Sen Slováků na domácím MS skončil, naděje utnuli Finové

7. 5. 2011 22:30
Finsko - Slovensko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Marián Gáborík sleduje radost finských hokejistů
Marián Gáborík sleduje radost finských hokejistů | Foto: Reuters

Bratislava - Je konec. Slovenský sen se rozplynul, a to navíc na domácím šampionátu. Po šesti letech se pořádající tým na hokejovém mistrovství světa neprobojoval do čtvrtfinále.

Slováci totiž v zápase osmifinálové skupiny E s Finskem, v němž museli vyhrát v základní hrací době, prohráli 1:2.

Naši východní sousedé, kteří všechny čtyři zápasy, v nichž prohráli, ztratili o gól, tak "navázali" na smutnou šňůru z předchozích šampionátů. Vloni skončili dvanáctí, předloni desátí a v roce 2008 se dokonce museli zachraňovat v baráži.

Trvá tak prokletí domácích týmů na šampionátech. Naposledy doma triumfoval v roce 1986 v Moskvě někdejší Sovětský svaz.

Kanaďané porazili Norsko a zajistili si čtvrtfinále

Přitom ještě ve 48. minutě vyhrávali Slováci zásluhou gólu Mariána Gáboríka 1:0. Jenže pak se v rozmezí čtyř minut dvakrát trefil Tuomo Ruutu a Slováci, kteří se dostali do křeče, už nedokázali zareagovat.

Finové se tak stali posledním postupujícím z "bratislavské" skupiny, díky lepšímu skóre se navíc dostali na druhé místo o bod před Německo.

Vedle těchto dvou týmů postupují i Češi a Rusové a z druhé skupiny také Kanada.

Přestože Slováci nastoupili kvůli zranění bez zkušených útočníků Ladislava Nagyho a Luboše Bartečka, byli od úvodu lepším týmem. Už ve 3. minutě donutil "náhradník" Ružička předvést brankáře Vehanena vynikající zákrok.

Ve 13. minutě se naopak sám před brankářem Halákem zjevil obránce Salmela, ale bekhendovým blafákem slovenského gólmana nepřekonal.

Tuomo Ruutu (vlevo) oslavuje gól s Mikou Pyöräläem
Tuomo Ruutu (vlevo) oslavuje gól s Mikou Pyöräläem | Foto: Reuters

O čtyři minuty později však už udeřilo. V přesilovce si k levému kruhu sjel Gáborík a trefil se přesně do pravého rohu Vehanenovy brány.

Hned po vhazování však mohl vyrovnat pozdější hrdina zápasu Ruutu, také on však Haláka tváří v tvář nepřekonal.

Druhá třetina začala tak, jak skončila ta první. Zcela sám se zjevil před odkrytou slovenskou bránou Granlund, ale netrefil se. Stejný hráč byl blízko ke skórování i ve 32. minutě, z ideální pozice však trefil jen Haláka.

Ve třetí části se tlak Finů stupňoval. Halák nejdříve zlikvidoval velkou šanci finského kapitána Mikka Koiva, ve 48. minutě však nepřipraveného Haláka překonal hned po buly tečí Pyöräläho střely Ruutu.

Za další tři minuty Ruutu zmrazil slovenské hráče a publikum definitivně, když prostřelil Haláka střelou z levého kruhu. Finové pak Slováky až do konce zápasu k ničemu nepustili a po zásluze se mohli radovat z výhry.

Výsledek:

Osmifinálová skupina E:

Slovensko - Finsko 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
17. Gáborík (Handzuš, Demitra) - 48. T. Ruutu (M. Koivu), 51. T. Ruutu (Salmela, Pyörälä). Rozhodčí: Kurmann, Reiber (oba Švýc.) - Carlson, Mutchinson (oba Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 9321.
Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Višňovský, Štrbák, Podhradský, Graňák, Majeský - Gáborík, Demitra, Marián Hossa - Šatan, Stümpel, Marcel Hossa - Ružička, Handzuš, Zedník - Cibák, Surový, Radivojevič. Trenér: Glen Hanlon.
Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Pyörälä - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Nokelainen, Lahti, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.