Slováci po debaklu: Hráli jsme jako děti na rybníku

29. 4. 2009 9:22
Kanadě jsme se při hře 5 na 5 vyrovnali, tvrdí Slováci
Slovenský tým na Kanadu nestačil
Slovenský tým na Kanadu nestačil | Foto: Reuters

Kloten - Rozčarování. Taková nálada nyní panuje na Slovensku. Může za to hokejová reprezentace, která na právě probíhajícím mistrovství světa ve Švýcarsku zrovna neoslňuje.

Nejdříve vydřená výhra nad Maďarskem, potom bod a porážka s Běloruskem a naposledy debakl od Kanady.

Úterní duel s jedním z velkých favoritů šampionátu naši východní sousedé nezvládli.

Prohráli 3:7 a mohli být rádi, že zámořští hráči v poslední třetině viditelně zvolnili. Kde hledat důvody takové porážky?

Čtěte dále: Maďaři znovu nebodovali. Kanada nedala Slovákům šanci

Především v naprosto nezvládnuté hře v oslabení. Těžko odhadnout, s čím slovenští hokejisté do zápasu šli, ale když už po sedmi minutách prohrávali 0:2, bylo zle. Ján Filc se musel na střídačce zlobit. I třetí branku totiž inkasovali při početní nevýhodě.

"Oslabení jsme hráli katastrofálně," přiznal po zápase Michal Handzuš.

Slovákům se sice podařilo snížit, ale během druhé třetiny stejně dostali zase tři góly. A dva z toho znovu při přesilovce Kanady. Nebylo překvapením, když v 34. minutě (za stavu 1:5), vystřídal Filc brankáře. Haláka nahradil Lašák.

Ani to nepomohlo, hráči s javorovým listem na dresu se trefili ještě dvakrát. Potom ubrali rychlostní stupeň, a tak se utkání dohrávalo hlavně z povinnosti. Mužstvo zpod Tater vědělo, že příště už s takovým výkonem nemůže pomýšlet na úspěch.

Alespoň se nezopakuje loňský rok

"Když dostanete pět gólů při oslabení, nemůžete vyhrát. To je nestravitelné, měli jsme strašnou obranu," sypal si popel na hlavu Handzuš, jedna z největších hvězd slovenského výběru. "Hráli jsme to jako děti na rybníce," dodal naštvaně.

Čtěte více: Češi na MS? Třetí nejsilnější tým. Slováci se propadají

Marcel Hossa, další hráč se zkušenostmi z NHL, také litoval toho, jak se Slováci nechali vylučovat.

"Asi jsme byli příliš agresivní... Přesilovky nás položily, když se ale hrálo pět na pět, tak jsme s Kanadou hráli vyrovnanou partii a chvílemi jsme byli i lepší," uvedl Hossa, nyní hráč lotyšské Rigy.

Co porážka znamená? Tým Jána Filce sice postoupil do osmifinálové skupiny, ale má hodně trnitou cestu do čtvrtfinálových vyřazovacích bojů. Bude muset vyhrát dva zápasy (tedy zdolat Finsko, nebo Česko), aby mohl dále bojovat o medaile.

"Oba týmy jsou hodně silné," poznamenal kapitán Luboš Bartečko. "Chceme dvakrát vyhrát, i když to bude těžké. Snad se dáme dohromady," poznamenal.

Slováci ale mohou být aspoň s něčím spokojeni. Je to sice malá útěcha, ale díky úvodnímu vítězství nad Maďarskem si zajistili záchranu v elitní skupině MS. Nebude se tak opakovat loňský rok, kdy museli bojovat o udržení.