Češi v NHL už spadli za Finy. Reprezentanty bude Jandač hledat i na farmách a juniorském MS

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 11. 2016 6:06
Čeští hokejisté poprvé od pádu železné opony sbírají v zámořské NHL méně bodů než Finové, čímž potvrzují postupný úpadek. Vnímá ho také kouč národního týmu Josef Jandač, který bude posily pro světový šampionát shánět i na místech, která dřívější trenéři opomíjeli.
Jakub Vrána, jeden z nejlepších Čechů, kteří působí v nižší AHL.
Jakub Vrána, jeden z nejlepších Čechů, kteří působí v nižší AHL. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Jako by letošní soužení legendárního Jaromíra Jágra definitivně stvrdilo konec zlatých časů. Čechů v hokejové NHL nápadně ubývá a málokoho z těch zbylých zdobí status lídra. Úpadek bolí i reprezentaci. Kouč Josef Jandač bude při skládání týmu pro mistrovství světa koukat také do farmářské AHL.

Sezona 2001/02 vynikla zcela odlišným obrázkem. Po Naganu a zlatém hattricku byli Češi tak populární, že si jich nejlepší liga světa hýčkala rekordních 77. Dominik Hašek po vyprošeném přestupu do Detroitu konečně zdvihl Stanley Cup, Jágr byl v produktivitě pátý (a to se dost zhoršil), Rostislav Klesla vklouzl do výběru nejlepších nováčků.

Loni strhl nevšední pozornost pouze velikán s číslem 68, který skvělými výkony obelhal čas a získal Masterton Trophy za oddanost hokeji. Celkový počet českých hráčů jinak klesl na 39, tedy polovinu.

Letošní číslo 30 je ještě smutnější, i když určitě poroste, protože přijdou zranění a týmy bez šance na play-off vyzkouší neokoukané tváře. Role krajánků však zůstanou víceméně stejné. Bohužel.

Produktivnější už jsou i Finové

Zatímco dřív Češi okupovali přední příčky všemožných statistik, nyní koukají na elitu z ústraní. Vůbec poprvé po pádu železné opony sbírají méně kanadských bodů než Finové (více ZDE). Jsou tedy nejhorší z velké šestky, byť dřív se řadili hned za Kanaďany a Američany.

"Plekanec se trošku trápí, Krejčí taky, po zranění to asi není úplně ono. Hemák (Aleš Hemský) nehraje vůbec, Hudler má nějakou záhadnou nemoc," mrzí Josefa Jandače. "Bohužel se nedaří ani brankářům. Neuvirth je zase zraněný, Mrázek tolik nechytá."

Ondřej Pavelec, jeden ze zkušených Čechů, kteří na startu letošní sezony NHL putovali na farmu.
Ondřej Pavelec, jeden ze zkušených Čechů, kteří na startu letošní sezony NHL putovali na farmu. | Foto: Reuters

A zkušený Pavelec, který v minulé sezoně odchytal 33 zápasů, trčí na farmě. Stejně jako bratři Michálkové. Nedávno tam měl zamířit i Jakub Nakládal, ale radši ukončil smlouvu a odešel do ruské Jaroslavle.

Někdo však ze šedi přeci jen vyčnívá. Mladík David Pastrňák je vysoko mezi střelci a Jakub Voráček konečně ukazuje, že si lukrativní smlouvu zaslouží. "Jsou na tom dobře, jak co se týče produktivity, tak asi i herně. Také Gudy (Radko Gudas) má celkem dobrý start," všímá si Jandač.

Radost mu může dělat ještě překvapivě produktivní Michael Frolík, nicméně další jména už se dolují těžko.

Šanci na MS mají hráči z farmy i juniorského MS

Někdo do toho jistě šlápne až v průběhu sezony, ale i tak Jandač přiznává, že posily pro květnové mistrovství světa bude shánět rovněž v nižší AHL: "Jirka Fischer a Venca Prospal v zámoří dopodrobna mapují všechny hráče, i ty z farmy, takže ano, sledujeme je."

Šanci na "výlet" do Paříže tudíž má třeba Jakub Vrána, Daniel Přibyl, Martin Frk nebo Ondřej Kaše.

Takhle Ondřej Kaše zvládl svůj první nájezd v NHL. Většinu letošní sezony ale odehrál na farmě. | Video: nhl.com

Nakládal bude jako mnozí další odpadlíci ze zámoří bojovat o nominaci blíž očím přísného Jandače. Lodivod národního mužstva ale necítí jako výhodu, když má co nejvíc hráčů v Evropě, protože spoléhá na rozsáhlý skauting. "Spíš bych klukům přál, aby se v NHL udrželi. Těžké zápasy je posouvají herně dál," podotýká.

Posily pro seniorskou reprezentaci můžou vzejít také z juniorského šampionátu. Přehlídku talentů, která vypukne na přelomu roku, bude Jandač pozorně sledovat: "Nastoupí tam vlastně celá lajna z extraligy – Lakatoš, Nečas, (David) Kaše. Všichni si mezi dospělými nevedou vůbec špatně."

Smůlu naopak mají mladíci ze zámořských juniorek, kde nejvíc září Filip Chlapík, jeden z lídrů produktivity QMJHL. "Tahle soutěž je hodně o kanadských bodech, hraje tam dost kluků, kteří jsou takticky nepolíbení a pro mě v okruhu nejsou. Chlapíka trošku znám ze Sparty. Pokud zapracoval na pohybu a defenzivní činnosti, určitě z něj roste dobrý hráč," říká Jandač.

I bez lovu v zámořských juniorkách je dost možné, že český kádr pro mistrovství světa osvěží neokoukané tváře.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy