Juniorská královna z Česka o sobě dává vědět. Vyhrála bitvu, která nemá obdoby

av av
24. 4. 2024 12:00
Lucie Havlíčková před dvěma lety stanula na absolutním vrcholu juniorského tenisu. Byla světovou jedničkou, měla jeden singlový a dva deblové grandslamové tituly. Dostala cenu pro nejlepší juniorku roku a spřádala plány na rychlý a hladký přechod mezi dospělou elitu.
Lucie Havlíčková
Lucie Havlíčková | Foto: Milan Kammermayer

Dvě po sobě jdoucí české šampionky juniorského Roland Garros z let 2021 a 2022 zatím zvládají cestu mezi dospělé velmi rozdílně.

Devatenáctiletá Linda Nosková už figuruje na 31. místě světa a je grandslamovou čtvrtfinalistkou z Melbourne, kde způsobila šok pro celý tenisový svět a porazila i světovou jedničku Igu Šwiatekovou z Polska.

O čtyři měsíce mladší Lucie Havlíčková jde zatím trnitější cestou, na žebříčku je ve čtvrté stovce pořadí, ačkoli podle stanovených plánů chtěla být na konci minulé sezony mezi prvními 150 tenistkami planety.

V posledních týdnech však znovu dává vědět o svém nesporném talentu. Během dubna došla v Itálii dvakrát do finále turnajů ITF.

V druhém případě nadchla způsobem, jakým zvládla maratonský thriller, který je ve světě tenisu k vidění jen jednou za čas.

Ve čtvrtfinále podniku v Santa Margheritě di Pula proti Fince Lauře Hietarantové totiž dřela na kurtu čtyři hodiny a tři minuty. 

Ačkoli první set ovládla poměrem 6:2, už v tu chvíli bylo zřejmé, že by mohlo jít o výjimečný duel. Jen prvních pět her zápasu totiž hráčkám zabralo čtyřicet minut.

Ve druhém setu Havlíčková vedla už 4:2, jenže Finka dokázala dovést sadu do tie-breaku. V něm česká tenistka stáhla ztrátu 2:6, stejně ale padla a v rozhodujícím dějství nezačala dobře. Prohrávala už 2:4, v desátém gemu byla na příjmu dva míče od vyřazení.

Na poslední chvíli se ale vybičovala ke comebacku a heroický výkon zakončila skvěle zvládnutým tie-breakem.

Havlíčková poté došla do finále, do něj ale nenastoupila kvůli problémům s třísly, které byly logickým vyústěním zběsilého programu.

V žebříčku se hráčka, jejímž trenérem je bývalý hráč Lukáš Dlouhý, stejně dokázala posunout o desítky míst a nyní u jejího jména svítí číslo 328. 

Pražskou rodačku čeká v následujícím období těžká práce, aby se znovu přiblížila svému cíli, kterým jsou grandslamové kvalifikace. V loňském roce už dvě šance měla, do kvalifikačních bojů se dostala na Wimbledonu i na US Open, v obou případech si ale zahrála jen jeden zápas.

 

Právě se děje

Další zprávy