Olympiáda: Nova láká fanoušky na exkluzivní záběry kamer

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 2. 2014 11:03
Nova nabídne alternativu k olympijskému vysílání veřejnoprávní televize. Ale jen na placených kanálech.
Nova může při olympijském turnaji využít záběry exkluzivních kamer.
Nova může při olympijském turnaji využít záběry exkluzivních kamer. | Foto: Reuters

Praha - Poprvé v tuzemské historii měl olympijský hokejový turnaj běžet na volně přístupném komerční stanici. Nova ale nakonec lukrativní práva na hokej v Soči přepustila České televizi výměnou za úspěšné české filmy.

Přesto nabídne alternativu k veřejnoprávnímu vysílání. Na placeném kanálu Nova Sport a videoportálu Voyo pustí fanouškům 452 hodin olympijských přenosů.

"Nova Sport se bude věnovat živým olympijským přenosům každý den, většinou od šesti ráno do půl deváté večer. Ostatní sporty a záznamy budou vysílány v nočních hodinách," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Marek Kindernay, šéf kanálů Nova Sport a Fanda.

Původně se olympiáda brala jako triumf vaší televize nad ČT. Měli jste vysílat hokejový turnaj na neplacených kanálech. Proč se to nakonec nepovedlo?

Skupina Nova a Česká televize uzavřely programovou dohodu, na základě které získala veřejnoprávní televize práva vysílat na volně šířených kanálech olympijský hokejový turnaj v Soči a skupina Nova převzala vysílací práva k úspěšným českým filmům a ponechala si vysílací práva na kompletní olympijské vysílání pouze pro placené kanály.

Spekulovalo se o tom, že změna nastala kvůli loňskému personálnímu zemětřesení na Nově. Lze to tedy vnímat tak, že nové vedení nechtělo olympijský turnaj exkluzivně vysílat?

Bylo to tak, že nás Česká televize oslovila s nabídkou na převzetí práv k olympijskému hokejovému turnaji a na prodej lokálně vytvořených filmů. Vzhledem k tomu, že nově získané filmy zcela zapadají do našeho programového plánu na příští rok, jsme tento návrh přijali. Výměnou jsme České televizi prodali práva k vysílání hokejových utkání, která budou vysílána z hlediska příjmů z televizní reklamy mimo hlavní sezónu.

Olympiáda se tedy bude vysílat na placených kanálech. Co od vysílání očekáváte a co má očekávat divák?

Blížící se Zimní olympijské hry v Soči odvysílá stanice Nova Sport a Voyo ve 452 hodinách přenosů. Televizní diváci se dočkají sedmnácti dnů živého vysílání z patnácti sportovních disciplín v HD kvalitě v českém nebo slovenském jazyce. Videoportál Voyo bude pokrývat olympiádu na třech kanálech – na Nova Sport a na dvou speciálních. Na Nově navíc poběží každodenní exkluzivní magazín Na vlastní Soči.

Kolik vaši televizi stál nákup televizních práv a kolik jste ušetřili tím, že jste se vzdali exkluzivních práv na hokejový turnaj?

Náklady na nákup televizních práv jsou součástí obchodní smlouvy, jejíž detaily nemohu komentovat.

Jak bude vypadat plán vašeho vysílání z OH, co se bude vysílat v televizi a co třeba na internetu?

Pro diváky Voyo a Nova Sport jsme připravili hned tři kanály, na kterých souběžně poběží sportovní přenosy ze Zimních olympijských her v Soči. Nova Sport bude přenášet hlavní sporty včetně hokejového turnaje. Tomu bude vyhrazen také extra kanál Voyo Sochi 2014 hokej, kde budeme vysílat živé přenosy a záznamy zápasů. Poslední kanál Voyo Sochi 2014 special bude věnován ostatním sportům, které diváci nenajdou na Nova Sport a Voyo Sochi 2014 hokej. Konkrétně se jedná například o snowboardové disciplíny, akrobatické lyžování, skoky na lyžích, rychlobruslení a další.

Mluvil jste o pořadu Na vlastní Soči. Co přesně tento formát nabídne?

Tenhle pořad nabídneme přímo z dějiště Olympijských her. Bude plný zajímavostí, rozhovorů a reportáží ze sportovišť i z olympijské vesničky. Reportáže budou připravovat Michal Kratochvíl a Štěpán Sokol.

Ve sledovanosti nebudete moci s veřejnoprávní televizí soutěžit. V čem bude vaše nadstavba, chystáte něco, co třeba divák na České televizi neuvidí? Čím chcete zaujmout?

V hokejovém turnaji dostaneme možnost exkluzivně zařazovat i obrázky z několika kamer, které pro vysílání v jiné české televizi k dispozici nebudou. Velkým lákadlem bude také nativní HD rozlišení našeho programu Nova Sport po celou dobu Olympiády.

Budete mít přímo v Soči olympijské studio?

Olympijské studio jsme měli připraveno pro hokejové přenosy, pokud by se vysílaly na Nově. U vysílání Nova Sport studio využívat nebudeme a v maximální míře dáme prostor přímým přenosům ze Soči.

Kolik štábů a lidí do dějiště olympiády posíláte?

Do Soči pojedou dva televizní štáby a technici zajištující přenos signálu, celkem sedm lidí. V roli sportovních komentátorů se představí patnáct komentátorů Nova Sport a jednadvacet spolukomentátorů, mezi kterými bude řada známých sportovců a českých olympioniků.

Jaké osobnosti to budou? Můžete některá jména prozradit?

Při skocích na lyžích to bude třeba Jan Mazoch, u bobů Roman Gomola, v běhu na lyžích máme Martina Koukala, Zuzanu Kocumovou, Pavla Bence či Kamilu Rajdlovou. Jiřího Kutala na severskou kombinaci a Ondru Doušu na snowboarding. Hokejové zápasy budou komentovat osvědčení komentátoři NHL Tomáš Borovec, Jan Velart, Roman Jedlička, Filip Šedivý a Tomáš Lorincz.

Kolik hodin přímých přenosů chystáte na Nova Sport? Bude na tomto kanálu po dobu olympiády prostor pro jiné sportovní události?

Celkem na všech kanálech připravujeme 452 hodin přímých přenosů a jsem si jist, že divákům zprostředkujeme opravdu atraktivní obsah. Jak už jsem řekl, během olympiády budeme vysílat čtyřiadvacet hodin denně. Ostatní sporty a záznamy jen v nočních hodinách.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy