Juniorské MS v hokeji • Skupina B • 19:00

4:3
Dánsko
11. Štencel, 25. Košťálek, 57. Kubalík, 62: Pastrňák
4. Eller, 38. Bjorkstrand, 47. Asperup

České juniorské hokejisty čeká v Torontu klíčový zápas základní skupiny. Od 19:00 hrají s Dánskem o to, aby vůbec postoupili do play off a nehráli jen zápasy o udržení. Češi musí v pondělí Dány bezpodmínečně porazit. Utkání budeme sledovat v podrobném on-line přenosu.

Česko: Vaněček (Svoboda) – Klok, Němeček, Košťálek, Baránek, Štencel, Mašín, Ščotka – Kämpf, Vrána, O. Kaše – Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal – Zacha, Růžička, Kubalík – Mandát, Špaček, Gorčík

Dánsko: Sorensen (Lillie) – Krogsgaard, Hertzberg, Lassen, Larsen, Nielsen, Eskerod, Hansen – Aagaard, Rasmussen, Asperup – Eller, Ehlers, Bjorkstrand – Olesen, Nielsen, Holmberg – Jensen, Pison, True – Nielsen

Ještě jednou hezký večer. Už za zhruba dvacet minut čeká české juniory v Kanadě klíčový zápas letošního mistrovství světa. Češi po tragickém vstupu a dvou prohrách se Švédskem a Švýcarskem potřebují nutně porazit dnešního soupeře Dánsko, pokud chtějí pomýšlet na postup do čtvrtfinále.

Češi přijeli do Toronta jako jední z favoritů na medaile. Prestižní zámořský magazín The Hockey News tipoval, že Češi přivezou bronzovou medaili. Jenže taková role zatím Čechům nesvědčí. Češi předváděli dosud mizernou hru, kterou trenéři sváděli na špatný přístup a vytýkali svěřencům, že nehrají a nebojují pro tým.

"Doufám, že navážeme na dobu, kdy jsme byli pokorní, skromní, měli respekt vůči soupeři. A kdy jsme nežili z toho, co píší média," prohlásil dnes před zápasem hlavní trenér Miroslav Přerost - více čtěte ZDE.

Tréninkový kemp hokejistů do dvaceti let v Rokycanech před mistrovstvím světa 2015. | Foto: Tomáš Liška

Před dnešním utkáním udělal Přerost v sestavě jen drobnou kosmetickou změnu ve třetí formaci, kam k Zachovi a Kubalíkovi posunul Marka Růžičku. Jinak se sestava nemění a to včetně muže v brance. I dnes bude v brankovišti Vít Vaněček.

1

Utkání právě začalo.

1

Pozor na Dány! Ehlers, jedna z největších soupeřových hvězd, dal o sobě poprvé vědět. Průnik ze středního pásma zakončil z levého kruhu a naštěstí těsně minul.

2

Češi až teď získali pásmo. Střela Pavla Zachy se ale po hokejce soupeře snesla až do ochranné sítě.

3

Teď byli gólu blízko Češi. Ondřej Kaše byl úplně sám před bránou, ale stál zády brankáři a bekhen dělal z optížné pozice. Po něm se dostal k dorážce ještě Kämpf, ale Dánové měli štěstí!

3

4

GÓÓÓL! Dánsko vede 1:0! Češi jsou v průšvihu. Po velké chybě v rozehrávce obránce Kloka jeli Dánové do přečíslení tři na dva. Mads Eller ale ani nepřihrával a z levého kruhu golfákem propálil Vaněčka!

5

Málem to bylo 0:2! Češi v obraně vyrobili další neuvěřitelnou chybu, po které jel Ehlers sám na Vaněčka. Český gólman čaruje!

5

A další chyba Čechů, ti teď ale měli další štěstí. Jeden z Dánů už pádil do dalšího samostatného úniku, ale na odražený puk nedosáhl.

7

Češi jsou v problémech, po inkasované brance vůbec nestíhají Dánům v bruslení a dostávají se pod tlak.

9

Češi během dobrého střídání zamkli Dány, jenže jejich gólman na ránu Mašína od modré čáry dobře viděl a neměl problém chytit jí do lapačky.

11

Češi budou hrát přesilovku. Střelec úvodní branky Eller fauloval ve středním pásmu a už je na tresnté lavici.

11

GÓÓÓL! Češi srovnávají na 1:1! Češi sehráli přesilovku učebnicově. Jan Štencel napřáhl od modré čáry a jeho tvrdá rána končí v síti. Dánský gólman totiž přes výborně clonícího Mašína na brankovišti vůbec nic neviděl!

12

Dánové to přehnali s napadáním a Češi budou hrát další přesilovku. Dvě minuty za hákování dostává Aagaard.

13

Češi i tuhle přesilovku nerozehrali špatně. Od modré střílel Klok, gólman Sorensen vyrazil puk do ochranné sítě, takže se bude vhazovat.

13

Pastrňák po levém křídle uvolnil Zdráhala, který z levého kruhu střílel doprostřed brány. Sorensen chytá.

14

Zbytek přesilovky už nebyl tak dobrý, Češi se k další střele nedostali a Dánové už hrají v pěti.

15

A přesilovka bude pokračovat. Dány sráží další zbytečný faul. Aagaard se vrátí na trestnou laviic, protože ve středním pásmu podrazil Pastrňáka.

16

Baránek zaparkoval před bránu, ale nenatáhl se po dorážce, a tak Dánové vyhazují puk přes všechny čáry.

16

A přesilovka Čechů končí. Baránek úplně zbytečně po ztrátě puku naremploval Dána na hrazení a dostává zasloužené dvě minuty.

20 vteřin se bude hrát ve čtyřech na obou stranách, pak začne přesilovka Dánů.

17

Dánové už jsou kompletní a z vlastní třetiny rozjíždí svou první dnešní přesilovku.

17

Dány brzdí v ofenzívě ofsajd.

18

Vaněček si dobře povyjel a zmenšil prostor Ellerovi. Češi odražený puk sbírají a vyhazují ven. Zatím brání výborně.

18

Češi už jsou kompletní, první oslabení zvládli skvěle a Dány v podstatě k ničemu nepustili.

19

Češi zahráli jen zakázané uvolnění. Zajímavý je poměr střel na bránu, který Češi zatím vedou jednoznačně 12:5.

19

Jenže nejlepší lajna Dánska zatopila české obraně, Eller chtěl dorážet volný puk, ale Štencel mu v tom na poslední chvíli zabránil.

20

Vrána dobře napadal a dostal se ještě k jedné střele v této třetině. Z úhlu hledal skulinku u bližší tyče, jenže Sorensen tam žádnou nenechal.

20

První třetina skončila.

První třetina skončila pro Čechy vlastně ještě dobře. Dánové se rychle dostali do vedení a vypadalo to hodně zle, protože Češi na malou chvíli přestali hrát a soupeř měl několik šancí vedení ještě navýšit. Gólman Vaněček ale vytáhl několik důležitých zákroků a pak přišla přesilovková rána Štencela, která skončila až v síti. Češi hrají s Dánskem po první třetině 1:1 a mají velkou střeleckou převahu. Té ale z velké míry pomohly zbytečné fauly Dánů, díky kterým hráli Češi v první třetině celkem tři přesilové hry.

21

Druhá třetina začala.

22

Češi začali aktivně, ale Dánové číhali na první chybu a málem jí využili. Eller vystartoval do brejku, přebruslil obránce a dral se do samostatného úniku, jenže Vaněček vybruslil z brány a někde mezi kruhy zalehl puk, ke kterému měl Eller o metr dál.

24

Zatím se hraje hodně urputný hokej. Češi se snaží tlačit soupeře, jenže ten drží pevně obranný blok a tak se hraje spíše podél mantinelů.

24

Na ledě je první formace a ta si šanci vytvořila! Po střele Kämpfa puk skákal po brankové čáře.

25

Dánská pětice vyhazuje puk na zakázané uvolnění.

25

GÓÓÓL! Češi vedou 2:1! Češi z tlaku, se kterým vstoupili do druhé třetiny, těží vedoucí branku! Pastrňák objel celé útočné pásmo, nabil na střelu Košťálkovi a jeho prudká rána z první končí až v síti!

27

Češi jeli dva na jednoho, jenže Pastrňák celou akci pokazil špatnou přihrávku.

27

Jenže krátce na to se Pastrňák dostal zpátky k puku a nebezpečně pálil: Po něm z otočky navíc dorážel z gólové pozice nad z otočky David Kaše!

27

Po velkém tlaku Čechům trošku zchladnou hlavy. Pastrňák se z přemíry snahy při dalším napadání dopustil faulu a Dánové budou hrát přesilovku.

28

Do české hry se vrací obětavost. Němeček vlastním tělem zastavil střelu od modré a Češi vyhazují.

29

Češi jsou kompletní, i tohle oslabení zvládli skvěle. Navíc si z trestné lavice vracející se Pastrňák hned najel do šance, Sorensen jeho tvrdou střelu vyrazil.

30

Češi bruslí o poznání lépe než soupeř a to je hodně znát. V momentě kdy se Pastrňák vrátil na led, mají zase velký tlak.

31

Zachova rána z pravé strany mířila jen do náruče Sorensena.

33

Dánové se vůbec poprvé ve druhé třetině dostali ke střelecké pozici, Vaněček ránu od modré chytá a připisuje si první zásah. I to svědčí o jasné převaze Čechů.

Statistika střel na bránu je v tuto chvíli 26:7.

36

Hra plyne velmi rychle a Dánové, kteří se teď snaží hrát, nemohou přejít středním pásmem. I proto teď zahráli jen zakázané uvolnění.

37

V závěru třetiny přichází komplikace. Mandát se vydal napadat, rozdal dva hity a nechal se strhnout. Při třetím už to se silou přehnal a dostal dvě minuty za vražení na hrazení.

38

GÓÓÓL! Dánové srovnávají na 2:2! To je obrovská škoda, protože Češi byli v této třetině jasně lepší, jenže si nechávají dát gól po hloupém faulu. Dánové sehráli přesilovku nádhernou kombinací na jeden dotek, kterou po křižné přihrávce zakončoval z voleje Bjorkstrand! Vaněček se spolu s křižnou přihrávkou nedokázal k pravé tyči přesunout včas.

39

Češi se zkoušejí rychle otřepat. Pastrňák se Zdráhalem se drali do branky tak, že to odnesl gólman Sorensen, který skončil na zádech. Rozhodčí hru přerušují.

39

A je tady další faul. Baránek stáhl hokejkou k ledu rozjetého Ellera a Dánové budou hrát ještě jednu přesilovku.

40

Češi ale tohle oslabení zvládli podstatně lépe, druhá třetina skončila.

Češi byli ve druhé třetině jasně lepší tým a zásluhou se dostali do vedení 2:1. Následnou drtivou střeleckou převahu ale nedokázali zužitkovat v další branku a pak se ukázalo, jak je pouze jednobrankové vedení ošidné. Dánové na konci druhé třetiny sehráli parádní přesilovku a vyrovnali.

Češi tak ve třetí třetině nemají nic jistého a čeká je velice těžkých dvacet minut, které musí zvládnout, chtějí-li postoupit do čtvrtfinále.

41

Třetí třetina začala.

41

A Čechům hned pomáhají Dánové faulem. Herzberg dal zezadu pohlavek jednomu českému hráči a dostává dvě minuty.

42

Nahození Štencela nikdo nedokázal tečovat, Češi ale drží pásmo.

42

Ouuu, to je škoda! Pastrňák po nádherné kombinaci trefuje volejem tyč!

43

Několik vteřin na to česká akce končí kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti.

43

Dánové jsou v plném počtu, ale Češi dál útočí.

44

Sorensen se nakonec dostal k puku po slaboučkém nahození od modré a raději přerušuje hru. Jeho spoluhráči potřebovali vystřídat.

44

Češi budou hrát další přesilovku. Nielsem ve středním pásmu dohrál Zachu a rozhodčí ho, přiznejme si velice přísně, posílá na trestnou lavici.

44

A teď aréna v Torontu bučí, protože rozhodčí odpustili faul Davidu Kašemu. I on sám se po rozhodčích ohlížel, jakoby počítal s tím, že půjde na trestnou lavici.

45

Jakub Vrána se bekhendem natlačil mezi posledního obránce a Sorensena, jenže už neměl prostor na blafák, a tak Dánové tenhle rychlý nájezd ustáli.

46

Tentokrát už sudí český faul nepřehlédli. Jakub Vrána v rohu hřiště zahákoval Dána a přesilovku si zahraje soupeř.

47

GÓÓÓL! Dánsko vede 3:2! Češi bohužel i v tomto utkání dodrží nelichotivý průměr dvou inkasovaných gólů v oslabení za zápas. Nutno podotknout, že Dánové jejich čtyři obránce zase vyšachovali. Asperup u pravé tyče střílel do prázdné brány.

48

Teď Češi potřebují zabrat. Dánové jim k tomu dávají ideální možnost. Eller fauloval a nabízí českému týmu za nepříznivého stavu přesilovku.

49

Sorensen ustál obrovský závar. Po střele Davida Kašeho mu pomohla i tyč!

50

Česká hra začíná být hodně nervózní. Po přerušení bylo dokonce slyšet, jak po sobě čeští hráči navzájem něco pokřikují.

50

Dánové už jsou kompletní: Vrána šel do plných a i když se dostal ke střele, byl už v moc velkém úhlu.

52

Zachova formace dlouho držela Dány v pásmu, ale rány přicházely jen z dálky a Sorensen na všechny viděl.

54

Vaněček si po dlouhé době sáhl na puk. Se střelou Jensena neměl problémy, jenže čas běží a Dánové tímto získali pásmo.

55

Češi po nahození ze středního pásma získali pásmo. Do konce třetí třetiny zbývá pět minut.

56

Uběhla téměř další minuta, během které se Češi ani nedostali k puku a Dánové získali další vhazování před Vaněčkem. A tedy i další cenné vteřiny.

56

Olesen měl na holi rozhodnutí. Z mezikruží ale těsně minul!

57

Po Pastrňákově ráně se chystal dorážet ze dvou metrů Zdráhal, jenže puk mu přeskočil hůl a Dánové ho okamžitě odpálili i za cenu zakázaného uvolnění.

57

Danové pochopitelně nemohou střídat, a tak si jejich trenér vybírá oddechový čas.

57

GÓÓÓL! Česko srovnává na 3:3! Čechům padá obrovský balvan ze srdce, tři minuty před koncem zápasu je srovnáno a naděje na postup ze skupiny žijí! Ránu od modré čáry dorazil za záda Sorensena důrazný Dominik Kubalík!

58

Pro Čechy se každopádně nic nemění. Stále musí zvítězit, jinak jejich šance na postup uvadnou. Dánové to po inkasované brance nezabalili, naopak Bjorkstrand střílel z dobré pozice a donutil Vaněčka k výbornému zákroku.

45:14 je statistika střel na bránu ve prospěch českého týmu. Tu poslední střelu přidal David Pastrňák, Sorensen měl obrovské problémy.

60

Už běží poslední minuta třetí třetiny. Dánové nikam nespěchají.

60

Za což je mohl potrestat Ondřej Kaše, který přečetl na modré jejich rozehrávku, ale pak pálil jen do připraveného Sorensena.

60

Třetí třetina skončila.

Bitva o čtvrtfinále pokračuje, protože ani šedesát minut vítězství nepřineslo. Spokojenější jsou teď však Češi, kteří doslova utekli hrobníkovi z lopaty tři minuty před koncem, když na 3:3 vyrovnával Dominik Kubalík.

Tento gól a jistota bodu navíc znamená, že Češi teoreticky mohou tento zápas ztratit. Pokud by ale prohráli, museli by na Silvestra porazit Rusko a zároveň doufat, že Dánové nebudou bodovat se Švýcarskem. Jednoduše řečeno by bylo z českého pohledu lepší dnes zvítězit.

61

Prodloužení začalo.

61

Ehlers se tlačil za Mašína, který mu nedovolil zakončit. Dánský útočník se dožaduje trestného střílení, ale rozhodčí moc dobře viděl, že si Čech dává dobrý pozor, aby nefauloval.

62

GÓÓÓL! Česko vítězí 4:3! Chvíle Davida Pastrňáka přišla v pravou chvíli! Největší hvězda českého týmu se utrhla obraně a samostatný únik Pastrňák zakončil výstavním blafákem do forhendu!

Je konec dramatického utkání, které Češi v závěru s obrovským štěstím zvládli. V Torontu hraje poprvé během turnaje česká hymna a to znamená, že junioři drží šance na postup ze skupiny. Díky vítězství se v tabulce posouvají před Dány a na Silvestra jim stačí proti Rusku uhrát tolik bodů, kolik těsně před nimi uhrají Dánové se Švýcary.