Alonsovu nehodu zahaluje tajemství. Má McLaren problémy?

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 23. 2. 2015 18:23
Včerejší vážná havárie Fernanda Alonsa při testech formule 1 v Barceloně vyvolala celou řadu otázek, na které ale tým McLaren nedává přesvědčivé odpovědi.
Zdravotníci transportují otřeseného Fernanda Alonsa do vrtulníku , který pak z okruhu v Barceloně zamířil na nedalekou kliniku.
Zdravotníci transportují otřeseného Fernanda Alonsa do vrtulníku , který pak z okruhu v Barceloně zamířil na nedalekou kliniku. | Foto: Reuters

Barcelona - Včerejší vážná havárie Fernanda Alonsa při testech formule 1 v Barceloně vyvolala celou řadu otázek, na které ale tým McLaren nedává přesvědčivé odpovědi.

Alonso zůstává ještě minimálně do úterku na pozorování na jednotce intenzivní péče barcelonské kliniky a McLaren vydal pouze prohlášení ve stylu "byla to jen běžná havárie při testech". Po snaze vysvětlit příčinu ani památka.

Ve 150 km/h bokem do zdi

Všechno se seběhlo včera dopoledne ve 20. kole Španělova kroužení, když v táhlé pravotočivé zatáčce číslo tři jezdec náhle ztratil kontrolu nad vozem a bokem vrazil do betonové zídky. To vše v rychlosti asi 150 km/h, pilot čelil podle analýz FIA v momentu nehody přetížení 30 G.

Zní to děsivě, ale ve formuli 1 není nouze o mnohem tvrdší nehody. Jenže po nich se z kokpitu vypotácejí (nebo jsou vyproštěni) nanejvýš otřesení závodníci, kteří už druhý den znovu vesele "létají" po trati.

Alonso ve chvíli nárazu do zídky:

Alonsův případ byl jiný. Španěl byl v momentu příjezdu záchranářů sice při vědomí, ale velmi silně mimo realitu a zpočátku prý s nimi vůbec nekomunikoval. Přitom on sám přežil několik horší střetů, aniž by utrpěl tak výrazný šok. A to měl ještě štěstí, že výrazně zpomalil. Jinak se v těchto místech monoposty F1 řítí rychlostí přes 250 km/h.

"Vypadalo to divně"

Právě rychlost dvojnásobného mistra světa je jednou ze záhad tohoto karambolu. Sebastian Vettel, který jel těsně za Alonsem, uvedl, že McLaren náhle zpomalil a pak zahnul doprava.

"Vypadalo to divně, vůbec ne jako nehoda. Několikrát se odrazil od zdi a pak jsem ho už ztratil z dohledu zpětných zrcátek," svěřil se pilot Ferrari britské BBC.

Brzdné stopy po Alonsovi na asfaltu okruhu v Barceloně:

Divné je i to, že vůz McLaren nevypadá nijak extrémně rozbitý. I když ho tým okamžitě ukryl pod plachtu, pod níž se vezl i na odtahovém vozu, díky agentuře Sutton existují snímky přímo z místa nehody.

Na nich je vidět zlomený závěs pravého zadního kola. Jenže otázkou je, zda byly pořízené před prvním nárazem do zdi, nebo až po něm. V prvním případě by měl McLaren velký problém, protože prasklé zavěšení v plné rychlosti může mít pro závodníka fatální následky.

Začátek není podle představ

Britský tým prožívá na počátku spolupráce s Hondou těžké časy. V prvních dvou testech toho jeho jezdci kvůli nejrůznějším technickým problémům moc nenajezdili.

Konkrétně v teď Barceloně byly strašákem systémy uchování energie, které Japonci museli téměř přes noc navrhnout nové. A ani nová verze příliš nefungovala.

Rozbitý Alonsův monopost míří do boxů:

V německých médiích se v této souvislosti objevily divoké spekulace, jestli nebyl Alonso přiotráven výpary z baterie nebo jestli nedostal elektrický šok. Pokud něco takového napíše bulvární Bild, mohou se tomu experti zasmát. Jenže i seriózní a uznávaný Auto Motor und Sport tvrdí: "Fotografové stojící v místě nehody uvedli, že úmyslně strhl volant směrem na zeď".

Asi vítr? Nezdá se

Německý novinář Ralf Bach navíc na svých stránkách f1-insider.com rozvádí svědectví fotografů v tom duchu, že podle nich Alonsovi klesla hlava na stranu ještě před nárazem. Tedy jinými slovy, že boural v bezvědomí.

Alonsův manažer Luis Garcia Abad klade všechno za vinu nárazovému větru, který podle něj McLaren doslova smetl z ideální stopy. Na silný boční vítr si koneckonců stěžoval i nováček Carlos Sainz junior, jenž v té samé zatáčce boural také v neděli.

To je možné, ale proč Vettel jedoucí v těsném závěsu za Španělem žádné takové problémy neměl?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy