Šéf disciplinárky: Hollweg mohl Vlasákovi ukončit kariéru

Adam Sušovský Adam Sušovský
22. 9. 2014 5:00
"To, co Ryan Hollweg předvedl na Slavii, považuji za likvidační," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf disciplinární komise Karel Holý. Udělil mu výjimečný trest na deset zápasů.
Ryan Hollweg je v extralize proslulý tvrdými zákroky a nebezpečnými fauly. Teď mu šéf disciplinárky ustřihl křidýlka. Za faul na Tomáše Vlasáka dostal Hollweg trest na deset zápasů.
Ryan Hollweg je v extralize proslulý tvrdými zákroky a nebezpečnými fauly. Teď mu šéf disciplinárky ustřihl křidýlka. Za faul na Tomáše Vlasáka dostal Hollweg trest na deset zápasů. | Foto: ČTK

Praha – To teda ne, takhle se u nás hrát hokej nebude! I na prahu nové sezony je plzeňský bijec Ryan Hollweg nepoučitelný, jenže s jeho chováním mezi extraligovými mantinely už ztratilo trpělivost i vedení soutěže.

Řeč je o pátečním incidentu, kdy plzeňský útočník na Slavii trefil koleno bývalého kamaráda a spoluhráče Tomáše Vlasáka. Za nebezpečný faul si známý americký delikvent vysloužil ten nejvyšší a jen ve výjimečných případech udělovaný trest - nezahraje si celkem deset zápasů.

"Sečetla se intenzita, vedení i vážnost zákroku, a také Hollwegova recidiva z minulosti. Vždyť my ho řešíme třikrát za sezonu, on každý rok klidně nasbírá deseti zápasový distanc. A tenhle zákrok byl likvidační," zlobí se v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf disciplinární komise Karel Holý.

Máme deseti zápasový trest pro známého recidivistu Hollwega brát i jako gesto, že tady extraliga takové hokejisty nechce?
Na tohle já z mé pozice odpovídat nemůžu. Já můžu jen ohodnotit a popsat jeho zákrok. To, co předvedl na Slavii, považuju za likvidační. Tak podle mě můžu klidně takový zákrok nazvat. Byl likvidační, ale zároveň nemůžeme hráče obvinit, že v tom byl úmysl.

Tomáš Vlasák, kterého Hollweg fauloval, po utkání řekl, že to určitě schválně neudělal a že Hollweg není zákeřný hokejista. Co si o tom myslíte?
Já si myslím, že to od Tomáše bylo gentlemanské gesto. On není chlap, co by chtěl někoho takhle srazit.

Bylo po tom všem těžké udělit výjimečný trest na deset zápasů?
Vzniklo to naprosto jednoznačně. Máme odehrané čtyři kola, Hollweg má už druhý vyšší trest a druhou věcí je jeho minulost. V disciplinárním řádu je faul kolenem trestán dvěma až pěti zápasy, je tam ale i výjimka, která nám uděluje možnost potrestat hráče trestem na deset zápasů. Tohle je první případ, kdy jsme tuhle podmínku použili.

Proč?
Shodli jsme se jednoznačně na tom, že takové zákroky k hokeji nepatří. Rozdělili jsme to zase na dvě skupiny. Jedna nám tleská, že je trest zasloužený a druhá říká, že se Vlasákovi vlastně nic nestalo. Představte si, že ho Hollweg trefil naplno. Vždyť mu mohl ukončit kariéru, odvezli by ho s utrženým kolenem nebo otřesem mozku. Zaplať pánbůh, že Vlasák včas alespoň trošku uhnul. Tohle byl přesně ten závažnější příklad a mohl skončit klidně tragicky.

Byl ale tenhle konkrétní faul kolenem opravdu desetizápasový, nebo jste sečetli i Hollwegovu minulost? Jak budete trestat jiné fauly kolenem?
Samozřejmě se to sečetlo, ale popisovali jsme ve vyjádření i intenzitu jeho zákroku. On to koleno netrefil jen o pár centimetrů a jeho recidiva je jednoznačná. Vždyť my Hollwega na disciplinárce řešíme třikrát čtyřikrát za sezonu a on pořád dostává tří- až pětizápasové tresty. Za první čtyři kola letos Hollweg dva zápasy nedohrál a jeden kvůli trestu ve hře musel vynechat.

Je takový hráč vůbec poučitelný?
Nevím a ani nemůžu zasahovat do chodu klubu. Evidentně tím ale ubližuje i spoluhráčům. Jestliže za stavu 1:2 na Slavii dostane celkem sedm minut, tak je to věc Plzeňských. Naštvaný už byl po zápase i trenér Plzně Michal Straka. A to bylo jen teď momentálně, jenže Hollweg Plzeň poškozuje v průběhu celé sezony pravidelně.

Michal Straka ale na té tiskové konferenci také říkal, že za to Hollweg někdy ani nemůže a zmínil zrovna první trest na Spartě. Tam v tom byl prý nevinně...
Taky jsme ho už pak dál netrestali a jeden zápas stop dostal automaticky za udělení trestu ve hře. On tam udělal jedinou chybu, že shodil rukavice a za to ten trest ve hře dostal.

Ozvala se vám po udělení takhle vysokého trestu Plzeň?
Neozvala. Čekal jsem, že mi začnou zvonit telefony hned. Jenže první, kdo volá, jste vy. My jsme to vysvětlili dost široce a já si pak i četl názory fanoušků v různých diskuzích. Jako pozitivní beru, že v podstatě všichni píšou, že to zákrok na trest byl a souhlasí s námi. Diskutuje se jen o výši trestu, ale to je logické. A je jasné, že lidem okolo Plzně se může zdát trest vysoký.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy