Česká blamáž na MS: Jágr versus Norsko 2:3

11. 5. 2010 18:38
Čechům nestačily ani dva góly legandárního forvarda
Norové se radují ze senzační výhry
Norové se radují ze senzační výhry | Foto: Reuters

Mannheim - Pořádnou ostudu si na hokejovém mistrovství světa v Německu uřízli reprezentanti České republiky, kteří poprvé v historii prohráli s outsiderem z Norska 2:3.

Ačkoliv severského soupeře jednoznačně přestříleli (46-15), po hrubých chybách v obraně a excelentním výkonu norského brankáře Pala Grotnese si nakonec připsali na šampionátu první prohru.

K lepšímu výsledku nepomohly Čechům ani dvě branky osmatřicetiletého Jaromíra Jágra. V tabulce skupiny C tak Růžičkův výběr stále nemá jistý postup, i když šance Francie jsou spíše teoretické.

Utkání jsme sledovali ŽIVĚ zde
Růžička to s brankáři často neumí. Rozhodl se to změnit

Dánové způsobili další senzaci. Finům stačil jeden gól
Růžička čeká už jen na Godota. Plekance a Krajíčka

Do první části přitom Češi vstoupili velice aktivně: Nory v podstatě nepustili ze třetiny a Seveřany tou dobou, stejně jako celý zápas, hodně podržel brankář Grotnes.

Po deseti minutách hry svítilo na skóre střel 10-0 ve prospěch českého týmu a zdálo se jen otázkou času, kdy Češi pohnou také počítadlem gólů.

Jenže branka padla překvapivě na druhé straně. Po pravém křídle zavezl puk Patrick Thoresen, našel v mezikruží nikým nekrytého Matse Aasena a ten přesně vymetl růžek Pavelcovy brány. A Norové měli i další šance, v podstatě každá z jejich pěti střel v první části zaváněla gólem.

Druhá třetina byla velice bojovná, což se projevilo i na vyloučených, kterých měli více Norové. Nabídnutou přesilovku pět na tři pak Češi díky Jágrově ráně od modré čáry přetavili ve vyrovnání.

Ovšem Norsko inkasovaná branka nezlomila, naopak hned o několik minut později Lars Ostli vypálil od modré a těsně před bezmocným Pavelcem tečoval puk do branky Anders Fredriksen.

Češi poté měli několik dobrých šancí, ale ani v těch největších z nich, jako byla například střela osamoceného Tomáš Rolinka ze dvou metrů před Grotnesem, se prosadit nedokázali

A tak ve třetí části opět trestali Norové, v páté minutě opět propadla česká obrana a Anders Bastiansen přesnou střelou do protipohybu přesunujícího se Pavelce zvýšil na 3:1.

V tu chvíli už byla situace českého týmu kritická. Růžička stáhl sestavu na tři pětky, ale ani to projevu českého týmu výrazně nepomohlo.

Norové ale osm minut před koncem nabídli Česku přesilovku za příliš mnoho hráčů na ledě a po závaru v útočné třetině se prosadil osamocený Jaromír Jágr, který zblízka obstřelil Brotnese.

Zoufalý závěrečný tlak umocnila ještě přesilovka a hra bez brankáře, ovšem Norové své těsné vedení ubránili, a zařadili se tak vedle Dánska k překvapením šampionátu.

Hokejové mistrovství světa v Mannheimu - skupina C:

Česká republika - Norsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Jágr (Rozsíval, Klepiš), 54. Jágr (K. Rachůnek) - 13. Zuccarello Aasen (Thoresen, Jakobsen), 31. Fredriksen (Lökken Östli, Zuccarello Aasen), 45. Bastiansen (M. Olimb). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Sterns (USA) - Gemeinhardt (Něm.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:11. Využití: 2:0. Diváci: 2256.

Sestavy:

Česká republika: Pavelec - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, F. Novák, Barinka, Gřegořek - Jágr, Červenka, Rolinek - Voráček, Marek, Hubáček - Kašpar, Vampola, Novotný - Kvapil, Koukal, Klepiš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Norsko: Grotnes - Holös, Jakobsen, Bonsaksen, Kaunismäki, Lökken Östli, Solberg - Zuccarello Aasen, Fredriksen, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Röymark, Holtet, Laumann Ylven - K. A. Olimb, Forsberg, Lorentzen. Trenér: Roy Johansen, Knut Stubdal a Sam Liebkind.

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Rusko - Kazachstán 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Ovečkin (Sjomin, Fjodorov), 21. Kovalčuk (Sjomin), 38. Sjomin, 44. Grebeškov (Afinogenov, Kuljomin) - 58. Dudarev (Šafranov). Rozhodčí: Looker (USA), Minář - Kalivoda (oba ČR), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 9274.

Sestavy:

Rusko: Jerjomenko - Kornějev, Grebeškov, Aťjušov, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin, Kalinin - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Mozjakin, Sušinskij, Anisimov - Kozlov, Kuljomin, Afinogenov - Těreščenko, Kovalčuk. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Kazachstán: Jeremejev - Savčenko, Semenov, Antipin, Koledajev, Litviněnko, Vasilčenko, Kazančev - Dudarev, Šafranov, Starčenko - Žajlauov, Koreškov, Gavrilin - Solarev, Bumagin, Krasnoslobodcev - Spiridonov, Šin, Rymarev. Trenér: Andrej Šajanov.