Znojmo kvůli koronaviru italské fanoušky na stadion nepustí. Do Bolzana ale odjede

Lukáš Caha Lukáš Caha
2. 3. 2020 14:01
Kvůli šíření nebezpečného koronaviru nepustí znojemský klub na stadion fanoušky z italského Bolzana, s nímž má odehrát čtvrtfinálovou sérii play off hokejové EBEL. Opatření však mohou být ještě daleko rozsáhlejší.
Znojemští hokejisté v zápase s italským Bolzanem.
Znojemští hokejisté v zápase s italským Bolzanem. | Foto: Rostislav Pfeffer, hcorli.cz

Když si Znojmo po sobotní výhře nad Dornbirnem zajistilo postup do play off mezinárodní EBEL ligy a následně si jej za svého soupeře pro čtvrtfinále vybralo italské Bolzano, radost vystřídaly smíšené pocity z toho, jak vůbec celá série proběhne. 

Bolzano přímo sousedí s Lombardií a tato oblast je jedním z hlavních ohnisek šíření nebezpečného koronaviru Covid-19. Rakouské vedení ligy již minulý týden nařídilo přísnější dodržování hygienických zásad. Hráči si například nesmějí podávat po utkání ruce a kabiny musí být vybaveny dostatečným množstvím dezinfekčních prostředků.

Christian Feichtinger, prezident EBEL

"Spolupracujeme s úřady. Jsem rád za dobrou koordinaci postupů v naší zemi a také za výbornou komunikaci s Jižním Tyrolskem. Informace si vyměňujeme opravdu rychle. O tom, co se bude dít dál, rozhodují ministerstvo zdravotnictví a příslušné úřady. My musíme pouze čekat."

Nejúspěšnější italský klub uvedl, že po každé cestě dezinfikuje autobus a udělá vše pro to, aby nebylo ohroženo zdraví hráčů i fanoušků. Vstupenky prodává pouze na nejbližší utkání. 

"Italské úřady v Jižním Tyrolsku prozatím neomezují konání sportovních ani jiných společenských akcí, takže do Bolzana odcestujeme podle plánu v úterý," potvrdil manažer Orlů Petr Veselý.

Orli vyčkávají na rozhodnutí Bezpečnostní rady

Další opatření vedení EBEL ligy zatím nechystá, ale Znojmo, jehož čtvrtfinálová série s Bolzanem nabízí nejvíce otazníků, musí zůstat ve střehu. Organizaci pátečního duelu s Bolzanem může ovlivnit středeční jednání Bezpečnostní rady státu, která již uzavřela biatlonový Světový pohár v Novém Městě pro diváky. 

"My se stejně jako všechny ostatní české kluby budeme řídit rozhodnutím Bezpečnostní rady státu, případně příslušných regionů. V současné době počítáme s tím, že zápasy ve Znojmě proběhnou v normální režimu, nicméně po poradě se státními orgány jsme čistě z preventivních důvodů rozhodli, byť nás to mrzí, že neuvolníme do prodeje žádné vstupenky pro hostující fanoušky a samozřejmě budeme dbát na zvýšená hygienická opatření," dodal Veselý.  

Proti přísnějšímu režimu se staví i Jiří Beroun, asistent hlavního trenéra Znojma: "Hokej se hraje pro fanoušky, tak doufejme, že o ně nepřijdeme. O tom ale my nerozhodujeme. Soustředíme se pouze na naši hru."

O možných rizicích se nechtěl bavit ani kapitán týmu Radim Matuš. "Nechci se k tomu moc vyjadřovat. Je to dost zmedializované. Jde o klasickou chřipku, takže myslím, že se nemáme čeho bát. Pro nás bude daleko složitější to cestování," naráží na fakt, že Bolzano je vzdáleno od Znojma téměř sedm set kilometrů. Pořadatelství v EBEL se navíc střídá po každém utkání. 

Orli se dostali do vyřazovacích bojů na poslední chvíli z osmého místa a do série s Bolzanem, které základní část vyhrálo, vstoupí jako outsider. Proti nim hovoří i fakt, že letos nevyhráli ani jeden ze čtyř vzájemných zápasů. K tomu si připsali i dva debakly: 0:9 a 0:5.

Série začíná ve středu v Itálii. Do Znojma se přesune v pátek 6. března, úvodní buly bude vhozeno v 18:30. Dalšími hracími dny jsou neděle a úterý. 

Čtvrtfinálové série EBEL: 

Bolzano (1.) - Znojmo (8.)
Salzburg (2.) - Villach (6.)
Vídeň (3.) - Graz (5.)
Klagenfurt (4.) - Linz (7.)

* V závorce je uvedeno umístění týmu po základní části. Na rozdíl od českých soutěži si v EBEL první tři celky svého soupeře pro čtvrtfinále volí. Na toho čtvrtého někdo zbude. 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy