Alonsovu nehodu zahaluje tajemství. Má McLaren problémy?

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 23. 2. 2015 18:23
Včerejší vážná havárie Fernanda Alonsa při testech formule 1 v Barceloně vyvolala celou řadu otázek, na které ale tým McLaren nedává přesvědčivé odpovědi.
Zdravotníci transportují otřeseného Fernanda Alonsa do vrtulníku , který pak z okruhu v Barceloně zamířil na nedalekou kliniku.
Zdravotníci transportují otřeseného Fernanda Alonsa do vrtulníku , který pak z okruhu v Barceloně zamířil na nedalekou kliniku. | Foto: Reuters

Barcelona - Včerejší vážná havárie Fernanda Alonsa při testech formule 1 v Barceloně vyvolala celou řadu otázek, na které ale tým McLaren nedává přesvědčivé odpovědi.

Alonso zůstává ještě minimálně do úterku na pozorování na jednotce intenzivní péče barcelonské kliniky a McLaren vydal pouze prohlášení ve stylu "byla to jen běžná havárie při testech". Po snaze vysvětlit příčinu ani památka.

Ve 150 km/h bokem do zdi

Všechno se seběhlo včera dopoledne ve 20. kole Španělova kroužení, když v táhlé pravotočivé zatáčce číslo tři jezdec náhle ztratil kontrolu nad vozem a bokem vrazil do betonové zídky. To vše v rychlosti asi 150 km/h, pilot čelil podle analýz FIA v momentu nehody přetížení 30 G.

Zní to děsivě, ale ve formuli 1 není nouze o mnohem tvrdší nehody. Jenže po nich se z kokpitu vypotácejí (nebo jsou vyproštěni) nanejvýš otřesení závodníci, kteří už druhý den znovu vesele "létají" po trati.

Alonso ve chvíli nárazu do zídky:

Alonsův případ byl jiný. Španěl byl v momentu příjezdu záchranářů sice při vědomí, ale velmi silně mimo realitu a zpočátku prý s nimi vůbec nekomunikoval. Přitom on sám přežil několik horší střetů, aniž by utrpěl tak výrazný šok. A to měl ještě štěstí, že výrazně zpomalil. Jinak se v těchto místech monoposty F1 řítí rychlostí přes 250 km/h.

"Vypadalo to divně"

Právě rychlost dvojnásobného mistra světa je jednou ze záhad tohoto karambolu. Sebastian Vettel, který jel těsně za Alonsem, uvedl, že McLaren náhle zpomalil a pak zahnul doprava.

"Vypadalo to divně, vůbec ne jako nehoda. Několikrát se odrazil od zdi a pak jsem ho už ztratil z dohledu zpětných zrcátek," svěřil se pilot Ferrari britské BBC.

Brzdné stopy po Alonsovi na asfaltu okruhu v Barceloně:

Divné je i to, že vůz McLaren nevypadá nijak extrémně rozbitý. I když ho tým okamžitě ukryl pod plachtu, pod níž se vezl i na odtahovém vozu, díky agentuře Sutton existují snímky přímo z místa nehody.

Na nich je vidět zlomený závěs pravého zadního kola. Jenže otázkou je, zda byly pořízené před prvním nárazem do zdi, nebo až po něm. V prvním případě by měl McLaren velký problém, protože prasklé zavěšení v plné rychlosti může mít pro závodníka fatální následky.

Začátek není podle představ

Britský tým prožívá na počátku spolupráce s Hondou těžké časy. V prvních dvou testech toho jeho jezdci kvůli nejrůznějším technickým problémům moc nenajezdili.

Konkrétně v teď Barceloně byly strašákem systémy uchování energie, které Japonci museli téměř přes noc navrhnout nové. A ani nová verze příliš nefungovala.

Rozbitý Alonsův monopost míří do boxů:

V německých médiích se v této souvislosti objevily divoké spekulace, jestli nebyl Alonso přiotráven výpary z baterie nebo jestli nedostal elektrický šok. Pokud něco takového napíše bulvární Bild, mohou se tomu experti zasmát. Jenže i seriózní a uznávaný Auto Motor und Sport tvrdí: "Fotografové stojící v místě nehody uvedli, že úmyslně strhl volant směrem na zeď".

Asi vítr? Nezdá se

Německý novinář Ralf Bach navíc na svých stránkách f1-insider.com rozvádí svědectví fotografů v tom duchu, že podle nich Alonsovi klesla hlava na stranu ještě před nárazem. Tedy jinými slovy, že boural v bezvědomí.

Alonsův manažer Luis Garcia Abad klade všechno za vinu nárazovému větru, který podle něj McLaren doslova smetl z ideální stopy. Na silný boční vítr si koneckonců stěžoval i nováček Carlos Sainz junior, jenž v té samé zatáčce boural také v neděli.

To je možné, ale proč Vettel jedoucí v těsném závěsu za Španělem žádné takové problémy neměl?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy