Konečně v top 10. Salač se dočkal nejlepšího výsledku v sezoně

18. 8. 2024 13:48
Motocyklový jezdec Filip Salač se poprvé od loňského října prosadil v mistrovství světa v silničních závodech do první desítky pořadí.
Filip Salač na motocyklu Moto2 ELF Marc VDS Racing Teamu ve VC Kataru 2024
Filip Salač na motocyklu Moto2 ELF Marc VDS Racing Teamu ve VC Kataru 2024 | Foto: ELF Marc VDS Racing Team

Ve Velké ceně Rakouska dnes dvaadvacetiletý pilot uzavřel top 10 v kategorii Moto2 a o jednu příčku vylepšil letošní maximum.

Závod vyhrál vítěz kvalifikace a obhájce prvenství Celestino Vietti a připsal si první triumf od loňského úspěchu právě na Red Bull Ringu ve Spielbergu.

Salač v Rakousku už v trénincích naznačil formu. Do kvalifikace postoupil s druhým nejlepším časem, ale v soubojích o umístění na startovním roštu skončil až šestnáctý.

Po startu ze šesté řady se dnes dlouho držel v závěru bodované patnáctky, ale v závěru se mu povedl posun.

Do posledního kola vjel jako jedenáctý a v cíli ho nakonec jen 31 tisícin dělilo od devátého Američana Joea Robertse, třetího muže celkové klasifikace MS.

Až za nimi skončil i dosavadní lídr seriálu Sergio García. Španělský pilot získal jen dva body za 14. místo a příliš nevyužil absenci největšího rivala Aie Ogury z Japonska, který si v tréninku zlomil ruku.

Dvaadvacetiletý Vietti si připsal čtvrté vítězství v Moto2 v kariéře, cílem projel po zadním kole daleko před před Alonsem Lópezem ze Španělska a Britem Jakem Dixonem.

Salač bodoval poprvé od květnového startu v Barceloně, z následujících čtyř závodů dvakrát upadl a do dvou nezasáhl kvůli zranění.

Havaroval i v minulém týdnu při testování na španělském okruhu Aragón a v Rakousku si dojel pro letošní maximum navzdory potížím s kolenem.

Závod Moto3 vyhrál už posedmé v sezoně Kolumbijec David Alonso. Jeho největší soupeř Ivan Ortolá ze Španělska dojel až devátý, takže osmnáctiletý lídr zvýraznil náskok v čele pořadí na 71 bodů.

Na druhém místě si vyrovnal letošní i kariérní maximum Španěl David Muňoz, který o pouhých pět tisícin předstihl v cílové rovince krajana Daniela Holgada.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto2: 1. Vietti (It./Kalex) 36:22,427, 2. López (Šp./Boscoscuro) -1,850, 3. Dixon (Brit./Kalex) -1,974, 4. Canet (Šp./Kalex) -2,075, 5. Arbolino (It./Kalex) -6,814, 6. Ramírez (Šp./Kalex) -12,392, …10. Salač (ČR/Kalex) -13,429.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. García (Šp./Boscoscuro) 162, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) 142, 3. Roberts (USA/Kalex) 130, 4. López 120, 5. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 112, 6. Vietti 96, …20. Salač 20.

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 33:40,607, 2. Muňoz (Šp./KTM) -0,121, 3. Holgado (Šp./GasGas) -0,126, 4. Piqueras (Šp./Honda) -0,211, 5. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,303, 6. A. Fernández (Šp./Honda) -2,726.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Alonso 224, 2. Ortolá (Šp./KTM) 153, 3. Holgado 149, 4. Veijer 142, 5. Muňoz 108, 6. Jamanaka (Jap./KTM) 85.

Přílet olympijských medailistů Josefa Dostála, Martina Fuksy a Nikoly Ogrodníkové z Paříže | Video: ČTK