Kanonýr Kliment neustál provokace. Hvězda ligy hrála jen osm minut, Sigma pak padla

před 2 hodinami
Pouhých osm minut si zahrál nejlepší střelec fotbalové ligy Jan Kliment v utkání 11. kola proti Bohemians. Pak dostal útočník Olomouce červenou kartu, když nevydržel provokace soupeřova obránce. Sigma v dlouhém oslabení prohrála 1:3. Mladá Boleslav remizovala s Ostravou 0:0.
Podobných soubojů se zadáky Bohemians tentokrát útočník Olomouce Jan Kliment (vpravo) moc neabsolvoval. Zahrál si jen osm minut, pak byl vyloučen | Foto: ČTK

S devíti góly nejlepší kanonýr soutěže Kliment dlouho snášel, když na něj zadák Bohemians Vondra mimo těžiště hry nepochopitelně neustále sahal rukou. Pak už to útočník Sigmy nevydržel a po Vondrovi se ohnal. Ten se teatrálně skácel k zemi.

Až po nějaké chvíli se sudí Hocek po upozornění videorozhodčího šel podívat na záznam a Klimenta vyloučil. Provokatér Vondra ze situace vyvázl se žlutou kartou.

Olomouc dostala červenou kartu už ve třetím ligovém zápase po sobě. Přes oslabení domácích nabídl první poločas vyrovnaný průběh. Ve 20. minutě zamířil Zorvan z přímého kopu ze 17 metrů na zadní tyč, kde však zasáhl připravený Frühwald. O minutu později se k míči po odrazu uvnitř vápna dostal Mikulenka a také proti němu brankář hostů zasáhl a vyrazil míč na roh.

Hosté se dostali během prvního poločasu do dvou šancí a obě dokázali proměnit. Nejdříve poslal "Klokany" do vedení v 37. minutě Matoušek, k němuž se odrazil míč po nákopu na Hilála a šestadvacetiletý záložník jej z první poslal nechytatelně k levé tyči.

Druhou branku přidali hosté z rohového kopu. Nejvýše na Matouškův centr si vyskočil Hilál a hlavou umístil míč k zadní tyči Stoppenovy branky. Jednalo se o jeho čtvrtou branku v probíhajícím ročníku první ligy, čímž potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce.

První šanci druhého poločasu měl olomoucký Mikulenka, jehož tvrdá střela z úhlu zamířila jen do boční sítě. Stejný hráč se po hodině hry dostal do vápna z pravé strany, a přestože už mohl sám zakončovat, nabídl ještě míč Fialovi, jehož pokus však zamířil nad branku. O chvíli později vystřelil rovněž mimo tři tyče z hranice vápna střídající Muritala.

V 69. minutě už se aktivní Mikulenka dočkal. Spáčil po odraženém míči místo střely přeloboval bránící řadu hráčů a Mikulenka tvrdou střelou zblízka překonal brankáře Frühwalda. V ligovém ročníku zaznamenal druhý zásah.

Třetí branku Bohemians mohl krátce před vypršením základní hrací doby vstřelit Hilál, jenže střela mu nesedla a zamířil mimo. Úspěšnější byl o chvíli později Drchal, který si navedl míč z levé strany a střelou na vzdálenější tyč překonal gólmana Stoppena.

Svěřenci trenéra Jaroslava Veselého venku v lize popáté po sobě neprohráli a získali tam devět z celkových 12 bodů. Naopak Sigma v pátém domácím duelu v ligové sezoně poprvé našla přemožitele.

Šancí dost, gól ale v Boleslavi nepadl

Baník měl v Mladé Boleslavi v prvním poločase více ze hry, skórovat ale mohly oba celky. Už ve 2. minutě si Holzerův přízemní centr našel ve vápně Prekop a trefil tyč domácí brány.

O chvíli později se na druhé straně Kušej zbavil Chaluše a šel sám na Markoviče, ostravský brankář ho ale vychytal.

Aktivní byl tradičně hostující kapitán a bývalý hráč Mladé Boleslavi Ewerton, který ve 12. minutě nevyužil dobré střelecké pozice po narážečce s Prekopem. V 22. minutě zakončil pohlednou kombinaci domácích Mašek, stál však v těsném ofsajdu.

Následně se hra přece jen uklidnila a ubylo i šancí. Mezi tři tyče se nevešel ani Ewertonův obstřel ze závěru úvodního dějství a podobně dopadl i na druhé straně Ladra.

Slezané vstoupili lépe také do druhého poločasu a po několika menších šancích měli v 57. minutě jednu vyloženou. Ewerton po svižné kombinaci unikl všem obráncům a běžel sám na Trmala, ten ovšem jeho střelu vykopl.

V 74. minutě znovu zahrozili i domácí, když Kušej našel na zadní tyči Maška a jeho zakončení zlikvidoval i díky včasnému vyběhnutí Markovič. O chvíli později si brankář hostů připsal dobrý zákrok i po Ladrově skryté křižné střele. Závěr duelu už se obešel bez větších příležitostí.

Mladá Boleslav remizovala v lize potřetí za sebou, stejný počet zápasů doma nevyhrála. Ostrava nenavázala na poslední triumf na hřišti dnešního soupeře, venku ale prodloužila sérii neporazitelnosti na čtyři utkání.

11. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 1:3 (0:2)

Branky: 69. Mikulenka - 37. J. Matoušek, 42. Hilál, 90. Drchal. Rozhodčí: Hocek - L. Matoušek, Žurovec - Kocourek (video). ŽK: Breite - J. Matoušek. ČK: 9. Kliment (Olomouc). Diváci: 4435.

Olomouc: Stoppen - Hadaš (90.+2 Chvátal), Pokorný, Král, Sláma - Breite, Spáčil (84. Langer) - Vodháněl (46. Fiala), Zorvan (46. Muritala), Mikulenka (90.+2 Šíp) - Kliment. Trenér: Janotka.

Bohemians: Frühwald - Kadlec, Křapka, Vondra, Hybš (62. Hrubý) - Smrž (77. Kovařík), Hůlka - Pleštil (77. Drchal), Ristovski (90.+7 Petrák), J. Matoušek (62. Shejbal) - Hilál. Trenér: Veselý.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Starý - Caletka, Antoníček - Rouček (video). ŽK: Matějovský, Jawo, Kušej - Aririerisim, Pojezný, Boula, Kubala. Diváci: 2791.

Ml. Boleslav: Trmal - Vydra, Suchý, Králik - Kostka, Mareček (69. Langhamer), Sakala, Fulnek - Kušej, Ladra (80. Matějovský) - Mašek (90. Jawo). Trenér: Brännström.

Ostrava: Markovič - Aririerisim, Chaluš, Pojezný - Buchta (86. Rusnák), Rigo, Boula, Holzer - Šín (65. Klíma), Ewerton - Prekop (65. Kubala). Trenér: Hapal.