Svaz spustil certifikaci hokejových agentů. Chce odfiltrovat ganstery a "šmejdy"

ČTK ČTK
28. 11. 2016 13:58
Hokejový svaz (ČSLH) spustil dobrovolnou certifikaci hráčských agentů. Certifikát má pomoci hráčům, rodičům i agentům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Český svaz ledního hokeje (ČSLH) chce zprůhlednit situaci mezi agenty, kteří v tuzemském hokeji působí. Zavádí proto certifikát hráčského zprostředkovatele oficiálně registrovaného u ČSLH. Věří, že tak vyselektuje nekale pracující agenty, kteří vrhají špatné jméno na všechny. Velké zavedené společnosti, které na českém trhu fungují, tuto aktivitu vítají.

Svaz tak navazuje na spolupráci s Transparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz, s nimiž projekt představil ve snaze udělat hokejové prostředí průhlednější, zejména pak na jeho nižších úrovních. Certifikát, který uděluje výkonný výbor ČSLH, mohou získat za roční poplatek 10 000 korun právnické osoby a za polovinu fyzické osoby. Ovšem za předpokladu, že jsou bezúhonné a řádně registrované v souladu s českým právním řádem.

Vedle žádosti o certifikát musí žadatel předložit výpis z obchodního rejstříku, čestné prohlášení o bezúhonnosti, podepsaný kodex etického chování a zaplatit poplatek. Certifikát není pro provozování zprostředkovatelské činnosti povinný, ale posiluje pozici a důvěryhodnost jeho držitelů.

"Pro hráče, kluby a rodiče by měl být důležitým signálem, že spolupracují se subjektem, který splňuje základní právní, odborné a etické požadavky profese. Při výběru zprostředkovatele by k tomu určitě měli přihlížet," uvedl prezident ČSLH a zároveň právník Tomáš Král.

"Vzhledem k naší právní úpravě může v současnosti dělat agenta v podstatě každý právník z ulice, když to řeknu takhle. A není snadné se v tom orientovat. Chceme tuto oblast zlepšit," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel extraligy Josef Řezníček.

Certifikát a s ním spojené uvedení agentova jména na webu ČSLH ale není věčný. "Když se k nám dostane nějaká stížnost, budeme ji řešit. Existují tam i sankce, které mají tři stupně – napomenutí, pozastavení platnosti certifikátu a případně jeho odebrání. I proto, že chceme mít vždy aktualizovaný přehled, se poplatek platí ročně," vysvětlil Řezníček.

Povinná registrace zatím nebude

K povinné registraci agentů, jak je tomu v Kontinentální lize nebo ve Skandinávii, svaz prozatím přistoupit nechtěl. "Co vzniká teď, chceme posléze rozvíjet, ale tohle je nejsnadnější krok. Podobná řešení, jež fungují v těchto ligách, provází obrovská agenda, museli bychom sestavit speciální tým, který by se tomuhle naplno věnoval. Dokážu si představit, že nebude vůbec zapotřebí posouvat to k povinné registraci, ale teď potřebujeme především nasbírat nějaké zkušenosti s tímto opatřením, jestli se nám podaří eliminovat ty podvodné agenty," doplnil Řezníček.

"Čteme různě o tom, že v hokeji působí i agenti, kteří jsou označovaní jako gangsteři a banditi, ale díky certifikátu, který svaz připravil, by měl být trh mnohem čistší a transparentní. Všichni, co se tím skutečně zabývají, na tom budou pouze profitovat," řekl hráčský agent Jiří Hamal ze společnosti Global Management Group.

"V Transparency International jsme s ostatními právníky sestavili sedmero rad, které mají pomoci hráčům a rodičům, kteří hráče zastupují, se lépe orientovat. Základem je zajistit si o agentovi maximální rozsah informací, k čemuž má pomoci právě certifikát pro hráčské zprostředkovatele," uvedla právnička společnosti Sylvie Kloboučková.

Podle zakladatele a projektového manažera iniciativy Loveckorupcniku.cz Jana Hanáka se právě chování některých agentů ukázalo jako největší problém po dobu spolupráce s ČSLH.

"Evidujeme několik desítek případů, kdy došlo k poškození ze strany agenta. Škody přesahují celkem milion korun. Jde především o nevýhodnou smlouvu pro hráče – rodiče jsou pak mnohdy odkázáni na civilní soudy. Aby bylo jasno, týká se to však jednoho až dvou procent agentů. Ale praktiky některých lze přirovnat k chování tzv. šmejdů," uvedl Hanák.

vov nkr

 

Právě se děje

Další zprávy