Vašíček: Musíme hrát do těla a řezat to. Proto jsme tu

22. 3. 2011 9:15
Obránce Slavie považuje důraz za recept na výhru
Jiří Vašíček
Jiří Vašíček | Foto: HC Slavia Praha

Třinec - Jako by se hokejisté Třince nepoučili z toho, jak pražská Slavia otočila rozhodující sedmý zápas čtvrtfinále play off na ledě Liberce.

V prvním zápase semifinále vedl Třinec po dvou třetinách 4:0, přesto moc nescházelo k tomu, aby Slavia jeho náskok smazala. Třemi góly v rozmezí sedmi minut se přiblížila na jednogólový rozdíl, jejich rozlet však v 59. minutě utnul gól Davida Květoně.

I přes prohru 3:5 však Slavia ukázala, že ji není možné odepisovat za žádného stavu. A i když v letošním play off odehráli sešívaní o šest zápasů více než Oceláři, dokázali, že mají v zásobě dostatek sil i na boj o finále.

Třinec po dramatickém závěru porazil Slavii a vede 1:0

Startovacím motorem stíhací jízdy byl gól obránce Jiřího Vašíčka, který překazil brankáři Peteru Hamerlíkovi neprůstřelnost ve 45. minutě. Třinecká obrana na něj zapomněla poté, co se vracel z trestné lavice a Vašíček nájezd nadvakrát proměnil.

"Nebylo co ztratit. Gól nám pomohl, přidali jsme další a oni se začali bát o výsledek. Po našem třetím gólu už to bylo o štěstí, jestli tam něco ještě spadne. A to se nestalo," řekl Vašíček novinářům po zápase.

Jirko, vy jste váš zásah vůbec neslavil. Co se stalo?
Byl jsem ještě trošku naštvaný z toho faulu na (Martina) Adamského. Věděl jsem, že síla, kterou jsem do hráče šel, nebyla taková, aby skočil do mantinelu. Bohužel rozhodčí to zapískal a viděl to jinak než já. Trochu mnou ještě cloumaly emoce. Ten gól byla satisfakce. Osud se vždycky přikloní k tomu, kdo má pravdu. Ale nepomohlo nám to.

Do té doby jste ale hráli špatně. V první třetině jste se vůbec nedostávali do hry...
Začátek zápasu, to byla katastrofa. My jsme začali ustrašeně a než jsme se rozkoukali, tak to bylo o dva góly. Bez srdíčka tohle mužstvo nemůže hrát a první třetinu tam nebylo. Nejsme tak dobří, abychom tu mohli hrát na půl plynu.

Jak těžké je ubránit třinecké útočníky?
Věděli jsme, že mají vynikající útočníky, ale musí nás hrát všech pět na ledě zodpovědně dozadu a nechat tam maximum. Nemůžeme to nechat na becích nebo na posledních třech hráčích.

Řekl rozhodčím po faulu na Adamského:
"Ale vždyť mu nic není, tak to nebyl faul."

V úvodních dvou třetinách jste navíc měli poměrně dost vyloučených...
Přesilovky je dostávají strašně na koně, mají zkušené mužstvo, které je umí a ukázali to. Ale my musíme hrát na hranici faulů, do těla a řezat to, protože tahle hra nás dovedla tam, kde jsme.

Právě Adamský vás v 34. minutě obral o puk a pak zvýšil na 3:0. Jak byste tuto situaci popsal?
Ten gól byl strašně důležitý. Byli jsme v té době na koni, čekali jsme, kdy dáme gól. Bohužel jsem to tam zkazil a oni se dostali na 3:0 a čtyři vteřiny před koncem dali v našem oslabení na 4:0 a v ten moment už to bylo těžké.

Ve třetí třetině jste však málem zopakovali obrat ze sedmého zápasu s Libercem, v němž jste kvůli zraněnému nártu chyběl...
Doufal jsem, že to zopakujeme. Já tam bohužel nebyl, tak snad nejsem takový smolíček, kvůli kterému by to teď nevyšlo. Začali jsme hrát pozdě a s takovým soupeřem se to pak špatně dotahuje. Ale viděli jsme, že to jde. Musíme hrát od začátku.

Mimochodem, jak vám bylo, když jste musel sledovat sedmý zápas s Libercem v televizi?
Byla blbost tam jet a trápit se, ještě by mě to bolelo. V momentě, když jsem viděl Vantucha, jak nedal tu jasnou gólovku, už jsem se koukal na internet, kdy začínáme semifinále, to jsem si říkal, že už to musí dopadnout.

A před dnešním (pondělním) zápasem jste se rozhodoval jak dlouho?
Já vždycky věřím, že nastoupím a pak čekám, jestli mi to zranění dovolí. V play off se totiž nedá hrát na půl plynu.

Návrat do zápasu je důležitým momentem především kvůli zítřejšímu zápasu, že?
Tohle naše mužstvo je silné, jdeme za úspěchem. Víme, že se může stát cokoliv. Je to poučení do dalšího zápasu. Kdybychom prohráli 0:5, tak máme hlavy dolů, takhle víme, že jsou hratelní a příští zápas musíme hrát líp.

Co přesně musíte udělat pro to, aby se neopakoval scénář z dnešního zápasu?
Věděli jsme, že mají vynikající útočníky. Musíme hrát všech pět na ledě zodpovědně dozadu a nechat tam maximum. Nemůžeme to nechat na becích nebo na posledních třech hráčích. Musíme bránit všichni, pak jsou hratelní i oni.