10. 5. 2009 22:45
Rusko - Kanada 2:1
Alexej Morozov zvedá trofej pro mistry světa.
Alexej Morozov zvedá trofej pro mistry světa. | Foto: Václav Rojík

Bern - Ruští hokejisté obhájili titul mistrů světa, když v nádherném nedělním finále MS ve Švýcarsku otočili skóre proti Kanadě a vyhráli 2:1.

Sborná (včetně Sovětského svazu) získala pětadvacáté světové zlato v historii a stala se tak momentálně nejúspěšnější reprezentací v historii.

Lépe sice začal finále zámořský tým, ale Rusové na začátku druhé třetiny zápas otočili a mimořádně disciplinovaným a taktickým výkonem se ubránili sílícímu náporu Kanaďanů a hubený náskok uhájili.

Zápas jsme sledovali on-line

Kanaďané trochu překvapili před utkáním, když v brance dostal na poslední chvíli přednost Dwayne Roloson před Chrisem Masonem.

Švédové vybojovali na MS bronz. Otočili duel s USA
Déja vu. Švédsko padlo. Kanada vyzve ve finále Rusy

A kanadský gólman se musel činit hned od úvodních minut, když čelil velkým šancím Zinovjeva a Pěrežogina.

Atakům soupeře odolal a záhy šli Kanaďané ve finále do vedení. V šesté minutě vypálil od modré čáry Shea Weber. Shane Doan poslal odražený kotouč před bránu, kde stál připravený Jason Spezza a uklidil puk do odkryté branky.

Kanada vedla ve finále 1:0, ale Rusové postupně nabírali obrátky a brzy se dočkali vyrovnání.

Saprykin srovnal v přesilovce

Vyloučení Coburna potrestali už po třinácti sekundách přesilové hry, když Vitalij Aťušov tvrdě vypálil od modré čáry a jeho střelu tečoval těsně před Rolosonem Oleg Saprykin.

Finálový duel nabízel špičkovou hokejovou podívanou se vším všudy. Akce střídala akci, obě mužstva se tlačila do šancí, ale Rusové měli přeci jen o něco více ze hry.

Ruskou ofenzivu od začátku táhl Ilja Kovalčuk, jenž svými kličkami a rychlostí dělal kanadské obraně velké problémy.

Rus Oleg Saprykin vyrovnává finálové utkání proti Kanadě.
Rus Oleg Saprykin vyrovnává finálové utkání proti Kanadě. | Foto: Václav Rojík

Ve druhé třetině ještě přidali Kanaďané na důrazu před brankou, soupeře dokonce přestříleli 5:16, ale do vedení se dostal obhájce titulu.

Radulov dokonal obrat

Rusové potrestali na začátku druhého dějství zaváhání zámořského týmu, když přečíslení dva na jednoho šikovně zakončil Alexandr Radulov střelou nad vyrážečku Rolsona.

Svěřenci trenéra Bykova kromě útočení nezapomínali ani na poctivou obrannou práci, dobře si hlídali kanadské útočníky a soupeř se dostával k ohrožení brankáře Bryzgalova spíše jen z dálky.

Do velké šance se ale dostal při vyloučení Zinovjeva Steven Stamkos, ale šanci nevyužil.

Kanadský nápor se stupňoval v závěrečné třetině. Hra se čím dál častěji stěhovala před Bryzgalova.

Obrovské šance si připravil v úvodu závěrečné části Vlasic, jenž se neprosadil po nájezdu na Bryzgalova. Podobně dopadli krátce po něm také Stamkos a Marty St. Louis.

Poté zabránil kanadskému vyrovnání Kornějev, který se položil do gólové přihrávky Lombardiho.

Rusové kontrovali rychlými brejky a to zejména zásluhou Kovalčuka.

Jistotou stále byl gólman Bryzgalov. Brankář Phoenixu se deset minut před koncem blýskl zákrokem proti střele Heatleyho a s blížícím se koncem normální hrací doby se frekvence jeho zákroků rapidně zvyšovala.

Rusové díky disciplinovanému výkonu v obraně dramatický závěr zvládli. Ubránili se i přesilové hře i drtivému tlaku při závěrečné power play.

Rusko - Kanada 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
13. Saprykin (Aťjušov, Kalinin), 35. Radulov (Gorovikov, Saprykin) - 6. Spezza (Doan, S. Weber). Rozhodčí: Ország (SR), Rönn (Fin.) - Blümel (ČR), Feola (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.454.</p>
Rusko: Bryzgalov - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Kanada: Roloson - S. Weber, Hamhuis, Doughty, Vlasic, Phillips, Coburn - Horcoff, Fisher, Zajac - St. Louis, Stamkos, Roy - Heatley, Spezza, Doan - Lombardi, Armstrong, Upshall. Trenér: Lindy Ruff