Automotodrom Brno odmítl smlouvu s krajem, GP je ohrožena

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 4. 2015 15:53
Nad letošním ročníkem tradičního závodu, který se má konat 16. srpna, se proto dál vznáší otazník
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Zajistíme na Velkou cenu motocyků dotaci 50 milionů korun, ale kraj musí být spolupořadatelem závodů. Tak zněla nabídka rady a zastupitelstva Jihomoravského kraje. Automotodrom Brno ji dnes odmítl.

Pořádání letošní Velké ceny, ale i případných dalších ročníků je tak velmi vážně ohroženo.

Automotodrom Brno informoval, že nepodepíše smlouvu o spolupráci při pořádání motocyklové Grand Prix s Jihomoravským krajem a promotérem mistrovství světa Dornou, protože navrhovaná dohoda neřeší vypořádání dluhu za část zalistovacího poplatku za loňský rok.

Hašek: Bojí se snad transparentnosti?

Jihomoravský hejtman Michal Hašek cítí, že problém je jinde. "Podstatou podmínek schválených zastupitelstvem kraje je požadavek transparentního a efektivního hospodaření Grand Prix. Pokud se nynější pořadatel bojí transparentního průběhu GP a odmítá veřejnou kontrolu nad jejím průběhem, nemůže počítat s tím, že by se Jihomoravský kraj nějak finančně angažoval na jejím pořádání," zdůraznil Hašek.

"Takový postup pro příjemce veřejných peněz z krajského rozpočtu totiž bude platit vždy. Věřím, že pořadatelé naši velkorysou nabídku ještě zváží a přistoupí na ni jako na logické a transparentní řešení," dodal Michal Hašek.

Návrh smlouvy o trojstranné spolupráci schválili minulý týden zastupitelé Jihomoravského kraje, který měl v souladu s ní na letošní Velkou cenu přispět 20 miliony korun. Dalšími 30 miliony mohl závod podpořit stát. Aby obě dotace mohly být podle přísných evropských pravidel vyplaceny, musely by podle analýz hejtmanových právníků projít přes účet Jihomoravského kraje, přičem ten by se zároveň musel posunout do role faktického spolupořadatele závodů. Jenže za tyhle zavřené dveře Automotodrom ke svým obchodním tajemstvím zástupce kraje nepustil.

Podmínky spolupořadatelství byly podle Michala Kloudy, obchodního ředitele Automotodromu navrženy ze strany Jihomoravského kraje pro okruh ekonomicky zcela nevýhodně.

Ivana Ulmanová, ředitelka okruhu, však jako hlavní důvod odmítnutí smlouvy uvádí, že že stále není vyřešen loňský dluh ve výši 30 milionů korun. Kraj sice stejnou částku od vlády již v únoru obdržel, ukázalo se však, že tuto dotaci nelze použít na minulý ročník.

"Dorna očekává platbu, která stále nepřichází. V lednu se k úhradě zavázal hejtman Michal Hašek. Jsme tak postaveni před novou situaci, kterou musíme řešit," uvedla Ulmanová.

"Vše bude nyní závislé na postoji Dorny, která si je vědoma toho, že je mistrovství světa už v běhu. Zrušení závodu by způsobilo problémy mnoha subjektům," uvedla Ulmanová, která se chystá na osobní jednání se zástupci Dorny při prvním evropském závodě na přelomu dubna a května v Jerezu. "Do této schůzky nemohu potvrdit pořádání mistrovství světa v letošním roce," řekla Ulmanová.

Podepište a běžte? To ne!

Nelíbí se jí postoj vedení Jihomoravského kraje k budoucnosti Grand Prix, kterou dosud pořádal Automotodrom Brno, ale potýkal se s její prodělečností. "Nemůžeme dostat smlouvu a direktivně dostat nařízeno: 'Podepište a běžte'. Mistrovství světa motocyklů má velký význam pro celou Českou republiku. Příprava smlouvy je o jednání, kterému se nebráníme," uvedla Ulmanová, která o odmítnutí podpisu teprve bude informovat společnost Dorna i hejtmana Haška.

S ním prý jednala naposledy loni v listopadu. "Naše vstřícnost ke vzájemné spolupráci byla ze začátku velká, bohužel nepadla na úrodnou půdu. Ještě v září jsme spolupracovali a předložili všechny podklady a vyúčtování. Poskytovali jsme veškerý materiál. Hejtman se však rozhodl, že vyřídí celou záležitost sám. Bez nás," uvedla Ulmanová.

"Smlouva staví naprosto netransparentní systém finančních toků, nad kterými nebudou mít kontrolu ani smluvní strany, natož veřejnost," tvrdí.

Michal Hašek zdůrazňuje, že od jeho nástupu do funkce hejtmana, tedy v rozmezí let 2009-2014 podpořil kraj ze svého rozpočtu Velké ceny úhrnnou částkou 50 milionů korun. "Společně s letošní schválenou výjimečnou podporou 50 milionů tak mohla celková výše pomoci společnosti Automotodrom Brno dosáhnout 100 milionů korun. Takovou podporu za dobu existence kraje žádný soukromý subjekt," říká hejtman.  Přestavitelům Automotodromu dává  ještě dva týdny na rozmyšlenou. "Definitivní stanovisko očekávám do 28. dubna."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy