Itálie si zajistila postup v osmé minutě nastaveného času, Chorvati trnou

Aktualizováno 24. 6. 2024 23:34
Ze skupiny B postupují na fotbalovém Euru Španělsko a Itálie. Španělé vyhráli i třetí duel na šampionátu, když porazili 1:0 Albánii a ovládli skupinu s plným počtem bodů. V boji o druhé místo zachránila Itálii trefa v osmé minutě nastaveného času, díky níž srovnala na 1:1. Chorvati musí čekat, zda se do vyřazovacích bojů dostanou se dvěma body ze třetího místa. Albánie končí.
Fotbalisté Itálie slaví gól, který vstřelil Mattia Zaccagni v osmé minutě nastavení do sítě Chorvatska a který jim zařídil postup | Foto: Reuters

V italské jedenáctce naskočil na levý kraj obrany Darmian a do ofenzivy Raspadori a Retegui. Do chorvatské obrany se vrátili Stanišič a Pongračič, v útoku nastoupili poprvé v základu Sučič a Mario Pašalič.

A byl to Sučič, kdo už v 5. minutě protáhl brankáře Donnarummu. Ve zbytku prvního poločasu už k němu italská defenziva nikoho nepustila. Také nový italský útočník Retegui se uvedl dvěma střelami, které ale zadáci zblokovali.

Italové sklidili velkou kritiku za to, že v utkání se Španělskem vypálili jen čtyři střely, tak skromnou bilanci neměli v žádném zápase skoro půl století.

Tentokrát jich stihli šest už za poločas, přestože v držení míče měl jasně navrch soupeř. Brankář Livakovič úspěšně zasáhl při hlavičce Bastoniho a Pellegriniho pokusu z hranice šestnáctky.

Do druhého poločasu vyběhl v italském dresu na hřiště Frattesi, už po sedmi minutách zahrál rukou a Modrič dostal po kontrole u videa šanci kopat penaltu. Donnarumma, hrdina penaltového rozstřelu z minulého finále ME, však směr míče vystihl.

Hned z dalšího útoku vyrazil střelu Budimira, jenže proti Modričově dorážce byl bezmocný. Chorvatský kapitán se stal nejstarším střelcem v historii fotbalového Eura ve věku 38 let a 289 dní, dosavadní rekord Rakušana Ivicy Vastiče z roku 2008 překonal o 32 dní.

Jeho spoluhráči dlouho drželi těsný náskok, i když jen za cenu šesti žlutých karet. V osmé minutě nastavení však střídající Zaccagni svým prvním gólem v reprezentaci vyrovnal a zařídil pro squadru azzurru postupové druhé místo.

Chorvati tak budou muset čekat, jestli proklouznou do osmifinále z třetího místa. Se dvěma body a skóre 3:6 jsou jejich naděje minimální.

Od vzniku samostatné reprezentace na začátku devadesátých let přitom s Itálii neprohráli ani v jednom z osmi dosavadních zápasů.

Tým, který na dvou posledních světových šampionátech získal stříbro a bronz, tentokrát poprvé od roku 2006 nevyhrál na velkém turnaji ve skupině ani jeden zápas. Proti Albánii i v dnešním utkání přišel o vítězství až v nastaveném čase.

Španělé opět neinkasovali

Španělé už před výkopem měli jistotu prvenství ve skupině po výhrách 3:0 nad Chorvaty a 1:0 nad obhájci zlata Italy. Trenér Fuente proto vyměnil prakticky celou sestavu. V zahajovací jedenáctce Albánců znovu nastoupil sparťanský záložník Laci.

První poločas nabídl dominanci Španělů. To nejdůležitější se v něm odehrálo ve 13. minutě, kdy se "La Roja" ujali vedení. Olmo našel za obranou balkánského celku Torrese a ten se střelou na vzdálenější tyč nemýlil.

Útočník Barcelony v závěru úvodního dějství po centru hlavičkoval nad. Ještě v první půli Albánci, kteří ovládli kvalifikační skupinu před Čechy a Poláky, mohli srovnat. Asllani vypálil z dálky, jenže gólman Raya se natáhl a zabránil vyrovnání.

Zkraje druhé půle Joselu zakončil nad. V 64. minutě španělský brankář zneškodnil střelu střídajícího Brojy.

V nastavení mohl útočník Fulhamu srovnat, jeho střelu však lapil Raya. Albánci navzdory závěrečnému tlaku už nedokázali srovnat. Španělé tak na turnaji ještě neinkasovali.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina B:

Chorvatsko - Itálie 1:1 (0:0)

Branky. 55. Modrič - 90.+8 Zaccagni. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Sučič, Modrič, Ivanušec, Pongračič, Stanišič, Brozovič - Calafiori, Fagioli, Spalletti (trenér). Diváci: 40.000. Hráno v Lipsku.

Chorvatsko: Livakovič - Stanišič, Šutalo, Pongračič, Gvardiol - Modrič (80. Majer) , Brozovič, Kovačič (70. Ivanušec) - Sučič (70. Perišič), Kramarič (89. Juranovič), Mario Pašalič (46. Budimir). Trenér: Dalič.

Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (81. Zaccagni) - Barella, Jorginho (81. Fagioli) - Raspadori (75. Scamacca), Pellegrini (46. Frattesi), Dimarco (57. Chiesa) - Retegui. Trenér: Spalletti.

Albánie - Španělsko 0:1 (0:1)

Branka: 13. Torres. Rozhodčí: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) - Dingert (video, Něm.). ŽK: Bajrami, Berisha - Vivian. Diváci: 40.586. Hráno v Düsseldorfu.

Albánie: Strakosha - Balliu, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Ramadani, Asllani - Asani (81. Muci), Laci (70. Berisha), Bajrami (70. Hoxha) - Manaj (59. Broja). Trenér: Sylvinho.

Španělsko: Raya - Navas, Vivian, Laporte (46. Le Normand), Grimaldo - Zubimendi, Merino - Torres (72. Yamal), Olmo (84. Baena), Oyarzabal (62. López) - Joselu (72. Morata). Trenér: Fuente.