Legendární Gattuso: S Jankulovskim bych šel do války

David Procházka
9. 6. 2013 10:00
Gennaro Ivan Gattuso byl vedle českých fotbalových hvězd největší osobností na trávníku na ostravských Bazalech při benefici Marka Jankulovského.
Gennaro Ivan Gattuso byl jedním z největších taháků sobotní benefice Marka Jankulovského.
Gennaro Ivan Gattuso byl jedním z největších taháků sobotní benefice Marka Jankulovského. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - V dresu AC Milán svedl 468 napínavých bitev, na hřišti nevypustil žádný souboj a fotbal proti němu bolel. Také proto si vysloužil přezdívku „Rino“ neboli nosorožec. Přesto je v civilu mezi fotbalisty maximálně oblíbený pro svou přátelskou, upřímnou a bezprostřední povahu. V sobotu přiletěl Gennaro Ivan Gattuso, rodák z jihoitalské Kalábrie, z Milána do Ostravy za svým kamarádem Markem Jankulkovským, který se na Bazalech loučil s kariérou.

Když vám Marek volal, prý jste dlouho neváhal. Byl jste jeden z prvních spoluhráčů z AC Milán, který jeho nabídku přijet do Ostravy přijal. Jak se váš souhlas rodil?

„Bylo to okamžité rozhodnutí. Když se Marek ozval a zjistil jsem, že je to dobrý termín, tak jsem neváhal. Marek je totiž jedním z mých nejlepších přátel.“

Pro diváky jste vedle českých hvězd byl velkým lákadlem. Na vyprodané stadiony jste býval zvyklý, ale co říkáte tomu ostravskému a celkové atmosféře?

„Lidé byli skvělí, atmosféra byla neuvěřitelně přátelská. Bylo poznat, jak moc toho Marek pro český a ostravský fotbal udělal. Ti lidé tu byli všichni kvůli Markovi. My na hřišti pochopitelně taky. Věřím, že Marek může být s posledním zápasem kariéry hodně spokojený.“

Vy jste se s Markem poprvé potkal v roce 2000 ve finále mistrovství Evropy do 21 let v Bratislavě. Vyhráli jste tehdy po prodloužení 2:1. Vzpomínáte na ten zápas a jak se vám v něm vybavuje Marek?

„Jé, to už je hodně dávno. Ale jo, ten zápas si pochopitelně pamatuju. Vyhráli jsme, takže se mi na něj vzpomíná dobře. Obě reprezentace měly v kádru velké talenty, které se pak prosadily ve velkém fotbale. My jsme měli Pirla, Perrottu, Abbiatiho, Ventolu, český tým zase Grygeru, Ujfalušiho, Baroše a pochopitelně Marka Jankulovského. Navíc si vzpomínám, že vaši reprezentaci tehdy vedl trenér Brückner, který pak vedl i áčko a dnes byl zase na lavičce. Když jsem ho viděl, tak se mi vybavilo hodně vzpomínek.“

Jak silné je vůbec vaše přátelství s Markem Jankulovským?

„Hodně silné. Marek byl nejdřív v Itálii můj protihráč, pak i spoluhráč. Brzy jsme se sblížili, je to přátelský kluk a má silný vztah k rodině. Bylo to vidět i v Ostravě. Když odcházel ze hřiště a vyprovázely ho dcery, za lajnou na něho čekali otec, matka, manželka, bratr a synovec, bylo to hodně dojemné. Jsem stejný jako on, pokud se týká vztahu k rodině. Proto jsme si hodně blízcí. Kdybych šel do války, chtěl bych být vedle Marka.“

V předloňské sezoně v Miláně jste měl problémy se zrakem, loni jste hrál za Sion, kde jste se stal v únoru hrajícím trenérem. Teď jste se čerstvě stal koučem Palerma. Jak jste na tom se zrakem nyní a už jste definitivně ukončil hráčskou kariéru?

„Zrak mi snad slouží, to jste viděli. Ale už prostě v pětatřiceti letech přichází konec hraní. Letos na jaře jsem si to v Sionu vyzkoušel skloubit. Teď už budu v Palermu (sestoupilo letos do Serie B) pouze trenér. Jsme rád, že zůstanu u fotbalu.“

GENNARO IVAN GATTUSO

Narozen: 9. ledna 1978 (Corigliano Calabro, Kalábrie)

Výška:177 cm

Váha:77 kg

Hráčská kariéra: Perugia, Glasgow Rangers, Salernitana, AC Milán, FC Sion

Trenérská kariéra: FC Sion, US Palermo

Zápasy a góly za AC Milán: 468/11

Zápasy a góly za reprezentaci: 73/1 (gól v přípravném utkání proti Anglii 1:0)

Úspěchy: mistr světa 2006, mistr Evropy do 21 let 2000, vítěz Ligy mistrů (2003, 2007), vítěz Superpoháru UEFA (2003, 2007), vítěz FIFA mistrovství světa klubů (2007), vítěz Serie A (2004, 2011), vítěz Italského poháru (2003), vítěz Italského superpoháru (2004, 2011)

Rodina: manželka Monica Romanová, dcera Gabriela (20. června 2004) a syn Francesco (8. listopadu 2007).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy