Švédové přestříleli Američany. Lotyši porazili Rakousko

Václav Rojík, Red Spo
29. 4. 2009 23:00
Rakousko - Lotyšsko 0:2
Lotyšský hokejista Aleksandrs Jerofejevs v akrobatické pozici ohrožuje rakouského gólmana Bernda Bruckler. | Foto: Václav Rojík

Bern - Hokejisté Švédska si spravili chuť po porážce od Lotyšska a v bitvě o vítězství ve skupině C porazili v divokém zápase celek USA 6:5 v prodloužení.

Švédové však přesto končí ve skupině na druhém místě za USA a do další fáze turnaje si vybojovali tři body. Američané mají čtyři.

Zápas jsme sledovali on-line

Přitom Američané vedli ještě jedenáct minut před koncem utkání 5:2. Švédové však mocným finišem srovnali a  v čase 61:59 rozhodl o jejich vítězství Kristian Huselius.

Hokejisté USA začali zápas výborně. Přečkali úvodní šance Seveřanů a po čtvrt hodině se ujali vedení po spolupráci Blakea s O´Sullivanem.

Čechy zradily fauly. Ztratili vedení a s Finy prohráli
Rozsíval Česko na MS neposílí. Růžičkovi se omluvil

Svěřenci trenéra Gustafssona však srovnali  v přesilovce ve druhé třetině zásluhou Weinhandela a záhy je dokonce dostal do vedení Nilson.

Jenže pak Švédové doplatili na nedisciplinovanost . Dvakrát hráli dvojnásobné oslabení a pokaždé inkasovali.

Navíc na začátku třetí třetiny poslal Shanon svým druhým gólem USA do vedení 4:2 a čtyři minuty po něm se trefil i Johnson.

Zdálo se, že je rozhodnuto, jenže hned za pár sekund zařídil snížení na rozdíl dvou branek po Weinhandelově pasu Johansson a Švédové znovu cítili šanci.

Zřejmě klíčovým momentem zápasu byla přesilovka Američanů při vyloučení Akermana, při němž se paradoxně prosadil Persson a snížil na 4:5. A aktivní Weinhandel dokázal v 57. minutě srovnat.

Skandinávci sahali po výhře ještě před závěrečnou sirénou, ale nakonec si musel počkat na vítězný gól až na začátek prodloužení.

Lotyši vybojovali povinnou výhru

Hokejisté Lotyšska potvrdili postup ze základní skupiny mistrovství světa ve Švýcarsku, když ve středu porazili Rakousko 2:0.

Lotyši mají nyní na svém kontě pět bodů. Rakousko nemá žádný, ve skupině končí poslední a bude hrát o záchranu v elitní skupině MS.

Lotyšsko si do další fáze turnaje odnese dva body za výhru v prodloužení proti Švédsku.

Rakušané spoléhali proti favorizovaným Lotyšům na rychlé brejky. Velkou šanci v úvodu spálila hvězda NHL Vanek, jenž nevyzrál na brankáře Masalskise.

Pak už měli tlak i šance zejména Lotyši, ale dlouho se nemohli brankově prosadit.

Uklidňující první branku vstřelil v poslední minutě druhé třetiny Cipulis.

Druhé dějství góly nepřineslo, ale za to byl k vidění ostrý zákrok Karsumse na Haranda, ze nějž lotyšský hokejista dostal trest na pět minut plus do konce utkání.

Když na začátku nevyužili Rakušané svojí velkou šanci, potvrdil následně výhru pro favorita druhým gólem Džerinš.

MS v hokeji, utkání základní skupiny C v Bernu:
Rakousko - Lotyšsko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
20. Cipulis (Vasiljevs, Skrastinš), 55. Džerinš (M. Redlihs). Rozhodčí: Partanen (Fin), Piechaczek (Něm.) - Orelma (Fin.), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 9:3, navíc Karsums (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5274.
Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš, Sotnieks, Galvinš, Pujacs, Jerofejevs, Sorokins - Sprukts, Karsums, Ankipans - Darzinš, M. Redlihs, Berzinš - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Džerinš, Jekimovs, Cipruss. Trenér: Olegs Znaroks.
Rakousko: Brückler - Unterluggauer, Werenka, Rebek, Oraze, P. Lakos, A. Lakos - Koch, Trattnig, Vanek - Nodl, Schuller, Setzinger - Kaspitz, Harand, Peintner - Schellander, Kristler, Baumgartner. Trenér: Lars Bergström.

Švédsko - USA 6:5 v prodl. (0:1, 2:2, 3:2 - 1:0)
26. Weinhandl (Magnus Johansson, Tärnström), 27. Nilson (Stralman, Andersson), 49. Magnus Johansson (Weinhandl, Martensson), 53. Persson (K. Jönsson, Huselius), 57. Weinhandl (Martensson), 62. Huselius (Persson, Magnus Johansson) - 15. O´Sullivan (Blake), 30. Liles (Johnson, O´Sullivan), 38. Shannon (Johnson, Liles), 45. Shannon (Stafford, Liles), 49. Johnson (Oshie, Backes). Rozhodčí: Ország (SR), Rönn (Fin.) - Deďulja (Běl.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 9876.
Švédsko: Gustavsson - Grossman, Magnus Johansson, Akerman, Tärnström, K. Jönsson, Stralman - Berglund, Wallin, Huselius - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Thörnberg, Omark, Harju - Andersson, Persson, Nilson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian, Harrold - O´Sullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Foligno, Stafford, Shannon - Stempniak, C. Wilson, Stuart. Trenér: Ron Wilson.