Šlégrův gól? Neměl platit, zlobil se navrátilec Novák

Michael Mareš
2. 2. 2008 11:29
Slavia i s Novákem podlehla Litvínovu
Zkušený slávista Josef Beránek v závaru před brankou Sparty v extraligovém derby. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Takový návrat do české extraligy si hokejový obránce Jan Novák asi nepředstavoval. Do statistik se při páteční prohře Slavie s Litvínovem 1:3 zapsal pouze jednou, a to dvouminutovým vyloučením.

Slavia nevyužila výhodu domácího prostředí a posedmé v sezoně doma prohrála. Příležitostí ke skórování měla ale více než dost. Stačí zmínit Supovu tyčku, respektive dvouminutovou přesilovku pět na tři z 26. minuty.

"Dvě minuty hrát pět na tři a nedat gól, to je hodně špatné," povzdechl si po zápase navrátilec v dresu Slavie - obránce Jan Novák

Pardubice klesají ke dnu. Sparta si zajistila play off - čtěte ZDE

Honzo, jaký byl návrat do české extraligy?
No, výborný (úsměv). Teď nemám na mysli výsledek zápasu, ale přivítání v kabině, to bylo super, a i diváci byli bezvadní. Moc mě překvapili, jak skandovali moje jméno a jak měli napsáno: Vítej doma. To bylo hezké.

Škoda jen, že jsme jim to nemohli vrátit, že jsme nezvítězili. Zápas to byl těžký, neproměnili jsme šance. Naopak Litvínov dal gól, když rozhodčí při signalizovaném trestu přehlédl nahrávku Petra Kadlece Šlégrovi, který z toho dal gól.

Hned první vaše střídání, dělovka na bránu. Myslím, že moc nechybělo, aby to tam někdo dorazil. To by asi byl lepší návrat?
Samozřejmě, návrat mohl být slavnější, ale co se dá dělat (pokrčí rameny). Musíme jít naplno do dalších zápasů a snažit se vyhrát.

V čem byl Litvínov podle vás lepší?
Myslím si, že Litvínov ani hokejově lepší nebyl, teď bych se jich nechtěl dotknout, ale hráli opravdu výborně, hráli dobrý hokej, snažili se bránit i útočit, obránci nás napadali, chvílemi i ve dvou, a hráli dost odvážně. Jak říkám, Litvínov dal druhý gól, který neměl platit, rozhodčí měl zapískat.

Dvojnásobná přesilovka by se měla proměňovat

Na druhou stranu jste dvě minuty hráli přesilovku pět na tři, jednou jste nastřelili tyč, takže i vy jste měli šance
Samozřejmě, přesilovka pět na tři by se měla proměňovat, zejména, když se ta přesilovka hraje dvě minuty. Byla to naše chyba, ale takový je někdy hokej. Prostě to tam nepadlo, snad to tam padne jindy.

V obraně jste začínal s Pavlem Kolaříkem, na přesilovky jste chodil s Petrem Kadlecem, jaké jste měl od trenérů pokyny?
Hlavně nedostat gól (smích), ale bylo to tak, jak jste říkal. Začínal jsem s Koláčem a na přesilovky jsem chodil s Petrem Kadlecem.

Jak se vám s nimi hrálo? Jaká byla souhra?
Dobrá, na tom se nedá nic zapomenout. Je to jednoduché, prostě stát na modré a buď ten puk nahrát a nebo vystřelit. Takže jsme se to snažili plnit, akorát nám tam nepadly ty góly.

Dovolte jednu kontrolní otázku: Pamatujete si váš poslední zápas a poslední gól za Slavii?
Jasně, to si pamatuji, to bylo ve finále se Spartou a dával jsem dva góly Břízovi

Přesně tak. Tehdy jste vykřesal naději a pomohl odvrátit konec finálové série. Co říkáte letošní formě Slavie?
Já si myslím, že hraje super. Každého to muselo překvapit, protože na začátku je každý odsuzoval. Všude psali, že je to neškodný tým, že budou rádi, když se dostanou do play off, a teď je vidět, že týmový duch dokáže hodně.

Nevím, proč byl ten tým tak podceňován, protože zvučných jmen je tady hodně. Jsem rád, že se jim celou sezonu dařilo a jen doufám, že to bude pokračovat.

Užší kluziště Slavii změnilo

Co se na Slavii změnilo? V čem je jiná, než v době, kdy jste tady hrál?
Myslím si, že Slavia hraje vesměs stejně, jako tehdy. Hraje důrazný hokej, hodně bruslí, ale hlavně má asi na hru největší vliv zúžení hřiště. Hokej je potom důraznější, agresivnější, vypadá to, že je strašně rychlý, protože se hraje na malém kluzišti.

Všude je kousek k puku i do rohu, z každé pozice se dá střílet a překvapit gólmana, takže si myslím, že hlavně to změnilo slávistický hokej. Musí se tomu přizpůsobit všechny týmy, které tady hrají.

Jak jste se k té změně postavil vy sám osobně?
Mně osobně to při hře problém nedělá. Párkrát jsem sice jel do rohu a přede mnou se najednou objevil mantinel, až jsem se leknul, protože člověk není zvyklý na to, že to je takováto nudle, ale nějaký velký problém jsem s tím jinak neměl.