Když Češi uspějí, pokazí sen o hokejové olympiádě

Zdeněk John, zj
10. 2. 2010 16:40
Kanada - Rusko, to je finále, které může měnit dějiny
Takto Kanada oznamovala, kdo za ni bude hrát. Slavnost zvaná nominace.
Takto Kanada oznamovala, kdo za ni bude hrát. Slavnost zvaná nominace. | Foto: Reuters

Vancouver, Praha - Kanada má jasnou vizi o ideálním průběhu olympiády ve Vancouveru. Na začátku i na konci musí být hokejový triumf.

Když se deník Globe and Mail zeptal, kdo by měl zapalovat oheň při slavnostním zahájení, nejvíc Kanaďanů (25 procent) odpovědělo, že Wayne Gretzky. Ptát se, koho chtějí hostitelé her vidět v poslední den her v hokejovém finále, by byly vyhozené peníze. Všechno v myslích domácích hokejových nadšenců míří k zápasu Kanada - Rusko.

Mediální agentura AP sestavovala seriózní prognózu, kdo získá ve Vancouveru nejvíc medailí. Pro finále hokejového turnaje rezervovala místo Kanadě a Rusku. Ale Rusy nechala ve svém teoretickém propočtu vyhrát. „Američané," utrousil na adresu AP nejeden Kanaďan.

Současné rozložení sil ve světovém hokeji napovídá, že za velké finále může být vnímáno jen utkání "javorových listů" a "sborné", jak se těmto týmům říkalo v minulém století. Někdy toto označení přežívá dodnes. Všechno ostatní budou Kanaďané brát jako znesvěcení svého národního sportu, jako pokažený sen.

Kdo pokazí sen?

Podařit se to může. Třeba sebevědomým Švédům, kterým AP přisuzuje bronz, nebo Čechům, kteří úspěšnost olympiády budou také do značné míry hodnotit hokejovým turnajem.

Bookmakeři sázkové kanceláře Tipsport, kterou Aktuálně.cz požádalo o posouzení pravděpodobnosti úspěchu českých reprezentantů, vidí šanci na zlato jen jako desetiprocentní (podrobnosti o předpovědi ZDE).

Mnozí Češi touží zažít ještě jednou pocity z turnaje století v Naganu. Tam také, při prvním setkání NHL se zbytkem světa pod olympijskými kruhy, měly všechny jiné týmy než Rusko a Kanada hrát jen roli zdatných sekundantů.

NHL a její ruský protějšek, Kontinentální hokejová liga, jsou uznávány jako dvě nejlepší soutěže současnosti. A ještě stále má navzdory ruské snaze a mohutným finančním injekcím v začátku soutěže náskok kanadsko-americké zámoří.

Jenže turnaj ve Vancouveru nebude střetem NHL a KHL, nýbrž vybraných hráčů z těchto lig doplněných o jednotlivce odjinud. Třeba jako v českém případě o Romana Červenku a třetího brankáře Jakuba Štěpánka z domácí extraligy. A v tom, v možnosti lovit ve stejně kvalitních vodách, může spočívat překvapivé kouzlo ostatních týmů.

Zápis do dějin?

Jestli se Kanada probojuje do olympijského finále, a zrovna proti Rusku, půjde o jeden ze dvou či tří nejdůležitějších zápasů v hokejových dějinách, předpověděl kanadský ministerský předseda Stephen Harper. Jeho postoje si ve svém blogu všiml znalec NHL Peter Adler.

Kanaďané podle Adlera berou hokej vážněji, než si umíme představit. „Harper říká, že bitva z roku 1972 (série zápasů mezi Kanadou a tehdejším Sovětským svazem) měla podobný vliv na myšlení národa jako první spojenecké zásahy, jichž se Kanada zúčastnila ve druhé světové válce," píše Adler.

Čtěte více:
Nagano jako pohádka. Vancouver může dát pokračování
Jágr dorazil do Čech: Jsem strašně unavený, hlásí
82:0. Ženský hokej se pánům nelíbí. Ani na olympiádě

Ještě jeden průzkum: Kanaďané považují za nejlepší moment jejich olympijské historie vítězství svého hokejového týmu ve finále v Salt Lake City při hrtách v roce 2002. Na tom by možná ještě nebylo nic divného. Ale druhý nejvyšší počet hlasů v téže anketě dostalo také hokejové zlato: ze stejné olympiády, ale z turnaje žen.

Kanaďané si ho váží víc než pěti medailí (zlato, dvě stříbra a dva bronzy), které na rychlobruslařském oválu v Turíně získala Cindy Klassenová.

Vítejte v Kanadě, v hokejové zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministři EU si s Blinkenem potvrdili jednotný postoj vůči Rusku, řekl Lipavský. Unie s USA dále připravuje společné sankce pro případ ruské agrese.

Zdroj: ČTK
Další zprávy