Rusové rozstříleli Itálii. První výhru má Kanada i USA

Red Spo
3. 5. 2008 8:01
Kanada - Slovinsko 5:1
Kanaďan Martin St. Louis (vpravo) padá po zákroku Slovince Roka Pajice (vlevo) v utkání MS v Halifaxu. | Foto: Reuters

Halifax/Quebec - Úvodní zápasy na letošním hokejovém mistrovství světa skončily vždy výhrou favorita. Povinnost splnily proti outsiderům kromě českého výběru také týmy Kanady, potom Ruska a Spojených států.

Kanadští hokejisté zvládli vstup do mistrovství světa před domácím publikem parádně. Na úvod porazili Slovinsko 5:1 a nebýt v pátek skvělého gólmana Roberta Kristana, mohli se možná domácí radovat i z dvouciferného skóre.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

O drtivé převaze Kanaďanů svědčí i málo vídaný poměr střel 65:21. Hlavním hrdinou domácích byl útočník Dany Heatley, jenž nastřílel první hattrick turnaje.

Čestný úspěch Slovinců vstřelila hvězda NHL Anže Kopitar. Nejlepším mužem v dresu poražených byl jednoznačně brankář Kristan, jenž pochytal šedesát střel. V utkání nastoupil i bývalý hráč Pardubic Tomaž Razingar, jenž asistoval u jediného gólu Slovinska.

Po neurovnaném začátku utkání dostal Kanadu do vedení po dorážce Dan Hamhuis.  Pak už jednoznačně kralovali domácí, kteří svoji hrou bavili fanoušky ve slušně zaplněné hale v Halifaxu.

I když ti si museli na další gól počkat až na začátek druhé třetiny, kdy se poprvé trefil Heatley. Ten zkompletoval hattrick trefou na 5:1 devět a půl minuty před koncem zápasu.

Rusové nastříleli sedm gólů

V noci na sobotu středoevropského času se hrály další dva duely. Spojené státy nedaly šanci nevyzpytatelnému Lotyšsku a Rusko si v Quebeku pohrálo s Itálií. Po tom, co nastřílelo sedm gólů, se dostalo do vedení ve skupině D.

Mezi hvězdy zápasu patřily posily z NHL. Dva góly zařídil Alexander Sjomin, další trefu přidal jeho spoluhráč z Washingtonu Alexander Ovečkin.

Přitom Rusové se v první třetině spíše trápili, kromě branky z páté minuty nemohli italského gólmana Tragusta překonat. Několikrát trefili tyč, a tak do druhého dějství vstupovali jen s těsným náskokem.

Ovšem v prostřední části skórovali hned pětkrát a o vítězi bylo rozhodnuto. Italové svůj čestný úspěch zaznamenali v 52. minutě, ale prohráli vysoko 1:7.

Nejtěžšího soupeře měly na úvod Spojené státy. Také ony se v úvodní třetině prosadily gólově jen jednou, ale nakonec Lotyšsko porazily 4:0. Zámořští hokejisté navíc brankáři Timu Thomasovi pomohli vůbec k první nule na šampionátu.

Skupina B:
Kanada - Slovinsko 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
4. Hamhuis, 21. Heatley, 31. St. Louis, 35. Heatley, 51. Heatley  - 33. Kopitar
Kanada: Ward - Bouwmeester, Jovanovski, Staios, Hamhuis, Green, Burns, Keith - Heatley, Getzlaf, Nash - D. Roy, Toews, Doan - St. Louis, E. Staal, Spezza - Sharp, Mayers, Chimera - Kunitz.
Slovinsko: Kristan - Robar, Kranjc, Varl, Dervarič, Rebolj, Milovanovič, Tavželj, Vidmar - Pretnar, Kopitar, Razingar - D. Rodman, M. Rodman,Polončič - Hebar, Goličič, Hafner - Mušič, Pajič, Murič.
Rozhodčí: Bulanov, Poljakov - Oskirko (všichni Rus.), Kiča (Ukr.).

USA - Lotyšsko 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
8. Brown, 29. Kane, 48. Parise, 52. O'Sullivan.
Rozhodčí: Schütz (Něm.), Minář - Kalivoda (oba ČR), Deďulja (Běl.).
USA: Thomas - Ballard, Gleason, Gilbert, Greene, Stuart, Wisniewski, Martin - Backes, Booth, Brown - Burish, Halpern, Kane - O'Sullivan, Kessel, Parise - Stafford, Mueller, Pominville - Stempniak.
Lotyšsko: Masalskis - Pujacs, Rekis, K. Redlihs, Jerofejevs, Lavinš, Galvinš, J. Redlihs, Saviels - Širokovs, Sprukts, Cipulis - Daugavins, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Berzinš, Darzinš - Stals, Blinovs, Ivanans.

Skupina D:
Rusko - Itálie 7:1 (1:0, 5:0, 1:1)
5. Sjomin, 24. Ovečkin, 30. Morozov, 31. Těreščenko, 32. Sjomin, 37. Sušinskij, 56. Zaripov - 52. Cirone
Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schröter (oba Něm.), Novák (SR). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0.
Rusko: Jerjomenko - D. Markov, Kalinin, Grebeškov, Kornějev, I. Nikulin, Proškin, Vorobjev - Kovalčuk, Morozov, Zinovjev - Ovečkin, Sjomin, S. Fjodorov - Mozjakin, Sušinskij, Gorovikov - Zaripov, Afinogenov, Těreščenko.
Itálie: Tragust (41. Hell) - Helfer, Borgatello, Signoretti, Strazzabosco, Trevisani, Lorenzi, Hofer, Lutz - Pittis, Cirone, Scandella - Fontanive, Ansoldi, Ramoser - Margoni, Chitarroni, de Bettin - Iannone, de Toni, Bustreo.