Švýcaři rozehráli Euro výhrou nad Maďarskem, rozhodli už v první půli

15. 6. 2024 16:45
Švýcarští fotbalisté vstoupili do mistrovství Evropy v Německu vítězstvím 3:1 nad Maďarskem. První dva góly v Kolíně nad Rýnem vstřelili už v prvním poločase, kdy se trefili premiéroví reprezentační střelci Kwadwo Duah a Michel Aebischer. Po změně stran snížil Barnabas Varga, v nastavení ale stanovil konečný výsledek střídající Breel Embolo.
Michel Aebischer slaví gól proti Maďarsku na Euru 2024.
Michel Aebischer slaví gól proti Maďarsku na Euru 2024. | Foto: Reuters

Týmy se na velkém turnaji střetly poprvé od mistrovství světa 1938, kdy Maďaři vyhráli 2:0. Země helvétského kříže porazila dnešního soupeře počtvrté za sebou, naposledy mu podlehla v roce 1998.

Svěřenci trenéra Murata Yakina se ve středu ve skupině A utkají se Skoty, Maďarsko se představí proti domácímu Německu. Pořadatel turnaje porazil v pátečním zahajovacím utkání Skotsko 5:1.

Švýcaři se ujali vedení ve 12. minutě. Aebischer přihrál za maďarskou obranu, stoper Orbán neubránil Duaha a ten otevřel skóre. Asistent sudího odmával ofsajd, po zásahu videorozhodčího však branka platila, jelikož o postavení mimo hru nešlo.

Sedmadvacetiletý útočník potřeboval na premiérový reprezentační gól pouze dva zápasy, v národním týmu debutoval teprve 4. června.

Po chybné rozehrávce se poté ve velké šanci objevil Vargas, jenže gólmana Gulácsiho nepřekonal. V závěru úvodního dějství alpská země znovu skórovala. Aebischer napřáhl zpoza vápna a povedenou ranou k tyči navýšil náskok. Také on skóroval v reprezentaci poprvé.

V 63. minutě Varga z vápna hlavičkoval vedle. Za další tři minuty už ale snížil, když v souboji předčil Aebischera a zblízka hlavou překonal Sommera. Maďarsko se tak dočkalo gólu za zvýšenou aktivitu, vyrovnat se mu už ale nepodařilo.

V závěru začali opět více hrozit čtvrtfinalisté minulého Eura. Ve třetí minutě Embolo lobem definitivně svůj tým uklidnil.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Maďarsko - Švýcarsko 1:3 (0:2)

Branky: 66. Varga - 12. Duah, 45. Aebischer, 90.+3 Embolo. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič - Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Szalai, Fiola - Widmer, Freuler, Yakin (trenér). Diváci: 41.676.

Maďarsko: Gulácsi - Lang (46. Bolla), Orbán, Szalai (79. Dárdai) - Fiola, Á. Nagy (67. Kleinheisler), Schäfer, Kerkez (79. Ádám) - Sallai, Szoboszlai - Varga. Trenér: Rossi.

Švýcarsko: Sommer - Schär, Akanji, Rodríguez - Widmer (68. Stergiou), Xhaka, Freuler (86. Sierro), Ndoye (86. Rieder) - Aebischer, Vargas (74. Embolo) - Duah (68. Amdouni). Trenér: Yakin.