Automotodrom Brno odmítl smlouvu s krajem, GP je ohrožena

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 4. 2015 15:53
Nad letošním ročníkem tradičního závodu, který se má konat 16. srpna, se proto dál vznáší otazník
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Zajistíme na Velkou cenu motocyků dotaci 50 milionů korun, ale kraj musí být spolupořadatelem závodů. Tak zněla nabídka rady a zastupitelstva Jihomoravského kraje. Automotodrom Brno ji dnes odmítl.

Pořádání letošní Velké ceny, ale i případných dalších ročníků je tak velmi vážně ohroženo.

Automotodrom Brno informoval, že nepodepíše smlouvu o spolupráci při pořádání motocyklové Grand Prix s Jihomoravským krajem a promotérem mistrovství světa Dornou, protože navrhovaná dohoda neřeší vypořádání dluhu za část zalistovacího poplatku za loňský rok.

Hašek: Bojí se snad transparentnosti?

Jihomoravský hejtman Michal Hašek cítí, že problém je jinde. "Podstatou podmínek schválených zastupitelstvem kraje je požadavek transparentního a efektivního hospodaření Grand Prix. Pokud se nynější pořadatel bojí transparentního průběhu GP a odmítá veřejnou kontrolu nad jejím průběhem, nemůže počítat s tím, že by se Jihomoravský kraj nějak finančně angažoval na jejím pořádání," zdůraznil Hašek.

"Takový postup pro příjemce veřejných peněz z krajského rozpočtu totiž bude platit vždy. Věřím, že pořadatelé naši velkorysou nabídku ještě zváží a přistoupí na ni jako na logické a transparentní řešení," dodal Michal Hašek.

Návrh smlouvy o trojstranné spolupráci schválili minulý týden zastupitelé Jihomoravského kraje, který měl v souladu s ní na letošní Velkou cenu přispět 20 miliony korun. Dalšími 30 miliony mohl závod podpořit stát. Aby obě dotace mohly být podle přísných evropských pravidel vyplaceny, musely by podle analýz hejtmanových právníků projít přes účet Jihomoravského kraje, přičem ten by se zároveň musel posunout do role faktického spolupořadatele závodů. Jenže za tyhle zavřené dveře Automotodrom ke svým obchodním tajemstvím zástupce kraje nepustil.

Podmínky spolupořadatelství byly podle Michala Kloudy, obchodního ředitele Automotodromu navrženy ze strany Jihomoravského kraje pro okruh ekonomicky zcela nevýhodně.

Ivana Ulmanová, ředitelka okruhu, však jako hlavní důvod odmítnutí smlouvy uvádí, že že stále není vyřešen loňský dluh ve výši 30 milionů korun. Kraj sice stejnou částku od vlády již v únoru obdržel, ukázalo se však, že tuto dotaci nelze použít na minulý ročník.

"Dorna očekává platbu, která stále nepřichází. V lednu se k úhradě zavázal hejtman Michal Hašek. Jsme tak postaveni před novou situaci, kterou musíme řešit," uvedla Ulmanová.

"Vše bude nyní závislé na postoji Dorny, která si je vědoma toho, že je mistrovství světa už v běhu. Zrušení závodu by způsobilo problémy mnoha subjektům," uvedla Ulmanová, která se chystá na osobní jednání se zástupci Dorny při prvním evropském závodě na přelomu dubna a května v Jerezu. "Do této schůzky nemohu potvrdit pořádání mistrovství světa v letošním roce," řekla Ulmanová.

Podepište a běžte? To ne!

Nelíbí se jí postoj vedení Jihomoravského kraje k budoucnosti Grand Prix, kterou dosud pořádal Automotodrom Brno, ale potýkal se s její prodělečností. "Nemůžeme dostat smlouvu a direktivně dostat nařízeno: 'Podepište a běžte'. Mistrovství světa motocyklů má velký význam pro celou Českou republiku. Příprava smlouvy je o jednání, kterému se nebráníme," uvedla Ulmanová, která o odmítnutí podpisu teprve bude informovat společnost Dorna i hejtmana Haška.

S ním prý jednala naposledy loni v listopadu. "Naše vstřícnost ke vzájemné spolupráci byla ze začátku velká, bohužel nepadla na úrodnou půdu. Ještě v září jsme spolupracovali a předložili všechny podklady a vyúčtování. Poskytovali jsme veškerý materiál. Hejtman se však rozhodl, že vyřídí celou záležitost sám. Bez nás," uvedla Ulmanová.

"Smlouva staví naprosto netransparentní systém finančních toků, nad kterými nebudou mít kontrolu ani smluvní strany, natož veřejnost," tvrdí.

Michal Hašek zdůrazňuje, že od jeho nástupu do funkce hejtmana, tedy v rozmezí let 2009-2014 podpořil kraj ze svého rozpočtu Velké ceny úhrnnou částkou 50 milionů korun. "Společně s letošní schválenou výjimečnou podporou 50 milionů tak mohla celková výše pomoci společnosti Automotodrom Brno dosáhnout 100 milionů korun. Takovou podporu za dobu existence kraje žádný soukromý subjekt," říká hejtman.  Přestavitelům Automotodromu dává  ještě dva týdny na rozmyšlenou. "Definitivní stanovisko očekávám do 28. dubna."

 

Právě se děje

Další zprávy