Švédové vybojovali na MS bronz. Otočili duel s USA

Václav Rojík, roj
10. 5. 2009 18:21
Švédsko - USA 4:2
Američan Jason Blake v souboji se švédským gólmanem Stefanem Livem a Magnusem Johanssonem. | Foto: Václav Rojík

Bern - Hokejisté Švédska se po třech letech dočkali medaile na mistrovství světa.

V nedělním boji o bronz porazili čtvrtfináloví přemožitelé České republiky celek USA 4:2 a na turnaji končí třetí.

Mužstvo Tre Kronor potvrdilo, že jeho hlavní síla tkví v přesilových hrách, v nichž vstřelilo v sobotu všechny branky.

Ve švédské brance dostal v boji o medaili tentokrát přednost Liv před Gustavssonem, jenž opustil před utkáním Švýcarsko a cestoval za nemocnou matkou.

Déja vu. Švédsko padlo. Kanada vyzve ve finále Rusy
Kanadu naštvali Rusové: Blázníte? Chceme pomstu

Vyprodaná PostFinance Arena neviděla od prvních minut tradičně bezkrevný boj dvou neúspěšných semifinalistů, ale tuhou bitvu o cenný kov.

A v první třetině měl při oboustranně aktivní hře mírně navrch mladý americký tým.

I přes solidní šance na obou stranách však v úvodním dějství góly nepadly. Na ty si museli fanoušci počkat až do druhé dvacetiminutovky.

A do vedení se při Weinhandlově vyloučení dostali Američané. A v přesilovce si počínali tradičně jednoduše a přímočaře.

Američan Drew Stafford se snaží v bitvě o bronz na MS ve Švýcarsku překonat brankáře Švédska Stefana Liva. | Foto: Václav Rojík

Obránci Jacku Johnsonovi nic nevadilo, že jeho nápřah od modré gólman Liv bez problémů vidí. Rána k tyči branky byla totiž tak proudká a přesná, že Livovi nebyl dobrý výhled nic platný.

Švédové otočili v přesilovkách

Ve druhém dějství však byli zase o něco aktivnější Švédové. Přidali na pohybu a důrazu a vytvořili si před Eschem několik závarů.

I oni si však museli počkat na přesilovou hru. Když na trestné lavici seděl Stafford, Loui Eriksson byl chvíli nekrytý na brankovišti, dostal přesnou přihrávku od Martenssona a prostřelil brankáře Esche.

A za necelé dvě minuty poslal rozhodčí velmi přísně Američany do tří a Seveřané dvojnásobnou početní výhodu bleskově využili.

Po pěkné přesilovkové kombinaci doklepl puk do branky Ton Martensson.

Vzápětí vyrobili Američané velký tlak před Livem. Okposo s Oshiem však na švédského gólmana nevyzráli.

Gólem neskončila ani akce Browna, po níž poskakoval puk volně v brankovišti.

Ale na začátku třetí třetiny se hráči USA přeci jen dočkali vyrovnání. Z ničeho nic dostali do rychlého protiútoku, který přesnou střelou nad rameno Liva zakončil Joe Pavelski.

Po vyrovnávací brance vysoké tempo zápasu trochu opadlo. Jistou letargii však ukončili Švédové rozhodující brankou v další přesilové hře.

Deset minut před koncem utkání ukázal Carl Gunnarsson, že i švédští obránci umějí pálit od modré čáry. Jeho dělovka se zastavila až o síť americké branky.

Švédové už v závěru utkání jen bránili hubený náskok. Navíc Američanům zhatilo závěrečný nápor vyloučení Sutera a Browna. Přesto odvolali gólmana a při oslabení ještě inkasovali gól z hole Oduyi.

Utkání o 3. místo na MS v ledním hokeji v Bernu:
Švédsko - USA 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
34. Eriksson (Martensson, Weinhandl), 36. Martensson (Weinhandl, Eriksson), 49. Gunnarsson (Weinhandl), 60. Oduya (K. Jönsson) - 26. Johnson (Liles), 43. Pavelski. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Reiber (Švýc.) - Kiča (Ukr.), Orelma (Fin.). Vyloučení: 8:11. Využití: 3:1. Diváci: 11.249.
Švédsko: Liv - Oduya, Tärnström, Magnus Johansson, Gunnarsson, K. Jönsson, Stralman, Akerman, Grossman - Nilson, Wallin, Huselius - Weinhandl, Martensson, Eriksson - Omark, Harju, Thörnberg - Berglund, Persson, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - Okposo, Backes, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - O'Sullivan, Brown, Blake - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson.