže už krátce po startu se bude míchat pořadím. V dunách stačí udělat jednu chybu a ta může být vaší poslední. Pokud nešťastně zapadnete, nemusíte se dostat ven," dodal jezdec týmu Big Shock Racing.

Detaily etap organizátoři zveřejní v listopadu. Podle trasy je ale jasné, že i v příštím roce se pojede v horách ve vysokých nadmořských výškách a den volna stejně jako letos závodníci stráví v La Pazu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy