Švédsko je v semifinále, Slovinci odolávali dvě třetiny

19. 2. 2014 11:09
Švédové postoupili přes Slovinsko do semifinále hokejového turnaje v Soči.
Švédové se radují z postupu mezi čtyři nejlepší týmy olympijského turnaje.
Švédové se radují z postupu mezi čtyři nejlepší týmy olympijského turnaje. | Foto: Reuters

Soči - Hokejisté Švédska jsou prvními semifinalisty hokejového turnaje na olympiádě v Soči.

V úvodním čtvrtfinále Tre Kronor ve středu dopoledne porazili překvapení turnaje Slovinsko 5:0 a mohou se těšit na semifinále, v němž se utkají buďto s Finskem, nebo s Ruskem, kteří se spolu utkají dnes od 13:30 (online zde).

Klíčovou branku vstřelil na konci první třetiny Alexandr Steen, na nějž ve třetí periodě navázali Daniel Sedin, Loui Eriksson a dvakrát Carl Hagelin. Zápas jsme sledovali online zde.

Český tým čeká souboj s Američany až v 18:00. Ve stejnou chvíli začne duel mezi Kanadou a Lotyšskem, z nějž vzejde příští soupeř USA, nebo Čechů.

Tre Kronor hráli na začátku jen zvolna

Švédové na začátku nezpustili žádný velký tlak. První větší šanci měl až v páté minutě Stee, kterého ovšem po střele mezi kruhy vychytal Kristan.

Naopak v polovině prvního dějství mohl otevřít skóre Razingar, který ujel obráncům a blafákem do bekhednu zkoušel oklamat Lundqvista, ale to se mu nepodařilo. Slibnou třetinu nakonec pokazil Slovincům Steen, který v přesilové hře dorazil do sítě nepovedenou ránu Alfredssona.

Po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. Tým Tre Kronor měl sice častěji puk na hokejkách, ale Kristan si s jejich pokusy věděl rady. Slovinci měli opět jednu slibnou příležitost po ráně Rodmana, ale Lundqvist si věděl rady. V závěru třetiny se hrálo otevřeněji a málem na to outsider opět doplatil. Střelu Backströma a dorážku Karlssona ovšem slovinský brankář pokryl.

Rozhodlo poslední dějství

V posledním dějství už ale Slovinci odpadli. Nejprve se prosadil Sedin, kterého skvěle našel Daniel Sedin. Kopitar ještě mohl odpovědět, ale v nadějné pozici netrefil horní růžek.

Poté měl ještě dvě šance na kontaktní gól Rodman, ale vždy jen trefil připraveného Lundqvista. A Švédové to potrestali. Ve 49. minutě Eriksson vymetenou šibenicí poslal slovinské šance k nule.

Náladu před semifinále si Tre Kronor zlepšili ještě dalšími dvěma trefami, o které se postaral agilně hrající Hagelin.

Připravujeme podrobnosti.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:

Čtvrtfinále:

Švédsko - Slovinsko 5:0 (1:0, 0:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 19. Steen (Alfredsson, E. Karlsson), 42. D. Sedin (L. Eriksson), 49. L. Eriksson (Bäckström, Oduya), 52. Hagelin (N. Kronwall, Jimmie Ericsson), 57. Hagelin (E. Karlsson). Rozhodčí: Šindler (ČR), Meier (USA) - Carlson, Wheler (oba Kan.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 7325.

Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Edler, Ekman-Larsson - Steen, Berglund, Alfredsson - L. Eriksson, Bäckström, D. Sedin - M. Johansson, Silfverberg, Landeskog - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson - od 21. navíc Nyquist. Trenér: Pär Marts.

Slovinsko: Kristan - Pretnar, Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Pavlin, Tavželj, Podlipnik - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Sabolič, Tičar, Jeglič - Razingar, M. Rodman, Urbas - Pance, Goličič, Mušič. Trenér: Matjaž Kopitar.