Sparta slaví po triumfu v Německu postup do osmifinále Ligy mistrů, skupinu vyhrála

Aktualizováno 12. 10. 2021 23:04
Hokejisté pražské Sparty vyhráli v závěrečném utkání v základní skupině Ligy mistrů v německém Bremerhavenu 3:1 a postoupili do osmifinále play off. Svěřenci trenéra Josefa Jandače obsadili ve skupině A první místo o tři body před švédským Växjö, Bremerhaven zůstal na nepostupové třetí pozici.
Radost hokejistů Sparty.
Radost hokejistů Sparty. | Foto: ČTK

Mladá Boleslav nedosáhla na výhru ani v závěrečném utkání ve skupině B, v Curychu prohrála 3:7.

Sparta bude při losu osmifinále mezi nasazenými celky a dostane soupeře ze druhých míst. První zápasy bojů o čtvrtfinále jsou na programu 16. a 17. listopadu a odvety o týden později.

"Je super, že takhle reprezentujeme celé Česko. Liga mistrů je pro nás prestižní záležitost, chceme však pokračovat co nejdále, abychom prokázali svoji kvalitu. Chtěl bych do Švýcarska, ať si ho trošku užijeme. Město si tolik neužijeme, ale vidět cestou alespoň přírodu a okolí by bylo hezké," řekl útočník Sparty Filip Chlapík klubovému webu.

Po bezbrankové úvodní třetině, v které mohli jít do vedení hned v úvodu při vyloučení Tomáše Dvořáka domácí, se radovala z úvodní branky ve 25. minutě Sparta. Zdeněk Doležal sice z brejku gólmana Maximiliana Franzreba nepřekonal, ale z dorážky se trefil obránce Michal Moravčík.

Po 84 sekundách závěrečné části zvýšil střelou z levého kruhu k protější tyči Chlapík. "Z levé strany takhle střílím automaticky. Mora (Michal Moravčík) mi to hezky dal do jízdy, na štěstí pro nás to tam padlo a gól nám pomohl, což je super," prohlásil Chlapík.

V 50. minutě se odrazil puk k Mitchellu Wahlovi, který překonal Jakuba Neužila. Výhru Sparty ale při power play domácích, v jejichž sestavě nechyběli český bek Stanislav Dietz a útočník Dominik Uher, pojistil 65 sekund před koncem Patrik Prymula.

Na dálku sledovali sparťané výsledek Växjö s TPS Turku (4:2), které mohlo sebrat Pražanům postup, kdyby neuspěli. "Už před naším zápasem kluci říkali, že vedou 2:0. Věděli jsme, že musíme uhrát alespoň bod. Kdyby Växjö prohrálo, už by byl náš zápas o ničem a hrálo se asi jinak. My jsme díky tomu o stupínek dál, abychom se naučili vyhrávat takové důležité zápasy. Bylo dobře, že jsme byli trošku pod tlakem," doplnil Chlapík.

Mladá Boleslav i bez řady opor v Curychu třikrát vedla. V 5. minutě v přesilové hře otevřel skóre Adam Raška, za půl minuty sice vyrovnal Chris Baltisberger, ale v čase 8:51 vrátil hostům vedení střelou z pravého kruhu Miloš Kelemen. Za 33 sekund odpověděl Denis Malgin a ve 13. minutě se po přihrávce Jakuba Kotaly prosadil opět Kelemen.

Ještě v první třetině ale v přesilové hře zahájil obrat Sven Andrighetto a ve 24. minutě dostal domácí poprvé do náskoku Marc Aeschlimann. Před polovinou závěrečné části Curych výhru pojistil, když se podruhé v utkání prosadil Andrighetto a gólmana Marka Schwarze překonali ještě Josh Quenneville v přesilovce a bývalý hráč pražského Lva v KHL Justin Azevedo.

Hokejová Liga mistrů:

Skupina A:

Fischtown Pinguins Bremerhaven - HC Sparta Praha 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 50. Wahl (Mauermann) - 25. Moravčík (Z. Doležal), 42. Chlapík (Moravčík), 59. Prymula. Rozhodčí: Schrader, Hunnius - Gerth, Ponomarjow (všichni Něm.). Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 2555.

Sestava Sparty: Neužil - Polášek, T. Pavelka, R. Jeřábek, Moravčík, Tomáš Dvořák, Tomov, Mikliš, M. Jandus - Řepík R. Horák, D. Kaše - Z. Doležal, Chlapík, Prymula - Konečný, Zikmund, Buchtele - M. Forman, Hašek, T. Jandus. Trenér: Jandač.

Skupina B:

SC Curych Lions - BK Mladá Boleslav 7:3 (3:3, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Baltisberger (Roe, Andrighetto), 10. Malgin, 16. Andrighetto (Roe, Noreau), 24. Aeschlimann (Diem), 49. Andrighetto, 50. Quenneville (Krüger, Azevedo), 55. Azevedo (Hollenstein, Malgin) - 5. Raška (Pláněk), 9. Kelemen, 13. Kelemen (Kotala). Rozhodčí: Lemelin, Tscherrig - Schlegel, Cattaneo (všichni Švýc.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:2. Diváci: 2380.

Sestava Mladé Boleslavi: Schwarz - Pláněk, Pýcha, Vacík, Bernad, Jasečko, Šidlík - Kotala, A. Raška, Kelemen - Grim, Claireaux, Dufek - J. Stránský, Závora, Eberle - Snášel, M. Simon. Trenéři: R. Rulík a Patera.

Frölunda - IFK Helsinky 4:1.

1. Frölunda 6 4 1 0 1 21:14 14
2. Curych 6 4 0 1 1 17:12 13
3. IFK Helsinky 6 2 1 0 2 10:11 8
4. Mladá Boleslav 6 0 0 1 5 9:20 1