Sparta končí! Karlovy Vary ve finále vyzvou Slavii

Martin Jůzek, maj
28. 3. 2009 19:39
Karlovy Vary - Sparta 4:1
Hokejisté Karlových Varů se znovu radují z účasti ve finále
Hokejisté Karlových Varů se znovu radují z účasti ve finále | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Hokejisté Karlových Varů se stali druhými finalisty české O2 extraligy. Rozhodla o tom jejich sobotní výhra nad Spartou 4:1, po níž mohli slavit. Semifinálovou sérii ovládli poměrem 4:2 na zápasy.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Stejně jako před rokem se Energie v souboji o titul potká s pražskou Slavií.

Jak Pražané v pátek, tak i Západočeši o den později mohli slavit svůj postup na domácím ledě. Karlovy Vary si navíc ušetřily slávistické napětí, o vítězství rozhodly "už" během třetí třetiny.

Čtěte více: Slavia je ve finále. Houževnatá Plzeň padla v nájezdech

Už úvod utkání napověděl, že se nebude opakovat tak dramatická bitva jako v případě duelu Slavia - Plzeň. Oba zápasy ovšem začaly podobně, první branka padla brzy i ve Varech.

Běžela teprve třetí minuta, když domácí tým dostal do vedení Jaroslav Kristek. Při hře čtyř proti čtyřem překonal v bráně trochu nepozorného Přikryla. Pro útočníka ze čtvrté řady to byla premiérová trefa v play off.

A šlo o důležitý zasáh. Sparta totiž moc dobře věděla, jak těžko se na západě Čech otáčí skóre.

Vyrovnání se holešovický celek dočkal v polovině úvodní třetiny. V přesilové hře našel Kratěna dlouhým pasem Davida Výborného a navrátilec z NHL zvedl puk nad bezmocného Mensatora, jenž se k němu sotva stačil přesunout.

Jenže na nic víc se sparťané nezmohli. V 26. minutě padl rozhodující gól, na níž měl velký podíl Skuhravý. Zkušený hráč nahrál zpoza branky na levou stranu Proškovi, který napřáhl a prostřelil Přikryla.

Vary nedaly Spartě šanci na zvrat

O chvíli později skončil puk znovu v síti, jenže branka za sparťanským gólmanem již nebyla na svém místě. Rozhodčí se šel poradit k videu, za chvíli se vrátil na led a rozpažil na znamení, že skóre se nemění.

Hosty tyto situace možná nesrazily. Při další početní výhodě Ton nastřelil tyč, Výborný zase svou ránu namířil jen do Mensatora.

Ale na strážce karlovarské klece ne a ne vyzrát. A protože na druhé straně trefil brankovou konstrukci i Košťál, odcházely oba týmy do kabin za stavu 2:1 pro domácí.

Nástup do třetího dějství poznamenalo, stejně jako celý zápas, několik vyloučení. Rozhodčí udělili na každé straně minimálně deset dvouminutových trestů, s čímž se lépe vypořádala Energie.

O třetí zásah se postaral František Skladaný po dorážce vlastní střely. Definitivní K.O. znamenala branka Milana Procházky z 51. minuty, kdy překonal Přikryla po pokusu Melenovského.

A jako oslavu si Procházka vybral rychlý sprint, po němž si lehl na led a začal pádlovat hokejkou. Stařičká hala se otřásala v základech a nepřestala bouřit až do konce utkání.

Karlovy Vary se po výhře 4:1 mohou těšit na finále, které v pátek začne na jejich ledě.

Výsledek:
Energie Karlovy Vary - Sparta Praha 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
3. Kristek (Řezníček), 26. Prošek (Skuhravý), 48. Skladaný (Melenovský), 51. Milan Procházka (Melenovský, Skladaný) - 11. D. Výborný (Kratěna, Vykoukal). Rozhodčí: Hodek, Polák - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 11:13, navíc Skuhravý - Jan Hanzlík oba 10 min. Využití: 1:1.
Diváci: 4260.
Konečný stav série: 4:2.
Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Duben, Mudroch, Prošek, Bombic, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Dej, Pech, Sailer - Zaťovič (31. Zucker), Kristek, Hluchý. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, L. Procházka, Černošek - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Podlešák. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.